Vůdkyně demokratické opozice v Bělorusku navštívila Olšany
V pondělí 25. března navštívila vůdkyně běloruské demokratické opozice Svjatlana Cichanouská Olšanské hřbitovy, aby uctila památku osobností Běloruské lidové republiky.
Během návštěvy Olšanských hřbitovů prošla paní Cichanouská tři hroby. Květiny se tak položily na hrob Piotra Krečeuského, Michala Zabejdu-Sumického a Vasila Zacharka. Poslední kytici přiložila vůdkyně běloruské demokratické opozice, předseda senátu Miloš Vystrčil a radní pro kulturu Prahy 3 Pavel Křeček k pamětní desce připomínající osud občanů bývalé ruské říše, kteří po roce 1917 uprchli do Československa.
U hrobů přednesly svůj projev pan Andrej Zubov, který je ruským historikem, religionistou a politologem, předseda Senátu a prezidentka. U hrobu pana Zacharky pak promluvila zástupkyně Osvětového spolku Skaryna, o.s., Alena Kovářová Cichanovič.
Pan radní Pavel Křeček, který se účastnil za městskou část, byl na akci pozvaný z Kanceláře demokratických sil Běloruska v České republice.
Piotr Krečeŭski (1879-1928)
Piotr Krečeŭski byl 3. předseda Rady Běloruské lidové republiky (BNR). V září 1921 spoluorganizoval v Praze ve Sladkovského sále Obecního domu První všeběloruskou národně politickou konferenci, která odsoudila Rižský mír neboli Rižskou smlouvu a potvrdila ideály nezávislosti Běloruska. V listopadu 1923 se přestěhoval do Prahy na Vinohrady spolu s manželkou Maryjou Ramualdaunou Krečeŭskou. V květnu 1924: zaslal Společnosti národů v Ženevě memorandum, v němž zdůvodnil právo Bělorusů na sebeurčení a odsoudil koloniální politiku sousedů. Pro běloruské studenty v Československu vyjednal stipendia a podílel se na založení Běloruského archivu v Praze.
Vasil Zacharka (1877-1943)
Byl 4. předseda BNR. V mládí onemocněl na tuberkulózu, které pak v Praze podlehl. Byl náměstkem předsedy První všeběloruské národně politické konference konané v Praze ve Sladkovského sále Obecního domu, která odsoudila Rižský mír neboli Rižskou smlouvu a potvrdila ideály nezávislosti Běloruska. V listopadu 1923 se přestěhoval do Prahy do Vršovic s manželkou Pelahejou Ivanaŭnou. Byl hlavním kustodem archivu BNR, který roku 1941 předal Běloruskému výboru svépomoci v Praze.
Mikałaj Viaršynin (?-1934)
Byl zmocněncem vlády BNR, později konzul. Jako politický exulant odešel do Rakouska-Uherska. Od roku 1907 žil v Praze, kde působil jako učitel jazyků, tajemník a knihovník. Stal se jedním z hlavních představitelů běloruské komunity v Praze. V roce 1921 vyjednal v Československu pro běloruské studenty stipendia. Roku 1928 založil v Praze Běloruský zahraniční archiv.
Galerie
9 fotografií