Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Co čeká Prahu 3 v roce 2017?

Trojka má na rok 2017 v plánu vedle dalších projektů, jako je třeba úprava ulic Husitská a Koněvova, modernizace bazénu na Pražačce nebo výstavba mateřské školy v Bukové ulici, dokončení rekonstrukce Kostnického a Komenského náměstí. Mezi projekty, kterým se bude letos věnovat, patří také Nákladové nádraží Žižkov.

Radnice chce letos urychlit vybudování kulturně-vzdělávacího centra na území Nákladového nádraží Žižkov. Rada městské části proto v prosinci 2016 stáhla podnět na změnu územního plánu pro oblast NNŽ, aby umožnila naplnění Memoranda o vzájemné spolupráci s cílem konverze nádraží na kulturně-vzdělávací centrum, podepsaného mezi Ministerstvem kultury, hlavním městem Praha, městskou částí Praha 3, Českými drahami, a. s., a Žižkov Station Development, a. s. „Stažením změny chce městská část urychlit transformaci budovy Nákladového nádraží Žižkov na kulturně-vzdělávací centrum, a předejít tak v budoucnu dalším nesrovnalostem. Zároveň je městská část připravena poskytovat Magistrátu hl. m. Praha a Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy maximální součinnost při vyhlášení architektonické soutěže na konverzi budovy NNŽ a urbanistické soutěže na lokalitu NNŽ a přilehlá území,“ říká k tomu starostka Prahy 3 Vladislava Hujová a dodává: „Věřím, že nově ustavené vedení IPR si zachová svoji nezávislost a nepodlehne tlaku a manipulaci ze strany Petry Kolínské a Matěje Stropnického.“

Kostnické náměstí čeká revitalizace

Kostnické náměstí vzniklo v roce 1889 při výstavbě Žižkova. V západní části je propojeno s Husineckou ulicí širokým schodištěm. Výrazný výškový rozdíl mezi touto ulicí a náměstím je řešen masivní žulovou opěrnou zdí. V době svého vzniku bylo navrženo jako parkové náměstí. V druhé polovině 20. století měl prostor charakter zanedbaného prostranství. Původní charakter místa navíc potlačila stavba trafostanice, vznikly zde úzké prostory, které jsou nejen nevzhledné, ale také problematické z hlediska bezpečnosti. V 90. letech minulého století byla provedena úprava prostoru, která vedla k jeho částečné rehabilitaci. Návrh byl založen na respektování čtyř stávajících hodnotných dřevin a výstavbě nízkých zídek, vznikly zde plochy pro zahuštěné výsadby dřevin a zpevněné plochy.

Cílem chystané revitalizace je posílit funkci náměstí jako prostoru pro setkávání, rozmanité aktivity a krátkodobý odpočinek obyvatel i návštěvníků města. Návrh se vrací k původní myšlence parkového náměstí, které je ale přetvořeno do podoby odpovídající 21. století s respektováním genia loci této části Žižkova. Základem kompozice budou čtyři vzrostlé stromy, které poskytnou stín, budou pohlcovat prach a pozitivně ovlivní mikroklima. Vlastní prostor náměstí zůstane volný, aby umožňoval rozmanité aktivity. Okolí trafostanice je začleněno do celkového návrhu s cílem zajistit možnost dobře proveditelné údržby i bezpečnost. K zahájení stavby dojde letos, k jejímu dokončení v roce 2019.

Proměny se dočká i Komenského náměstí

Náměstí, které sloužilo jako parkoviště, bylo provizorně oseto trávou. ÚMČ nechal zároveň třemi architektonickými ateliéry zpracovat studie, které v červnu 2013 představil veřejnosti. Občané tehdy mohli své názory vyjádřit v anketě a při veřejném projednání. Na základě připomínek veřejnosti a stanovisek příslušných výborů a komisí vybrala RMČ návrh rekonstrukce podle ateliéru MCA Atelier s.r.o. Cílem projektu je vytvořit prostor, jemuž dominuje na jižní straně Hudební gymnázium HMP, na západě budova DPS a na severu uliční fronta s poštou a obchody. Východní stranu pak tvoří panelový dům, připravený k rekonstrukci a následné privatizaci.

Komenského náměstí bylo v minulosti zasaženo výstavbou krytu civilní obrany, tzv. asanací okolních historických domů a výstavbou panelových domů. Cílem projektu je proto vrátit místu důstojnou podobu parkového náměstí. Zahájení stavby je plánováno na podzim 2017. Komenského náměstí bude po úpravách stejně jako Kostnické náměstí začleněno do koncepce Smart City.

Výpis všech článků

Další téma měsíce

rozpocet1

Rozpočet pro rok 2017 je znovu proinvestiční

30. 01. 2017
IMG_0041

Farmářské trhy na Jiřáku odstartovaly

02. 03. 2017
DSS_jarov

Dům sociálních služeb na Jarově má konkrétní podobu

02. 05. 2017
Login