Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Jaroslav Chejstovský

plukovník letectva v.v.

* 1921, Praha – 2008

Narodil se jako nejstarší ze tří sourozenců. Už v mládí byl aktivní a všestranný sportovec – Sokol, nejraději hrál hokej a plaval. Po vychození pěti tříd obecné školy a čtyř tříd měšťanské školy nastoupil do učení a vyučil se obchodním příručím v oboru elektro. Ještě před válkou se přihlásil ke studiu na obchodní akademii. Dostudovat se mu podařilo až po válce. V roce 1955 se seznámil se svou manželkou, se kterou měl dva syny.

Aby se vyhnul nuceným pracím v Říši, přihlásil se na základě výzvy v novinách do Vládního vojska protektorátu Čechy a Morava. „K vládnímu vojsku jsem šel, protože jsem věřil, že zůstaneme v Protektorátu,“ vysvětlil Chejstovský. V rroce 1939 nastoupil do Hradce Králové k 6. praporu Vládního vojska. Poté se přihlásil k dragounům (tady se naučil velmi dobře jezdit na koni), se kterými byl v roce 1943 převelen do Itálie. Odtud ale přeběhl k partyzánům, s nimiž později bojoval proti italským i německým fašistům. Na útěku se tehdy domluvil celý oddíl o 53 vojácích. Týden se skrývali v horách, ale poté přešli do Švýcarska, kde se nechali zajmout. Odtud vedla jeho další válečná cesta k naší zahraniční armádě ve Velké Británii. K letectvu do Anglie se dostal poté, co přešel přes Francii, Itálii a Alžírsko.

U RAF působil až do konce války. Tady také absolvoval výcvik pilota – stíhače, který ale nedokončil. Ve výcviku chtěl pokračovat i po návratu do Československa. Žádost mu však zamítli, údajně kvůli věku (bylo mu 24 let). V roce 1947 nepodepsal přihlášku do KSČ. V roce 1951 byl vyhozen z armády a byla mu sebrána vojenská knížka a veškerá vyznamenání. Pracoval necelých pět let na kladenských dolech. V roce 1965 našel místo v Tukovém průmyslu, kde zůstal až do roku 1986 jako ekonom výzkumného pracoviště. Od roku 1961 do roku 1966 studoval na ekonomické škole pro pracující v Resslově ulici. Do důchodu odešel v roce 1986.

Po revoluci v roce 1989 pracoval až do roku 2008 jako tajemník Obce legionářské. V roce 1992 byl v Martině vojensky rehabilitován a povýšen na praporčíka a v roce 1995 byl povýšen na majora ve výslužbě. Omylem to bylo učiněno IN MEMORIAM. V roce 1998 byl povýšen na plukovníka letectva ve výslužbě. V roce 1994 byl zvolen do zastupitelstva za Prahu 3. Zastával funkci předsedy finanční komise a další funkce.

Ocenění:

  • držitel čs. válečného kříže 1939
  • držitel italského válečného kříže
  • držitel italské medaile za chrabrost
  • medaile Za chrabrost před nepřítelem
  • medaile za zásluhy I. stupně
Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Viktor Kalabis

04. 12. 1996
Bez obrázku

Zuzana Růžičková

04. 12. 1996
Bez obrázku

Jan Petránek

12. 12. 1996
Login