Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Trhy na Jiřáku: Praha 3 obstála a chystá další sezonu

Trhy na Jiřáku pod taktovkou městské části Prahy 3 zahajují 14. února novou sezonu. Mají za sebou rok změn. Černé scénáře, které jim někteří předepisovali, se nepotvrdily, a tak už za dva týdny mohou návštěvníci trhů znovu nakoupit oblíbené zboží.

farmatrhy - ilustrančníNa počátku loňského roku za velké pozornosti veřejnosti i komunálních politiků převzala pořádání farmářských trhů na Jiřáku MČ Praha 3 poté, co po šesti letech ukončila spolupráci se spolkem Archetyp a nový provozovatel nevzešel ani z výběrového řízení. Ze strany městské části šlo o nejrychlejší řešení, které mělo zachovat v co největším rozsahu služby, na které byli občané zvyklí. Organizaci trhů svěřila radnice Správě zbytkového majetku, společnosti vlastněné městskou částí, která se primárně věnuje správě bytů a nebytových prostor a veřejného prostranství. „Museli jsme se rychle zorientovat, na přípravu jsme do zahájení sezony měli asi tři týdny,“ říká Veronika Brabcová, manažerka trhů, která má jejich provoz na starosti. Jak hodnotí uplynulý rok?

„Rozjezd byl náročný, ale ukázalo se, že většina prodejců měla zájem pokračovat i pod novým provozovatelem. Podařilo se nám dát dohromady podobnou strukturu zboží, na jakou byli lidé zvyklí. Získali jsme stabilní prodejce i takové, kteří přivážejí pouze sezonní zboží,“ vysvětluje Brabcová. „Za rok se nám podařilo situaci uklidnit, získat si důvěru trhovců a přesvědčit je, že nám na tom opravdu záleží,“ dodává. Organizátoři trhů sbírali zkušenosti například na trzích v Dejvicích, které v Praze začaly fungovat jako první, inspirovali se na gastroveletrzích. „Snažíme se jít s trendy, sami jsme oslovovali některé prodejce, jiní se nám naopak hlásí, protože Jiřák má mezi prodejci dobré jméno.“ V letošním roce by nově někteří prodejci měli mít podepsané smlouvy, aby obě strany měly garantovanou spolupráci.

Prodejci jsou pečlivě vybíráni, s každým zájemcem se manažerka sejde osobně, jejich zboží ověřuje, kontroluje živnostenské listy, jezdí se podívat přímo do výroby nebo tam, kde zboží pěstují. „V rámci středních Čech navštěvujeme zelináře a prověřujeme, zda jde skutečně o farmářské zboží,“ říká Brabcová. Během roku byly trhy také několikrát podrobeny intenzivním kontrolám hygieniků a České obchodní inspekce, které neshledaly žádné závažné pochybení.

Trhy mají kapacitu 32 prodejních míst. Vzhledem k tomu, že se konají od středy do soboty a prodejci se v jednotlivých dnech také mění, vystřídá se na trzích během týdne až 80 firem. Ty platí Správě zbytkového majetku nájemné 1 000 korun za stánek na den. Správa zbytkového majetku pro trhovce zajišťuje stánky, dohled nad trhy, úklid prostor i propagaci trhů. Letošní rok byl podle Brabcové finančně náročný. Správa zbytkového majetku investovala do oprav stánků a nákupu nových, a také do marketingu. Trhy dostaly nové logo, mají webové i facebookové stránky, instagram. Přesto se podařilo skončit s 5% ziskem.

V nové sezoně organizátoři nepočítají se zásadními změnami v režimu ani charakteru trhů. I nadále budou od středy do pátku od 8 do 18 hodin a v sobotu do 14 hodin. Ambicí radnice je zachovat a ještě posílit rodinný charakter trhů. „Nechceme se srovnávat s Dejvicemi nebo Náplavkou, které jsou až masovou záležitostí,“ říká Brabcová. Nabídka by měla v úvodu sezony obsahovat převážně kořenovou zeleninu, brambory, ovoce, sýry, vejce, ryby, uzeniny, pečivo nebo nápoje a květiny. Postupně se budou přidávat prodejci sezonního zboží. S případným oživením a novinkami by kromě organizátorů měli přicházet i sami farmáři.

Novinky se budou týkat hlavně rozšíření oblíbených tematických akcí nebo doprovodného programu. Vloni lidé kladně hodnotili hudební doprovod, který dotvářel atmosféru trhů. Pro letošek je v plánu oslovit místní začínající kapely a umělce, kteří by se na trzích mohli prezentovat. Páteční odpoledne bude zasvěceno programu pro rodiny s dětmi, osvědčila se například půjčovna deskových her a hraček, proto se bude ve stejné nabídce pokračovat i letos. Prostor pro svoji prezentaci zde najdou i místní neziskové organizace a a bude dán i chráněným dílnám pracujícím se zdravotně postiženými nebo spolkům pro seniory, které dostanou příležitost na trzích prezentovat své výrobky a činnost.

Organizátoři trhů se také snaží maximálně komunikovat s veřejností, aby získali zpětnou vazbu a dokázali reagovat na poptávku návštěvníků. Ke konci loňského roku se přímo na trzích konala anketa, ze které vyplynulo, že lidé jsou s organizací trhů spokojení. Své postřehy k trhům lidé sdělují také na facebooku a s dotazy se mohou obracet na e-mail trhy@szmpraha3.cz.

Text Katka Maršálová, foto Radko ŠťastnýAnketa Jak hodnotíte roční fungování trhů v režii Prahy 3?


Provoz populárních trhů na náměstí Jiřího z Poděbrad úspěšně převzala akciová společnost SZM, kterou stoprocentně vlastní městská část Praha 3. V zimních měsících, kdy je provoz tržiště omezen, se můžete těšit, že u příležitosti masopustních oslav v polovině února budou na trhu k dostání především zabíjačkové pochoutky. Jakmile to teplotní podmínky dovolí, bude návštěvníkům nabídnut tradiční sortiment zboží.

Vladislava Hujová (TOP 09), starostka

Jednoznačně pozitivně. Trhy pod vedením městské části fungují skvěle a patří mezi nejoblíbenější farmářské trhy v Praze. Za ten rok, co je spravujeme, jsme provedli řadu pozitivních změn. Pravidelně pořádáme tematické akce, jako Dýňové slavnosti nebo zabijačkové hody. Podařilo se nám přivést nové farmáře, ale zároveň udržet řadu z těch, kteří na Jiřáku dlouhodobě nabízeli kvalitní produkty. Dostávám ohromnou pozitivní zpětnou vazbu, i připomínky, které mně i náš tým motivují trhy dále vylepšovat.

Alexander Bellu (ODS), zástupce starostky

Městská část potvrdila, že je schopna samostatně a kvalitně zorganizovat trhy. Obavy byly liché. Obec nepotřebuje prostředníka, který by podnikal s jejím majetkem, když to může stejně dobře dělat ve vlastní režii. Nakupující mohou být spokojeni nejen s šíří nabídky, ale i s kvalitou výrobků. Trhy zůstávají magnetem Prahy 3 pro pražské spotřebitele, ale i pro zemědělce a řemeslníky z celé republiky. Věřím, že městská část udrží vysoký standard i do budoucna. Jen tak dál.

Zdeněk Zábojník (ČSSD), koaliční zastupitel

Pro běžného návštěvníka farmářských trhů se v uplynulém roce nic podstatného nezměnilo. Nezaznamenali jsme úpadek kvality nabízeného zboží. Nenaplnily se tak předpovědi zastupitelů Ž(n)S, kteří tvrdili, že úroveň trhů v režii radnice rapidně poklesne a tím vyvolali obavy v řadách široké veřejnosti. Je však třeba zmínit, že Svobodní zastávají názor, že role MČ Praha 3 jako provozovatele trhů by měla být pouze dočasná. Obec není zřízena od toho, aby suplovala soukromý sektor a podnikala.

Tomáš Štampach (Svobodní), opoziční zastupitel

Stížnosti se ke mne nedonesly. Jen doufám, že se co nejdřív přemístí s novými praktickými stánky na lepší místo na náměstí – na hlavní cestu, jež je na ose hlavní vchod do kostela – Mánesova ul., a parkování aut stánkařů při východní i západní hraně parku, což by vyhovovalo i plánované rekonstrukci náměstí. Znovu ale navrhuji přejít od tohoto středověkého způsobu prodeje k tomu, co již zavedli naši pradědové – tržnici, jako byla ta vinohradská. Ostatně obchůdky s farmářskými výrobky už existují.

Pavel Ambrož (KSČM), opoziční zastupitel

Trhy fungují na první pohled velmi podobně, jsou bohaté a atraktivní. Trochu se ale vzdalují původní myšlence farmářských trhů – nabízet především lokální potraviny přímo od farmářů – a jsou to více „slavnosti dobrého jídla“. Předchozí organizátor trhů lépe označoval a prověřoval prodejce a garantoval lokální původ produktů. Dnes si na trzích nemohu být jist, že nenakupuji od překupníka. To by se mělo zlepšit. Ocenil bych také zveřejnění čísel – s jakým ziskem nebo ztrátou SZM trhy provozuje.

Ondřej Rut (Ž(n)S), opoziční zastupitel

Výpis všech článků

Další téma měsíce

RN3-nahled_web_Stránka_12

Praha 3 chce platit opravy chodníků, ale TSK jako správce nestíhá

26. 02. 2018
NNZ_vizu1_final04-18

Druhá veřejná debata k projektu Parková čtvrť

03. 04. 2018
800px-Kostel_Nejsvětějšího_srdce_Páně1

Náměstí Jiřího z Poděbrad nečekají velké změny, pouze opravy

10. 05. 2018
Login