Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Žižkovská Žihadla ze Čtyřky zná celá republika

Včelařský kroužek funguje na Trojce už deset let a díky svým úspěchům je každým rokem známější i mimo Prahu. Stále nabírá nové členy. 

Spolek Žihadla ze Čtyřky — Praha 3 založil v roce 2013 Karel Frnka. Po něm ho převzal Vladimír Sieber, který ho dodnes vede. „Spousta lidí se mě ptá na náš název a já jim musím vysvětlovat, že jde o včelařský kroužek mládeže při 4. přístavu Jana Nerudy. A protože nás Praha 3 finančně podporuje a má o nás zájem, název jsme doplnili o označení městské části,“ říká Sieber.

Žihadla mají momentálně 11 členů ve věku od 9 do 15 let. Právě v areálu 4. přístavu vodních skautů, kde se každý čtvrtek pravidelně scházejí, je dost prostoru pro úly i aktivity kroužku. Děti se tu učí převážně formou her, sledováním naučných filmů a praktickým cvičením. Důležité přitom je, aby dokázaly využít svoje vědomosti v reálu. Zkoušejí si tu proto například i výrobu voskovaných ubrousků, svíček a propolisové masti. „Snažím se děti vést nejen k lásce ke včelám, ale k přírodě obecně. Na nich jim ale můžu dobře ukázat, že síla je především v kolektivu, což platí taky u lidí,“ popisuje Vladimír Sieber.

O tom, že příprava mladých adeptů včelařství je v žižkovském kroužku kvalitní, svědčí řada ocenění v soutěžích pořádaných Českým svazem včelařů, Včelí stráží a spolkem Mája. Velkým úspěchem je například první místo Honzy Rozsypala a sedmé Ondry Strnádka v celostátním kole Zlaté včely. V listopadu 2023 potom celý tým suverénně zvítězil v soutěži o Pohár ministra zemědělství, když obstál v konkurenci dalších 52 družstev z celé republiky. Porota ocenila zejména zásluhy kroužku v oblasti propagace včelařství a jeho celkovou prezentaci. Další informace najdete na stránkách vcelarskykrouzekzihadla.cz. 

Sdílet:

Vendula Kryštofová

16. 01. 2024

Login