Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Obecné informace pro zájemce o základní a mateřské školy pro děti z UA na Praze 3 / Загальна інформація щодо запису в загальноосвітні школи і дитячі садки дітей з України в Празі 3

 

Upozornění:
Děti z Ukrajiny s vízem strpění a dočasné ochrany budou mít termín zápisu do 1. třídy ve dnech 10. a 11. dubna 2024.

 

Zápisy do mateřských škol pro děti z Ukrajiny s vízem strpění a dočasné ochrany budou probíhat 6. a 7. května 2024. Stránky s informacemi k zápisu do MŠ budeme ještě aktualizovat.

 

Увага!
Записи до 1 класу для дітей з україни з візою толерантності або тимчасового захисту будуть відбуватися у 10 та 11 квітняі 2024 року.

 

Запис до дитячих садків дітей з України з візою толерантності або тимчасового захисту відбудеться 6 та 7 травня 2024 року. Інформація щодо запису в дитсадок буде оновлюватися.

Ukrajinská verze níže / переклад українською нижче


Jak budou letos vypadat zápisy do prvních tříd? (2024)

Zápisy do základních škol pro školní rok 2024/25 na základních školách zřizovaných MČ Praha 3 proběhnou 10. a 11. dubna 2024.

Se zápisy bude pomáhat školám i rodičům již pátým rokem aplikace Zápisy Online. Proklik na ni naleznete na webových stránkách všech škol Prahy 3 pod tímto logem.

zápisy ZŠ online 2022 -bigger

Fáze I

Generování přihlášek v aplikaci Zápisy Online a rezervace termínu pro návštěvu školy ve dnech zápisu

4. března — 9. dubna 2024

V této fázi si v aplikaci Zápisy Online můžete vygenerovat přihlášku do vámi zvolené školy a zarezervovat si termín návštěvy školy ve dnech zápisu. Vygenerovaná přihláška z aplikace Zápisy Online vám přijde vyplněná do e-mailu ve formátu PDF, v této fázi nemusíte ZŠ kontaktovat. Informace o dítěti se škole odešlou do systému a škola bude očekávat, že jí doručíte přihlášku ve dnech zápisu (10. a 11. dubna 2024) a dostavíte se s dítětem na návštěvu školy ve vámi rezervovaný termín. Aby byl zápis kompletní, musíte vždy přihlášku podepsat a doručit škole ve dnech zápisu (letos 10. nebo 11. dubna 2024).

Fáze II

DNY ZÁPISU — doručení přihlášky, návštěva školy

10.—11. dubna 2024

Pouze v tyto dny platí doručení přihlášky. Pokud jste si vygenerovali přihlášku v aplikaci zápisy online předem, aby přijímací řízení bylo platné, musíte ji ještě doručit do školy některým ze stanovených postupů viz níže.

Jakými způsoby lze přihlášku do ZŠ dodat, aby byl zápis platný?

 • Osobně — doručí zákonný zástupce

 • Datovou schránkou (vedenou na fyzickou osobu — zákonného zástupce)

 • E-mailem s uznaným elektronickým podpisem

 • Poštou

Doklady potřebné k zápisu

 • doklad totožnosti dítěte, může jím být i doklad v podobě víza nebo podobného dokumentu;

 • pro identifikaci spádové školy se dokládá místo pobytu — rozhodující je místo pobytu v registru obyvatel ČR. Pokud místo pobytu dítěte uvedené v registru obyvatel neodpovídá faktickému bydlišti, které zákonný zástupce uvádí za účelem určení spádovosti školy, ředitel školy vyzve zákonného zástupce, aby před rozhodnutím o žádosti provedl změnu místa pobytu u Ministerstva vnitra a toto následně řediteli doložil;

 • doklad, ze kterého vyplývá oprávnění dítě zastupovat;

 • doklad totožnosti zákonného zástupce/rodiče dítěte.

Co když nemám možnost přihlášku si vytisknout?

Pokud nemáte možnost tisku, škola vám v den zápisu přihlášku vytiskne a vy ji na místě podepíšete.

Využitím aplikace Zápisy Online pomůžete škole snížit administrativu spojenou se zápisy a zároveň při zápisu budete mít Vy a Vaše dítě více času na seznamování se s prostředím školy.

Přesné informace o postupu a náležitostech ověřujte na stránkách školy, kam dítě hlásíte.

Další užitečné informace k zápisu

Jak zjistím, která je naše spádová škola?

Spádová škola se řídí trvalým bydlištěm dítěte v den zápisu.
Spádové oblasti jednotlivých škol Prahy 3 pro letošní rok

seznam dle ulic — nová spádová vyhláška


Kam se mohu hlásit a kolik si mohu podat přihlášek?

Povinnost dítě přijmout k povinné školní docházce má pouze spádová škola. Vzhledem k velké naplněnosti škol nezapomeňte podat přihlášku především na vaši spádovou školu, aby vám rezervovala místo.

Pokud máte vybranou i jinou školu, můžete podat přihlášku i tam, počet přihlášek není omezen, nicméně doporučujeme minimalizovat jejich počet.

3icon-upozorneni1-redUpozornění:

Povinnost dítě přijmout k povinné školní docházce má pouze spádová škola. Vzhledem k velké naplněnosti škol nezapomeňte podat přihlášku především na vaši spádovou školu, aby vám rezervovala místo.

Pokud máte vybranou i jinou školu, můžete podat přihlášku i tam, počet přihlášek není omezen, nicméně doporučujeme minimalizovat jejich počet.

V případě, že je Vaše dítě přijaté do jiné než spádové školy i mimo městskou část, prosíme uvědomte vaši spádovou školu, aby Vám zbytečně nerezervovala místo. Pomůžete tím urychlit zápisovou administrativu.


Jak postupovat, když žádáte o odklad povinné školní docházky pro vaše dítě?

Pokud byl vašemu dítěti doporučen odklad povinné školní docházky, musíte podat škole žádost o odklad školní docházky. Jako přílohu této žádosti potřebujete doporučení pedagogicko-psychologické poradny nebo speciálně pedagogického centra a doporučení lékaře.

Pedagogicko-psychologické poradny dávají vyjádření k odkladu školní docházky. Pro rodiče a děti z Prahy 3 doporučujeme rodičům sledovat webové stránky


www.ppp3.cz

Kontakty na PPP:


Přípravné třídy

Pro děti s odkladem povinné školní docházky některé školy nabízí přípravné třídy. Pro přijetí do přípravné třídy je třeba podat přihlášku do přípravné třídy s doporučením z pedagogicko psychologické poradny nebo speciálně pedagogického centra. O způsobu podání přihlášky do přípravné třídy informují jednotlivé školy na svých webových stránkách.

Přejeme vám a vašim dětem, ať se vám ve škole líbí.


Městská část Praha 3 má bohužel v tuto chvíli stále zaplněnou kapacitu mateřských

Doporučení:

Regiony mimo hlavní město Praha a Brno mají volnější kapacitu mateřských a základních škol a nižší životní náklady, zvažte i tuto možnost.

S hledáním práce, školy a ubytování v regionu pomohou Krajská centra pro integraci cizinců.

www.integracnicentra.cz


Povinná školní docházka

Děti starší 6 let pobývající v České republice déle než 90 dní mají povinnost se přihlásit k povinné školní docházce nebo doložit rozhodnutí o nepřijetí z důvodů kapacity.


Povinné předškolní vzdělávání

Děti, které dosáhly 5 let před 1. září 2023, jsou v ČR povinné zahájit předškolní vzdělávání v mateřské škole nebo individuální formou. Pokud jsou cizinci a pobývají v ČR déle než 90 dní, vztahuje se na ně stejná povinnost. Zákonní zástupci musí dítě přihlásit v mateřské škole nebo doložit rozhodnutí o nepřijetí z důvodů kapacity.


Jak oficiálně zapsat dítě starší 6 let do základní nebo předškoláka (3-4 let) do mateřské školy?

Děti s trvalým pobytem na Praze 3 zapište do vaší spádové školy na Praze 3 nebo do jedné z mateřských škol na Praze 3. Obdržíte rozhodnutí o nepřijetí, protože kapacity jsou plné, ale na základě tohoto rozhodnutí o nepřijetí bude moci vaše dítě navštěvovat adaptační skupinu a zapsat se na pořadník “Registrace dětí uprchlíků pro MŠ a ZŠ nad kapacitu škol v Praze 3”.

Která je vaše spádová škola?

Spádová škola se řídí trvalým bydlištěm dítěte v den zápisu.
Spádové oblasti jednotlivých škol Prahy 3 pro letošní rok

seznam dle ulic — nová spádová vyhláška

Spádovost mateřských škol
Všechny mateřské školy mají ve svém spádu celou Prahu 3, tedy všechny ulice na jejím území. Můžete si vybrat kteroukoli mateřskou školu v Praze 3.


Doklady potřebné k podání přihlášky:

 • doklad totožnosti dítěte, může jím být i doklad v podobě víza nebo podobného dokumentu;

 • pro identifikaci spádové školy se dokládá místo pobytu — rozhodující je místo pobytu v registru obyvatel ČR. Pokud místo pobytu dítěte uvedené v registru obyvatel neodpovídá faktickému bydlišti, které zákonný zástupce uvádí za účelem určení spádovosti školy, ředitel školy vyzve zákonného zástupce, aby před rozhodnutím o žádosti provedl změnu místa pobytu u Ministerstva vnitra a toto následně řediteli doložil;

 • doklad, ze kterého vyplývá oprávnění dítě zastupovat;

 • doklad totožnosti zákonného zástupce/rodiče dítěte.

Poté, co podáte přihlášku do školy a obdržíte potvrzení o nepřijetí, zaregistrujte dítě také přes on-line formulář “Registrace dětí uprchlíků pro MŠ a ZŠ nad kapacitu škol v Praze 3”.

Pokud se na nějaké škole na Praze 3 uvolní místo, budeme děti s rozhodnutím o nepřijetí umisťovat centrálně dle pořadí, v jakém byly zaregistrované v tomto formuláři. Přednostně budou místa nabízena dětem, které prošly adaptační skupinou nebo ukrajinskou třídou s  rozšířenou výukou českého jazyka.

Adaptační skupiny

Děti, pro které není místo v základní škole nebo v posledním ročníku mateřské školy, a obdržely od školy Rozhodnutí o nepřijetí, by měly navštěvovat adaptační skupinu.  

Adaptační skupiny probíhají od 8:30—12:30 nebo od 8:30—16:30 do 28. 6. 2024 v Domě Radost, Nám. W. Churchilla 1800/2, Praha 3

Účast v adaptační skupině pomáhá při socializaci a adaptaci dětí na podmínky nové země. Děti získají základy českého jazyka, bez kterého se při při pobytu v ČR neobejdou. Je důležitá pro budoucí snazší zařazení dětí do školy.

Registrace do adaptační skupiny:

adaptační skupiny a více informací (www.malovanikresleni.cz)


Co mohu pro své dítě ještě udělat? 

 

Як цьогоріч буде проходити запис до перших класів? (2024)

Запис до початкових (загальноосвітніх) шкіл на 2024/25 навчальний рік, підпорядкованих міській частині Праги 3, відбудеться 10 та 11 квітня 2024 року.

Додаток Zápisy Online вже п’ятий рік поспіль допомагає школам і батькам під час запису. Посилання на нього можете знайти на сайтах усіх шкіл Праги 3 під цим логотипом.

zápisy ZŠ online 2022 -bigger

Етап I

Формування заяв у додатку Zápisy Online та резервація часу на відвідування школи у дні запису

4 березня — 9 квітня 2024 року

На цьому етапі в додатку Zápisy Online можете створити заяву до обраної Вами школи та забронювати час для її відвідування в день запису. Заповнену заяву з додатку Zápysy Online буде надіслано Вам електронною поштою у форматі PDF. На цьому етапі Вам не потрібно зв’язуватися із школою. Інформація про дитину буде надіслана у  школу. Школа розраховує, що Ви принесете заяву в день реєстрації (10 або 11 квітня 2024 р.) і прийдете особисто з дитиною в заброньований день. Щоб дитину зарахували до школи, Ви повинні підписати заяву та особисто принести її до школи в день запису (цього року 10 або 11 квітня 2024 року).

Етап II

ДНІ ЗАПИСУ — прийом заяв, відвідування школи

10—11 квітня 2024 р.

Приймуть заяву тільки в ці дні. Якщо Ви заздалегідь створили заяву в онлайн-реєстраційній формі, для того, щоб процедура вступу була дійсною, Ви все одно повинні передати її школі одним із запропонованих нижче способів.

Якими способами можна подати заяву до школи, щоб запис був дійсним?

 • Особисто — подається законним представником

 • Скринька даних (ведеться на фізичну особу — законного представника)

 • Електронною поштою з розпізнаним електронним підписом

 • Поштою

Документи, необхідні для зарахування до школи

 • документ, що засвідчує особу дитини, може бути віза або подібний документ:

 • для ідентифікації територіальної належності до школи необхідно документально підтвердити місце (фактичного) проживання - вирішальним є місце проживання в реєстрі населення Чеської Республіки. Якщо місце проживання дитини, зазначене в реєстрі населення, не відповідає фактичному місцю проживання, яке батьки зазначили у заяві до школи, то директор школи, перш ніж прийняти рішення щодо розгляду заяви про зарахування дитини, звернеться до батьків із вимогою задокументувати зміну місця проживання у Міністерстві внутрішніх справ i надати підтвердження про зміну.

 • документ, що підтверджує батьківство/опікунство;

 • документ, що засвідчує особу опікуна/батьків дитини.

Що робити, якщо немає можливості роздрукувати заяву?

Якщо у Вас немає можливості роздрукувати, школа роздрукує Вам заяву в день запису, і Ви підпишете її на місці.

Використовуючи додаток Zápisy Online, Ви допомагаєте школі скоротити адміністративну роботу, пов’язану із зарахуванням, і водночас Ви та Ваша дитина будете мати більше часу, щоб ознайомитися зі школою.

Точну інформацію про процедуру та вимоги до запису дивіться на сайті школи, куди ви реєструєте дитину.

Інша корисна інформація щодо запису

Як дізнатися, до якої школи відносимося територіально?

Школа, яку має дитина відвідувати згідно територіального поділу шкіл, визначається відповідно до постійного місця проживання дитини у день запису.
Територіальний поділ шкіл у Празі 3 на поточний рік.

СПИСОК ВУЛИЦЬ — НОВИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ


Куди і скільки можу подати заяв?

3icon-upozorneni1-redУВАГА!

Тільки територіально визначена школа зобов'язана прийняти дитину для обов'язкового відвідування. Зважаючи на велику кількість шкіл, не забудьте подати заяву насамперед у свою територіально визначену школу, щоб школа могла забронювати для Вашої дитини місце.

Якщо Ви обрали іншу школу, можете подати заяву також туди. Кількість заяв не обмежена, проте рекомендуємо звести їх до мінімуму.

У випадку зарахування Вашої дитини до іншої, ніж територіально визначена, школи, навіть до тієї, що знаходиться за межами міської частини Прага 3, будь ласка, повідомте про це школу, до якої відноситесь територіально, щоб вона не бронювала для вас місце без потреби. Це допоможе прискорити адміністративну роботу під час запису.


Як діяти, коли подаєте заяву про відтермінування обов’язкового відвідування школи Вашою дитиною?

Якщо Вашій дитині рекомендовано відтермінувати обов’язкове відвідування школи, Ви повинні подати до школи заяву про відтермінування відвідування школи. Як додаток до цієї заяви потрібна рекомендація педагогічно-психологічної консультації або спеціального педагогічного центру та рекомендація лікаря.

Педагогічно-психологічні консультації дають висновок про відтермінування відвідування школи. Для батьків дітей з Праги 3 рекомендуємо стежити за веб-сторінками


www.ppp3.cz

Контакти психолого-педагогічної консультації:


Підготовчі класи

Деякі школи пропонують підготовчі класи для дітей з відтермінованим обов'язковим відвідуванням школи. Для зарахування до підготовчого класу необхідно подати заяву до підготовчого класу з рекомендацією педагогічно-психологічної консультації або спеціального педагогічного центру. Окремі школи надають інформацію про те, як подати заяву у підготовчий клас, на своїх веб-сторінках.

 


Наразі дитячі садки і школи міської частини Прага 3, на жаль, не мають вільних місць.

Рекомендація

У регіонах за межами столиці Праги та Брно є вільні місця в дитячих садочках і загальноосвітніх школах, і нижчі витрати на життя, також розгляньте цей варіант. Регіональний центр інтеграції іноземців www.integracnicentra.cz допоможе з пошуком роботи, навчанням та житлом в регіоні.

Обов'язкове відвідування школи

Діти, старшi 6 років, які перебувають у Чеській Республіці більше 90 днів, повинні зареєструватися для обов'язкового відвідування школи або документально підтвердити рішення про неприйняття через відсутність у школах місць.

Обов'язкова дошкільна освіта

У Чехії діти, яким до 1 вересня 2023 року виповнилося 5 років, зобов'язані розпочати дошкільну освіту в дитячому садку або за індивідуальною формою. Якщо вони є іноземцями та перебувають у Чеській Республіці більше 90 днів, на них поширюється те саме зобов’язання. Законні представники повинні зареєструвати дитину в дитячий садок або документально підтвердити рішення про неприйняття через заповненість місць у дитячих садках.

Як офіційно записати дитину старшу 6 років до 2-9 класу в початковоїу школиу чи дошкільниго віку (3-4 роки) у дитячий садок?

Запишіть дітей з постійним місцем проживання в Празі 3 до школи, яка територіально пов’язана з місцем вашого проживання, або в один із дитячих садків в Празі 3. Ви отримаєте рішення про відмову у зарахуванні, оскільки вільних місць немає. Проте на основі цього рішення ваша дитина може відвідувати адаптаційну групу та зареєструватись через онлайн формуляр у чергу на місце «Реєстрація дітей-біженців  дитячих садків і початкових шкіл понад кількість вільних місць у школах Праги 3».

Яка школа територіально пов’язана з місцем вашого проживання?

Школа, яку має дитина відвідувати згідно територіального поділу шкіл, визначається відповідно до постійного місця проживання дитини у день запису.
Територіальний поділ шкіл у Празі 3 на поточний рік.

СПИСОК ВУЛИЦЬ — НОВИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ

Територіальний поділ дитячих садків

Усі дитячі садки охоплюють всю Прагу 3, тобто всі вулиці на її території. Тому ви можете вибрати будь-який дитячий садок Праги 3.

Документи, необхідні для вступу до школи:

 • документ, що засвідчує особу дитини, може бути віза або подібний документ:

 • для ідентифікації територіальної належності до школи необхідно документально підтвердити місце (фактичного) проживання - вирішальним є місце проживання в реєстрі населення Чеської Республіки. Якщо місце проживання дитини, зазначене в реєстрі населення, не відповідає фактичному місцю проживання, яке батьки зазначили у заяві до школи, то директор школи, перш ніж прийняти рішення щодо розгляду заяви про зарахування дитини, звернеться до батьків із вимогою задокументувати зміну місця проживання у Міністерстві внутрішніх справ i надати підтвердження про зміну.

 • документ, що підтверджує батьківство/опікунство;

 • документ, що засвідчує особу опікуна/батьків дитини.

Після того, як ви подасте заяву до школи та отримаєте підтвердження про неприйняття, зареєструйте свою дитину також через онлайн-форму «Реєстрація дітей біженців у дитячі садки і загальноосвітні школи понад кількість вільних місць у школах Праги 3». Якщо звільниться місце у будь-якій школі в Празі 3, ми розмістимо неприйнятих дітей централізовано відповідно до того порядку, в якому вони були зареєстровані в електронній черзі. У першу чергу місця запропонують дітям, які пройшли адаптаційну групу або український клас з розширеним вивченням чеської мови.

Адаптаційні групи

Діти, яких не зарахували до загальноосвітньої школи або на останній рік дитячого садка, і які отримали рішення школи про незарахування, повинні відвідувати адаптаційну групу.

Адаптаційні групи працюють з 8:30 до 12:30 або з 8:30 до 16:30 до 28. 6. 2024 в Домі Радість (Dům Radost) за адресою Nám. W. Churchilla 1800/2, Praha 3.

Відвідування адаптаційної групи сприяє соціалізації та адаптації дітей до умов нової країни. Діти навчаться основам чеської мови, необхідним під час перебування в Чехії. Адаптаційні групи сприяють легшому залучення дітей до школи.

Реєстрація до адаптаційних груп:

Приєднатися до групи адаптації та дізнатися про неї більше (www.malovanikresleni.cz)

Що я можу зробити для своєї дитини ще?

Постійно слідкуйте за актуальною інформацією для батьків дітей з України в Празі 3. Інформація для батьків дітей з України тут.

Sdílet:

Dagmar Novotná Ouřadová

26. 02. 2024

Výpis všech článků

Další informace pro rodiče dětí z ukrajiny / інформація для батьків дітей з україни

stredni-skola-ilustracni

Informace pro zájemce o střední školy / Інформація для тих, хто цікавиться середніми школами

17. 01. 2023
volnočasový program - Ulita

Nabídka volnočasových aktivit pro děti nejen z Ukrajiny

18. 01. 2023
nova-trojka-ilustracni

Nabídka kurzů pro ukrajinské děti a rodiny / Пропозиція курсів для українських дітей і сім’ї

18. 01. 2023
Login