Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Radnice vzdá hold žižkovskému velikánu

U příležitosti 115. výročí narození básníka Jaroslava Seiferta bude 19. září v 10 hodin představena plastika na horním vrcholu Seifertovy ulice. „Dlouhodobě jsme usilovali o důstojný památník žižkovského rodáka a básníka Jaroslava Seiferta. I proto jsme v minulosti řešili otázku záměru na vypsání soutěže ohledně jeho realizace,“ říká starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Plastika Jaroslav Seiferta bude stát v křížení ulic Chelčického, Táboristká a Seifertova. Památník v podobě surrealistické rotující bronzové stuhy vztyčené k obloze v trojúhelníkovém prostoru je svou osou orientován na pražskou dominantu, katedrálu sv. Víta. Dílo působí dojmem záložky v rozevřené „knize“ Žižkova v podobě seifertovského S a nese citát z mistrovy básně Prosinec 1920: „…To slovo letělo jako pták do sítě hvězd…“

V roce 2014 sochař Jan Roith vytvořil sádrový model v měřítku 1:3, který byl v dubnu 2015 zpřístupněn veřejnosti v prostorách žižkovské radnice na Havlíčkově náměstí za účasti básníkovy dcery a významných osobností kulturního života. V červenci 2015 české centrum Mezinárodního PEN-klubu založilo Nadační fond Jaroslava Seiferta, jehož posláním bylo získat finanční prostředky a realizovat výtvarný objekt v roce 30. výročí básníkova úmrtí. Svoji podporu výtvarnému řešení vyjádřila i básníkova dcera Jana Seifertová-Plichtová. Následně byl v září 2015, v předvečer výročí básníkova narození, za účasti ministra kultury, který převzal nad dokončením projektu záštitu, a dalších podporovatelů položen základní kámen díla.

Pozemek k umístění plastiky poskytla rodina Kočí, která také zaplatila projektovou dokumentaci pro stavební povolení. „Souběžně s našimi aktivitami vznikla občanská iniciativa s cílem podnítit a realizovat výtvarné dílo k poctě básníka, proto jsme se k této aktivitě rádi připojili a schválili nákup formy na odlití plastiky v hodnotě 300 tisíc korun.Těší nás, že poctu básníkovi, kterého uznává celý svět, iniciovali sami občané. Své síly v tomto případě spojil soukromý vlastník pozemku, nadační fond Jaroslava Seiferta a městská část,“ upřesňuje starostka Hujová. Cílem nadačního fondu a iniciátorů vybudování památníku bylo dílo dokončit a slavnostně představit za přítomnosti dcery Jaroslava Seiferta a dalších významných osobností kulturního života u příležitosti 115. výročí básníkova narození a současně u příležitosti konání 36. světového kongresu básníků v Praze, který bude věnován právě nositeli Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seifertovi.

 

Jaroslav Seifert (* 23. září 1901, † 10. ledna 1986) 
Český lyrický básník, prozaik, publicista a překladatel se narodil v Praze na Žižkově. Je v pořadí druhým českým laureátem Nobelovy ceny (za literaturu, 1984). Ve dvacátých letech minulého století byl spoluzakladatelem, členem a mluvčím uměleckého hnutí Devětsil. V letech 1969–1970 byl předsedou Svazu českých spisovatelů. V 70. letech odešel do ústraní, začal spolupracovat s disentem a stal se jedním z prvních signatářů Charty 77.

Výpis všech článků

Další téma měsíce

IMG_9035

Co čeká Prahu 3 v roce 2017?

02. 01. 2017
rozpocet1

Rozpočet pro rok 2017 je znovu proinvestiční

30. 01. 2017
IMG_0041

Farmářské trhy na Jiřáku odstartovaly

02. 03. 2017
Login