Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Při shánění bydlení narážíme na předsudky, říkají Romové. V Praze 3 jim pomáhá romská poradkyně

Romové se v Praze 3 cítí bezpečně, setkávají se však s předsudky na komerčním trhu s bydlením. Ukázal to výzkum městské části mezi místní romskou populací.

S řešením konkrétních problémů i podporou romské kultury pomáhá romská poradkyně, tuto pozici Praha 3 zajišťuje jako jediná městská část v hlavním městě.

Podle kvalifikovaných odhadů žijí na území Prahy 3 zhruba dva tisíce Romů, v rámci osmdesátitisícové populace městské části se tak jedná o nejpočetnější národnostní menšinu. „Jsme první a jediná městská část v Praze a jedna z pouhých dvou obcí v Česku, která zaměstnává romskou poradkyni. Díky jejímu spojení s romskou komunitou je přenášen hlas Romů na lokální administrativní i politickou úroveň,“ říká Nikol Marhounová, místostarostka Prahy 3 pro sociální oblast, a připojuje: „S pomocí romské poradkyně vytváříme prostor pro prezentaci bohaté romské kultury a přirozené sbližování Romů s majoritou. Víme i o úskalích a výzvách, s nimiž se místní Romové potýkají. Romská poradkyně, která k nim má nejblíže, v tomto poskytuje potřebnou asistenci.“

Činnost romské poradkyně, jež v Praze 3 působí od listopadu 2021, je zaměřena na romskou komunitu, funguje ovšem i na institucionální úrovni. „Nejsem pro místní Romy jakýsi odtažitý úředník, ale především partner a pomocník. Vnímám jejich životní situaci, problémy a potřeby. Spolupracuji také s expertní skupinou složenou z romského koordinátora hlavního města, zástupců proromských organizací a odboru sociálních věcí úřadu Prahy 3. V takto vybudované síti je pak snazší předávat si informace a vytvářet podmínky pro koncepční řešení,“ přibližuje Veronika Polášková, romská poradkyně Prahy 3.

V rámci projektu městská část uskutečnila kvalitativní výzkum mezi místními Romy. V hloubkových rozhovorech se dotazovala na to, jak se romské komunitě v Praze 3 žije. Naprostá většina dotazovaných je s životními podmínkami v Praze 3 spokojena. Romové se zde cítí bezpečně, oceňují kvalitní sociální služby. Z odpovědí však vyplývá i to, že mají výrazně horší přístup na běžný komerční trh s bydlením než většinová populace. Setkávají se zde s předsudky a zamítavými postoji. „Obrací se na mě Romové, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení, nebo mají potíže důstojné bydlení získat. Každou takovou situaci řešíme individuálně, mnohdy v koordinaci s naším kontaktním místem pro bydlení. Poskytuji administrativní podporu a poradenství, zastupuji Romy v komunikaci s vlastníky či pronajímateli nemovitostí. Místní romské komunitě pomáhám i v oblasti vzdělávání, sociálních dávek, potažmo jako doprovod na úřad,“ popisuje Polášková.

S aktivitami na podporu Romů se romská poradkyně seznámila i na zahraničních stážích: na Slovensku a v Norsku. Tato skandinávská země se pro Prahu 3 stala inspirací, jak posílit předškolní docházku u romských dětí. „Po vzoru Norska uvažujeme o zavedení školiček, kam by bylo možné umisťovat děti v pozvolnějším režimu, než jak je to dosud běžné, například jen dvakrát týdně, vždy na dvě hodiny. Rodinám tím umožníme, aby se lépe adaptovaly na režim předškolní docházky. V současné době na projekt hledáme vhodné prostory a také partnery pro financování,“ líčí místostarostka Prahy 3 Marhounová.

Podpora Romů v Praze 3 zahrnuje rovněž kulturní akce. V žižkovském Kulturním centru Vozovna proběhne v pátek 5. dubna celodenní program s romským divadlem, kreativní dílnou a koncertem. Akce je součástí celopražského festivalu romské kultury, jenž začíná dnes, tedy 3. dubna, a vyvrcholí v pondělí 8. dubna, kdy si připomínáme Mezinárodní den Romů.

Aktivity romské poradkyně probíhají v rámci projektu „Podpora romské menšiny na území městské části Praha 3“ financovaného z Norských fondů 2014—2021. Na realizaci projektu se podílely organizace Slovo 21 a R-mosty.

romsky-poradce-logolink

Sdílet:

Jiří Hannich

03. 04. 2024

Výpis všech článků

Další zprávy

0146bfea-5a21-4d19-be73-5cb838f38d51

Školka v Libické získala grant na výchovu zlepšení životního prostředí

03. 04. 2024
432879320 933324785246075 4305437300268473724 n

Open House Praha hledá na svůj jubilejní festival dobrovolníky

04. 04. 2024
2023 slz postup

Zkušení amatéři, kteří trápí volejbalové profesionály

05. 04. 2024
Další zprávy
Login