Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Trojka podepsala s Prahou memorandum o spolupráci na revitalizaci náměstí Jiřího z Poděbrad

Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček a první náměstek primátora hl. města Prahy Petr Hlaváček dnes podepsali Memorandum, kde stvrzují svůj zájem o zdárný průběh realizace připravované investiční akce „Obnova náměstí Jiřího z Poděbrad“.

Náměstí Jiřího z Poděbrad je jedno z nejvýznamnějších a nejvyužívanějších náměstí hlavního města, přesto je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. O jeho revitalizaci se mluví již více než dvacet let, aktuální projekční práce jsou výsledkem posledních dvou let. „Cílem revitalizace je využít jeho dnes ne zcela naplněný potenciál, sjednotit jeho podobu i fungování, zlepšit jak pobytové příležitosti, tak kulturní kvality i praktické užívání. A také zapojit současné zodpovědné přístupy k prostředí, jako například šetrné hospodaření s dešťovou vodou. Řada úprav také vzešla z námětů veřejnosti v průběhu participací,“ říká architektka Pavla Melková z MCA atelieru, spoluautorka návrhu spolu s architektem Miroslavem Cikánem. „Podíl zelených a zpevněných ploch zůstává srovnatelný. Centrální cesta před kostelem se rozšiřuje, čímž vzniká prostor pro pořádání kulturních akcí, během kterých vždy docházelo k degradaci trávníků. Nicméně na řadě míst se naopak zeleň objevuje nově. Například místo nevyužívané točny vedle kostela a na dalších místech. Asfalt bude nahrazen vsakovací dlažbou se schopností retence vody“, uvádí starosta Prahy 3, Jiří Ptáček. „Bude vysazeno 110 nových stromů do nových pozic. Projekt v maximální míře zachovává perspektivní stávající stromy. Samozřejmě zůstane i legendární moruše u školy“, dodává. Součástí projektu je závlahový systém, který udrží zeleň v dobré kondici i během horkých letních měsíců. Bude napojen na retenci ze střechy kostela. Dále dojde k revitalizaci okolí a technologie fontány. Dětské hřiště u kostela bude rozšířeno a osazeno novými herními prvky. V místě bude nově i přístup k vodě a vodní atrakce pro děti. Oblíbené Trhy na Jiřáku /II se přesunou na vhodnější místo, dále od základní školy. Náměstí bude ve své jihozápadní části srovnáno do stejné výšky. V rámci rekonstrukce Vinohradské ulice tak bude možné na křižovatce Vinohradská/Slavíkova umístit nové přechody pro chodce, aby nebylo nutné sestupovat do podchodů. Dojde k dlouho očekávané rekonstrukci stanice metra. Byly již zahájeny práce na bezbariérovém vstupu. Stanice výtahu bude v blízkosti kostela Nejsvětějšího Srdce Páně. Následně se opraví celá stanice včetně nových vchodů do metra na povrchu.

Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček a první náměstek primátora hl. města Prahy Petr Hlaváček dnes podepsali Memorandum, kde stvrzují svůj zájem o zdárný průběh realizace připravované investiční akce „Obnova náměstí Jiřího z Poděbrad“. Praha 3 zajistila projekt a stavební povolení. HMP prohlašuje, že se stane investorem této investiční akce a má ji zařazenou ve svém rozpočtu. Očekávané náklady činí cca 270 milionů Kč včetně DPH. „Těší mě, že náměstí Jiřího z Poděbrad projde v brzké době dlouho připravovanou proměnou, a že zde dojde ke zkvalitnění veřejného prostranství. Městská část připravuje revitalizaci náměstí dlouhodobě a nyní se projekt dostal až k samotnému povolení stavebních prací. Mám radost, že za město v tento moment můžeme nabídnout pomocnou ruku a rozsáhlé a nákladné rekonstrukce se ujmout, což společně s panem starostou stvrzujeme právě tímto memorandem“, uzavírá Petr Hlaváček, první náměstek primátora hl. města Prahy. Předpokládané zahájení revitalizace bude v druhé polovině roku 2022.

Sdílet:

Zuzana Křížková

21. 10. 2021

Výpis všech článků

Další zprávy

IMG 4411 (2)

Sousoší Rodina se vrátilo na Prahu 3

25. 10. 2021
IMG-20211022-WA0001

Městská část uspěla v celostátní soutěži Park roku 2021

25. 10. 2021
IMG 4778

Praha 3 bodovala v anketě o nejlepší turistické centrum

26. 10. 2021
Další zprávy
Login