Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

František Šťastný

silniční motocyklový závodník

* 12. listopadu, 1927 – † 8. dubna, 2000

194260_92295_stastny.jpg

Legendární závodník se narodil v Kochánkách nad Jizerou. Závodit začal už jako patnáctiletý, tehdy ovšem pouze na kole.  V roce 1948 dokonce reprezentoval republiku v prvním ročníku Závodu míru s dalším legendárním závodníkem Janem Veselým.

Na motorkách se začal objevovat od roku 1947. Tehdy se ještě pod jménem svého nevlastního bratra (neměl ještě řidičský průkaz) zúčastnil soutěže na motocyklu DKW. Od roku 1953 byl závodním a testovacím jezdcem Jawy. S touto značkou spojil celou svou kariéru a spolu s dalším výborným jezdcem Gustavem Havlem pro ni vybojoval řadu úspěchů. Závodil na strojích Jawa 500 2xOHC, Jawa 350 2xOHC i Jawa 250, příležitostně i na strojích ČZ či MZ.

Výčet jeho vítězství by byl dlouhý. Na Jawě se stal v různých kubaturách pětkrát Mistrem Československa. Poprvé to bylo v roce 1956, naposledy stál na stupních vítězů v roce 1971. V letech 1960 a 1966 obsazoval na mistrovstvích světa místa na druhém až sedmém místě. Zvítězil na pěti velkých cenách – Rakousku, Československu, NDR, NSR a Švédsku.

Nevyhýbaly se mu však ani pády a těžké úrazy. Svůj první pád z motorky si odbyl už ve třech letech, kdy ho otec ztratil z tandemu při jízdě z pouti. Jenom zlomenin měl za život třiatřicet; vždy se však zase za řídítka motocyklu vrátil. Poslední léta měl mnoho zdravotních potíží a byl v invalidním důchodu.

František Šťastný byl ženatý, jeho ženou se v roce 1956 stala československá rychlobruslařka i krasobruslařka Jarmila Šťastná-Königová. Od roku 1997 se ve Dvoře Králové jezdí závod O cenu Františka Šťastného. Ten se podniku zúčastňoval až do své smrti v roce 2000. Po něm převzala patronát nad okruhem jeho žena Jarmila.

Díky svému vypravěčskému talentu a jednoduchému stylu vyprávění měl kolem sebe vždy dostatek posluchačů. Po skončení aktivní kariéry motocyklového závodníka působil nějaký čas v motoristické redakci Československé televize spolu s Lubošem Pecháčkem jako sportovní komentátor motoristických sportovních přenosů. Na konci života jej podporovali přátelé, bez nichž by zřejmě zemřel v zapomnění.

V roce 1967 si zahrál ve filmu Hra bez pravidel roli šitou na míru – motocyklového závodníka a ve filmu Pražská romance (1969). Objevil se i v mnoha televizních pořadech.

Za své sportovní výkony byl oceněn titulem Zasloužilý mistr sportu. O jeho životě vyšla kniha Na plný plyn, dále Můj život s motocyklovým závodníkem Františkem Šťastným, kterou napsala jeho žena Jarmila a také kniha jeho vzpomínek Šťastný František (Dalibor Janek). František Šťastný zemřel v roce 2000 a je pohřben na Olšanských hřbitovech.

Výpis všech článků

Další osobnosti v knize cti

Bez obrázku

Ľudovít Bodok

06. 11. 1998
Bez obrázku

Milan Knobloch

12. 11. 1998
Bez obrázku

Václav Bělohradský

07. 01. 1999
Login