Romská poradkyně působí na Trojce už čtvrtým rokem
Praha 3 pomáhá Romům v oblasti bydlení, zaměstnání a vzdělání v rámci specializované poradny. Inspiraci při tom hledá i v zahraničí, například v Norsku.
Na území Prahy 3 žijí zhruba dva tisíce Romů, a tvoří tak nejpočetnější místní menšinu. Trojka proto jako první a zatím jediná městská část v metropoli zřídila pozici romského poradce. Součástí projektu byl i kvalitativní výzkum, z něhož vyplynulo, že většina dotazovaných Romů je s životními podmínkami na Praze 3 spokojená. Cítí se tu bezpečně a oceňují kvalitní sociální služby. Část respondentů nicméně popsala negativní zkušenost s komerčním trhem s bydlením, konkrétně předsudky i odmítnutí. „Obracejí se na mě Romové, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení nebo mají problém důstojné bydlení získat. Každou takovou situaci řešíme individuálně, mnohdy v koordinaci s naším kontaktním místem pro bydlení. Moje pomoc spočívá hlavně v administrativní podpoře a poradenství, vedle toho zastupuju klienty v komunikaci s vlastníky a pronajímateli nemovitostí,“ upřesňuje poradkyně Veronika Polášková.
Třetí městská část pomáhá romské komunitě taky v oblasti vzdělávání. Možnou inspiraci pro to, jak posílit předškolní docházku dětí, našla ve Skandinávii. „Po vzoru Norska uvažujeme o zavedení školiček, do nichž by bylo možné umisťovat děti v pozvolnějším režimu, než jak je to běžné, například dvakrát týdně na dvě hodiny. Rodinám tím umožníme, aby se lépe adaptovaly na režim předškolní docházky. Momentálně hledáme vhodné prostory a partnery pro financování projektu,“ vysvětluje místostarostka Prahy 3 Nikol Marhounová.
Aktivity romské poradkyně probíhají v rámci projektu Podpora romské menšiny na území městské části Praha 3 financovaného z Norských fondů 2014—2021. Partnery projektu jsou organizace Slovo 21 a R-Mosty.