Výstava Pod cizím nebem je k vidění na Jiřáku
Na náměstí Jiřího z Poděbrad byla zahájena mezinárodně úspěšná výstava Pod cizím nebem. Je věnovaná 80. výročí zahájení masových deportací z Litvy, Lotyšska a Estonska a představuje život odsunutých obětí na Sibiři.
Výstavu Pod cizím nebem připravilo Litevské Muzeum obětí genocidy při Středisku výzkumu genocidy a odboje. Na náměstí Jiřího z Poděbrad bude před kostelem k vidění do 4. září a potom se přesune na Prahu 5. Výstava se setkala s velkým úspěchem nejenom v Litvě, ale také v zahraničí. Na jednom místě podává svědectví o různých aspektech sovětské brutality a představuje kolektivní paměť Litevců na stalinské represe.
Před 80 lety zahájil Sovětský svaz masové deportace litevského obyvatelstva. Přes noc byly oběti zatčeny a zavlečeny na Sibiř včetně žen a dětí. Podle historiků, během prvních let okupace Sověti deportovali, zabili a uvěznili asi 23 000 obyvatel země. Celkově z Litvy do roku 1953 bylo deportováno přibližně 130 000 lidí, dalších asi 156 tisíc bylo uvězněno.
Velvyslanec Litevské republiky v Praze Laimonas Talat-Kelpša doplňuje: „Výstava je pro mě i osobní záležitostí. Rodina mého dědečka byla 14. června 1941 odvlečena na Sibiř. Moje babička uprchla na Sibiř sama, protože její matka v té době již byla zatčena, a babička se stejnému osudu vyhnula tím, že jí varovali sousedé. Můj otec se narodil a vyrůstal v sibiřské Vorkutě. A pokud se stalinistický teror pro mnohé v Evropě jeví jako vzdálená minulost, mohu říci: ne, jeho stín stále existuje, oběti stalinistického teroru jsou stále naživu a stále hledají odpověď na otázku „proč, a za co?“.