Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Sousoší Rodina se vrátilo na Prahu 3

Legendární sousoší Rodina autorů Bohumila Teplého a Vladimíra Navrátila se po 21 letech vrátilo na své původní místo před obchodním centrem Atrium Flora. 

„Sochu si pamatuji už z doby, kdy jsem ji míjel jako kluk. Byla přirozenou součástí parčíku, který na přelomu tisíciletí nahradilo nákupní centrum. Před pár lety jsem pátral, co se s ní stalo. Když jsem se stal starostou, začali jsme s kolegy prověřovat možnost vrátit ji na původní místo. Podařilo se nám objevit nejen sochu, ale osobně se i seznámit s jejím spoluautorem Bohumilem Teplým. Mrzí mě, že se dnešního dne nedožil, ale dobře vím, jak se na přesun sousoší těšil a jakou by z toho měl radost“, říká starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.

„Se sousoším Rodina, jehož majitelem je Dopravní podnik hl. m. Prahy, jsme původně počítali do areálu nové tramvajové smyčky Depo Hostivař, kterou začneme stavět na jaře příštího roku. Když nás ale oslovilo vedení městské části Praha 3 s nápadem vrátit sochu na původní místo nedaleko stanice metra Flora, bez váhání jsme souhlasili. Chceme, aby se cenná umělecká díla vracela na svá původní místa např. ve stanicích metra či jejich okolí. Protože chceme zákazníkům poskytovat nejen perfektní služby, ale také si přejeme, aby cestovali v příjemném a kulturním prostředí,“ dodává Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP).

Bronzové sousoší autorů Bohumila Teplého a Vladimíra Navrátila vzniklo na konci sedmdesátých let minulého století. V době výstavby obchodního centra roku 2000 bylo přemístěno do parku na konečné stanici metra A - Depo Hostivař.

Stěhování Rodiny zpět domů na Prahu 3 se uskutečnilo díky partnerské spolupráci městské části, Dopravního podniku hlavního města Prahy, Obchodního centra Atrium Flora a společnosti aiomica. Opravy, přemístění a osazení sochy, se na přání pana Bohumila Teplého zhostilo kamenosochařství Pánek.

Sdílet:

Zuzana Křížková

25. 10. 2021

Výpis všech článků

Další zprávy

IMG-20211022-WA0001

Městská část uspěla v celostátní soutěži Park roku 2021

25. 10. 2021
IMG 4778

Praha 3 bodovala v anketě o nejlepší turistické centrum

26. 10. 2021
orez

Svatomartinská slavnost opět na Jiřáku

26. 10. 2021
Další zprávy
Login