Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Přeskočit na hlavní obsah

Vychází nová knížka o Domě odborových svazů

Dalším přírůstkem do ediční řady o přístupných a utajených architektonických skvostech je publikace Všeobecný penzijní ústav dům odborových svazů. Knížka s fotografiemi Rudo Prekopa a textem Dity Dvořákové měla křest 25. září přímo ve funkcionalistické budově a vychází přesně na 80. výročí paláce VPÚ.

233589_114438_IMG_5558.jpg

Po publikacích Kostel nejsvětějšího Srdce Páně a Nákladové nádraží Žižkov tu je další přírůstek do ediční řady, který zavede čtenáře na místa stěžejního díla funkcionalistické architektury. „Tato edice si klade za cíl zprostředkovávat kvalitními fotografiemi a odborným textem vynikající architekturu na území Prahy 3 a zároveň přispět k tomu, aby tyto budovy alespoň čas od času otevřely své dveře veřejnosti. To je součást našeho propagačního úsilí u kostela na Jiřáku, u nákladového nádraží i zde u domu odborářů,“ uvedl zástupce starostky Matěj Stropnický a ještě dodal: „Na příští rok v této řadě připravujeme průvodce žižkovskými pavlačovými domy.“

233591_114439_IMG_5595.jpg

První „mrakodrap“, jak byl VPÚ ve své době nazýván kvůli své výšce, byl otevřen roku 1934 a již tenkrát vzbuzoval pozitivní i negativní reakce. Třicetiletí autoři Josef Havlíček a Karel Honzík použili při navrhování dobové urbanistické, dispoziční a technické postupy. Otevřený půdorys, přehledná organizace provozu nebo charismatické konstrukce pilířového systému v modulové soustavě zapříčinily v roce 1968 vyhlášení Domu odborových svazů kulturní památkou.

Publikaci zdobí dobové i nynější fotografie. Zcela jistě zaujmou původní stavební výkresy, dobový tisk, nebo dokumentace z probíhajících prací včetně portrétů obou autorů. Detaily na interiér, které tvoří jednotné kancelářské buňky, mramorová dlažba, kamenné obklady stěn a zábradlí z bílého bronzu zůstaly po 80 letech takřka totožné. Dochovaly se i „mateční“ hodiny časoměrného systému. Mnoho jiných dobových artefaktů ale již zmizelo a jen formou této publikace lze obdivovat nedochovaný bufet či tehdejší design dubových skříněk, jimiž byla každá místnost v budově vybavena. Novinkou v době první republiky byla klimatizace, která je zde dodnes.

Publikaci o manifestu moderní architektury lze pořídit za 100 Kč na odboru kultury v Lipanské 11.

Výpis všech článků

Další zprávy

home

Náměstí Jiřího z Poděbrad patřilo polské kuchyni a kultuře

29. 09. 2014
home

Žižkov zaplavili profesionální i amatérští běžci

29. 09. 2014
okladka_zaproszenie

Knižní průvodce provede pamětihodnostmi Prahy 3

30. 09. 2014
Další zprávy
Login