Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Zápis na ZŠ: praktické informace pro rodiče

Základní školy v Praze 3 mají za sebou první fázi zápisu prvňáčků. Podle předběžných statistik, a v souladu s očekáváním, jsou kapacity trojkových škol napjaté, ale dostačující pro všechny zájemce o zápis do první třídy z městské části Praha 3.

Na základních školách v Praze 3 se v příštím školním roce otevře celkem 25 prvních tříd, každá zhruba po 27 žácích. Dohromady tak školy prvňáčkům nabízí 675 míst. Zájemců z Prahy 3 o nástup do první třídy je dle zápisu 673, všichni noví prvňáčci z Prahy 3 tak budou umístěni na základní školu v městské části.

„Počet tříd, které otevřeme, plánujeme s ohledem na spádovost. Vycházíme v tomto z registru obyvatel z minulého a letošního roku. V potaz bereme i historický zájem o konkrétní školy, kdy sledujeme poměr přihlášených a skutečně zapsaných spádových dětí na tu kterou školu, úbytek dětí ve spádové oblasti apod.,“ přibližuje Filip Málek, místostarosta Prahy 3 pro školství, a doplňuje: „Zejména data z registru obyvatel se ale poměrně hodně mění v závislosti na pohybu obyvatel, který nelze přesně předpovědět. Situaci také významně ztěžuje zápisová turistika, které se bohužel v mezích zákona zatím nelze účinně bránit.“

V rámci letošního zápisu bylo podáno celkem 1 282 přihlášek. Jejich počet převyšuje počet přihlášených dětí, neboť rodiče mohli podat dvě a více přihlášek (vedle přihlášky na spádovou školu ještě na jiné jimi preferované školy v Praze 3). „Ředitelé často na školách rezervují místa i pro ty rodiče ze spádové oblasti, kteří ale neplánují, že by jejich dítě na školu skutečně nastoupilo, pokud by se nakonec dostalo jinam. Jestliže rodiče zbytečně dlouho váhají s informováním školy, zda dítě na školu nastoupí, finalizace zápisů se protahuje a část zákonných zástupců žije delší dobu v nejistotě, kam bude jejich dítě chodit do první třídy. Prosíme proto rodiče, aby svým rychlým rozhodnutím pomohli dalším rodičům,“ apeluje místostarosta Málek. Zároveň není zatím jasné, kolik dětí preferuje např. soukromou školu, potažmo školu v jiné městské části. V další fázi zápisu se proto ještě může změnit nejen umístění dětí na jednotlivé školy, ale i celkový počet přijatých dětí.

Přinášíme praktické informace pro rodiče ohledně dalšího postupu v zápisech.

Rozhodnutí o přijetí

Závazné rozhodnutí o přijetí škola rodičům oznámí na svých webových stránkách. K tomuto dojde v nejbližším čase, tj. na přelomu dubna a května. Následně bude zahájena komunikace s rodiči ohledně toho, zda jejich dítě do školy nastoupí, či nikoliv. Teprve poté je možné případná uvolněná místa nabídnout dalším rodičům a jejich dětem (nespádovým, eventuálně spádovým na škole, kam bylo v letošním roce víc spádových dětí).

V období od 1. května po následující týden či dva je proto třeba, aby zákonní zástupci dali škole závazně vědět, zda jejich dítě nastoupí, a pokud nikoliv, uvolnili tak místo dalším zájemcům. Školu stačí informovat e-mailem.

Losování mezi spádovými dětmi

Na třech školách (ZŠ Chmelnice, ZŠ nám. Jiřího z Lobkovic a ZŠ Jarov) se sešel větší počet žádostí spádových dětí, než je kapacita budoucích prvních tříd. Muselo tak být přistoupeno k losování mezi spádovými dětmi. Rodiče dětí, které nebyly vylosovány, tak ještě neví, kam jejich dítě nastoupí do první třídy. „Situaci ve spolupráci se školami monitorujeme a koordinujeme. Prosíme o trpělivost a spolupráci. Naším cílem je zajistit umístění dítěte s ohledem na jeho místo bydliště, tzn. na nejbližší školu, ve které se kapacita objeví,“ ujišťuje místostarosta Málek.

Co dělat pokud jste se na vaší spádové škole mezi těmi, kteří nebyli vylosováni? Postupujte dle informací školy, které by měly být následující:

V nejbližší možné době doručte přihlášku ještě na okolní školy, kde losováno ze spádové oblasti nebude (ZŠ Jiřího z Poděbrad, ZŠ Jaroslava Seiferta, ZŠ Chelčického/Žerotínova, ZŠ Pražačka, ZŠ Jeseniova, ZŠ Cimburkova).

V prvním kole obdržíte pravděpodobně rozhodnutí o nepřijetí, ale budete zařazeni mezi oficiální zájemce o tuto školu už v první fázi, můžete pak podat odvolání, hned po obdržení rozhodnutí o nepřijetí.

Jakými způsoby lze přihlášku do ZŠ dodat, aby byl zápis platný?

  • Osobně — doručí zákonný zástupce – v tomto případě doporučujeme tento způsob na základě předchozí domluvy se školou (elektronický přihlašovací systém je již uzavřen, ale škola by vám měla poskytnout formulář žádosti).

  • Datovou schránkou (vedenou na fyzickou osobu – zákonného zástupce).

  • E-mailem s uznaným elektronickým podpisem.

  • Poštou (vzhledem k časové tísni nedoporučujeme).

Doklady potřebné k zápisu

  • Doklad totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas) zákonného zástupce;

  • Rodný list dítěte (u dětí cizinců jiný doklad totožnosti).


Pokud byste i nadále měli problém s umístěním dítěte, obraťte se na ředitele vaší spádové školy, který vám v koordinaci s městskou částí pomůže místo zajistit.

Sdílet:

Jiří Hannich

30. 04. 2024

Login