Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Výstava Pod cizím nebem je k vidění na Jiřáku

Na náměstí Jiřího z Poděbrad byla zahájena mezinárodně úspěšná výstava Pod cizím nebem. Je věnovaná 80. výročí zahájení masových deportací z Litvy, Lotyšska a Estonska a představuje život odsunutých obětí na Sibiři.

Výstavu Pod cizím nebem připravilo Litevské Muzeum obětí genocidy při Středisku výzkumu genocidy a odboje. Na náměstí Jiřího z Poděbrad bude před kostelem k vidění do 4. září a potom se přesune na Prahu 5. Výstava se setkala s velkým úspěchem nejenom v Litvě, ale také v zahraničí. Na jednom místě podává svědectví o různých aspektech sovětské brutality a představuje kolektivní paměť Litevců na stalinské represe. 

Před 80 lety zahájil Sovětský svaz masové deportace litevského obyvatelstva. Přes noc byly oběti zatčeny a zavlečeny na Sibiř včetně žen a dětí. Podle historiků, během prvních let okupace Sověti deportovali, zabili a uvěznili asi 23 000 obyvatel země. Celkově z Litvy do roku 1953 bylo deportováno přibližně 130 000 lidí, dalších asi 156 tisíc bylo uvězněno.

Velvyslanec Litevské republiky v Praze Laimonas Talat-Kelpša doplňuje: „Výstava je pro mě i osobní záležitostí. Rodina mého dědečka byla 14. června 1941 odvlečena na Sibiř. Moje babička uprchla na Sibiř sama, protože její matka v té době již byla zatčena, a babička se stejnému osudu vyhnula tím, že jí varovali sousedé. Můj otec se narodil a vyrůstal v sibiřské Vorkutě. A pokud se stalinistický teror pro mnohé v Evropě jeví jako vzdálená minulost, mohu říci: ne, jeho stín stále existuje, oběti stalinistického teroru jsou stále naživu a stále hledají odpověď na otázku „proč, a za co?“.

Sdílet:

Eliška Stodolová

24. 08. 2021

Výpis všech článků

Další zprávy

Sporotvní akademie Viktorka Žižkov

Který sport je pro dítě ten pravý? Přijďte to zjistit v sobotu do Riegrových sadů

24. 08. 2021
Jan Schütz Klub přátel Žižkova

Předseda Klubu přátel Žižkova Jan Schütz je nově v Knize cti

25. 08. 2021
IMG 8892

Seznamte se s plány na obnovu stromořadí

25. 08. 2021
Další zprávy
Login