Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Trojku přibližuje nový interaktivní průvodce

Nejvýraznější památky metropole dokumentuje nedávno vzniklý Pražský architektonický manuál. V pilotní fázi představuje Prahu 3 a 7 a přispět do něj můžete i vy.

Akademie věd zpřístupnila na webové adrese umeleckepamatky.udu.cas.cz portál, který má fungovat jako otevřený zdroj informací o architektuře. „Postupně vznikne jednotná databáze významných, ale taky méně známých architektonických památek, na kterou se bude moct dostat každý a zjistit tu zajímavá fakta nejen o Praze 3,“ říká radní Pavel Křeček.

V testovacím režimu představili tvůrci projektu třetí a sedmou městskou část. Ty totiž patří mezi mladší čtvrti tzv. Velké Prahy, takže jejich architektura a památky jsou nejméně zdokumentované. Portál nabízí například interaktivní mapu Trojky obsahující stručný popis místních pamětihodností a zároveň i odkaz na rozsáhlejší odborné texty, které poslouží například badatelům.

Součástí každého hesla jsou aktuální i historické snímky popisovaných objektů a oblastí. Ty pocházejí nejen z oficiálních archivů, ale taky ze soukromých sbírek. Nová elektronická databáze je totiž otevřená veřejnosti, takže ji může rozšiřovat a doplňovat prakticky kdokoli. Pokud tedy vlastníte zajímavou dobovou fotografii, o niž byste se rádi podělili, stačí ji zkrátka nahrát. Výhledově by měl aplikaci doplnit taky cyklus tematických procházek a přednášek.

Vedle architektonického manuálu přiblíží Prahu 3 zájemcům taky nový tištěný průvodce, který bude od února k dostání v informačním středisku na Jiřáku i jinde v centru Prahy. Doporučuje patnáct konkrétních lokalit, které jsou pro Trojku z architektonického hlediska významné, kromě toho ale upozorňuje na další zajímavá místa, jako jsou například nástěnná malba superhrdiny Péráka nebo ulice nabízející průhled na sochu Jana Žižky na Vítkově.

Sdílet:

Vendula Kryštofová

09. 02. 2024

Výpis všech článků

Další zprávy

426205422 804627508371021 380616558456753597 n

Žižkovem prošel tradiční masopustní průvod

12. 02. 2024
WhatsApp Image 2023-07-26 at 17.24.29

V kurzech plavání se děti učí respektu k vodě

15. 02. 2024
IMG 9503

Dotované Summer Campy s rodilými mluvčími pro děti z Prahy 3

16. 02. 2024
Další zprávy
Login