Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Pes v ulicích: přítel člověka nebo problém?

V Praze 3 se pohybuje téměř tři tisíce psů. Ti tu nejen žijí se svými pány, ale také tu vykonávají potřebu. A právě způsob, jakým se část pejskařů chová a zbavuje odpovědnosti za exkrementy venčených zvířat, vytváří opakovaný problém a nepříjemnou atmosféru ve společnosti, jejíž jsou psi nezastupitelnou součástí.

I přesto, že městská část chovatelům psů vychází maximálně vstříc a motivuje je k úklidu. Situace se pravidelně zhorší v zimním období, kdy v ulicích napadne sníh a někteří pejskaři si usnadňují život tím, že výkaly z pohodlnosti prostě zahrabou do závěje. O to horší je, když přijde obleva. Chování hrstky nezodpovědných vyvolává nenávist k chovatelům psů obecně i debaty, zda taková zvířata do města vůbec patří. „Nesmíme ale opominout důležitou společensko-sociální roli, jakou zastávají v životě osamělých seniorů, pro které mohou být často jediným společníkem, nebo jim pomohou zprostředkovat kontakt s ostatními lidmi. Nutnost procházek starší lidi udržuje v kondici a motivuje je vycházet ven. Děti zase přítomnost čtyřnohého tvora v rodině učí zodpovědnosti k živým tvorům nebo pravidelnému plnění povinností. Proto je třeba i v ulicích hledat vzájemný respekt,“ upozorňuje na širší souvislosti starostka a také pejskařka Vladislava Hujová.

téma_psi2Radnice už v polovině roku apelovala na pejskaře a humornými dočasnými nástřiky na chodnících je chtěla motivovat k tomu, aby po svých psech uklízeli. Vznikla tak sympatická kampaň s nápisy „Chceme Žižkov ne šiškov?“ nebo „Nezapomněli jste koblížek?“. Chování lidí mění pomalu, což dokazují i statistiky městské policie. Vloni bylo strážníky městské policie odhaleno 160 případů znečištění veřejného prostranství psími exkrementy, letos, měsíc před koncem roku, městská policie odhalila 127 přestupků. Strážníci uložili 47 pokut v celkové výši 12 500 korun. Strážníci ovšem udělují pokuty spíše v „symbolické“ výši, neboť pachateli přestupků jsou převážně senioři, mladiství nebo děti.

Povinností majitelů psů je přihlásit psa na obecním úřadě a platit za něj poplatky, které činí 1 500 korun ročně za psa chovaného v bytě a 2 250 korun za druhého a každého dalšího, a 600 korun za psa v rodinném domě a 900 za každého dalšího. 200 korun ročně platí například lidé v důchodu. Zaplacení zákonem stanoveného poplatku neznamená to, že za majitele uklidí městská část. Povinnost uklízet po svém psovi nařizuje majitelům vyhláška, která určuje i maximální možnou výši pokuty, a to až 5 tisíc korun. Nehledě na to, že poplatky vybrané za psy na úklid zdaleka nestačí. Aktuálně je na úřadu Prahy 3 přihlášeno 2 697 psů, z toho 2 578 žije v bytech. Na poplatcích Praha 3 letos vybrala 1 milion 628 tisíc korun. „Od roku 2020 začne platit novela veterinárního zákona, která počítá s postupným povinným očipováním všech psů,“ dodává zastupitel Zdeněk Zábojník, předseda Výboru pro územní rozvoj Prahy 3.

téma_psi4Praha 3 se snaží úklid pejskařům co nejvíce zjednodušit rozmístěním stojanů se zásobníky na sáčky, kterých je na území městské části celkem 115. K tomu je v ulicích dalších 179 stojanů, které mají jak zásobník, tak i odpadkový koš na odkládání plných pytlíků s exkrementy. Sáčky se do stojanů doplňují pravidelně v pondělí, středu a pátek, ve čtvrtek a v úterý se obsah košů vyváží. Nemálo peněz a energie investuje také do úklidu již znečištěných chodníků. Úklid psích exkrementů se provádí společně s běžným odpadem. Chodníky se uklízejí každý všední den a v některých lokalitách Žižkova a Vinohrad i během víkendu. Úklid v zeleni probíhá dva až třikrát týdně na zvlášť exponovaných místech. Kromě toho mají občané několik možností, jak nahlásit znečištěný chodník. Telefonní linku na odbor životního prostředí 222 116 383 využívají lidé několikrát do týdne. Stížnost převezme mistr Pražských služeb, který má na starosti údržbu komunikací, kontaktuje příslušného pracovníka, který znečištěné místo bezprostředně uklidí. Úklid je součástí rámcové smlouvy s městskou částí. Další možností je nahlásit problém na webový portál Čistá Trojka www.cistatrojka.cz, kde se sbírají podněty k úklidu a jednou z možností je i označení psího exkrementu na mapě a lze přiložit i fotografii. Osádka vozu Čisté Trojky po upozornění problém vyřeší. Lidé na webu cistatrojka.cz mohou sledovat postup, červeně označená hlášení čekají na vyřízení, zelená jsou vyřešena. K venčení psů lze využívat plochy určené k volnému pobíhání, které jsou pro tyto účely vyhrazeny. Městská část je vyznačila na mapkách umístěných na stojanech s odpadkovými koši a přehledně jsou dohledatelné i na webu Prahy 3.

téma_psi1

Slalom mezi psími exkrementy na chodnících ovšem nevyřeší ani represe ani čím dál intenzivnější nekončící úklid. Podstatné je chování některých lidí, kteří nejsou ochotni nést zodpovědnost za své zvíře i za prostředí, ve kterém se pohybují. A současně jim chybí ohleduplnost k okolí. To je ovšem problém, který se netýká jen pejskařů, ale nás všech.

Katka Maršálová


Anketa Existuje způsob, jak vyřešit problém psích exkrementů na chodnících?

Jako zásadní podmínku vyřešení problému psích exkrementů vnímám zodpovědný přístup vlastníků psů k úklidu po jejich psech. I když jsem
si vědom, že většina vlastníků po svých psech uklízí, existuje nezanedbatelné množství vlastníků, kteří úklid neřeší. Proto spatřuji jako zásadní prostředek k dosažení zlepšení osvětu, a to různou netradiční formou, protože standardní postupy příliš nezabírají. A samozřejmě
na ty, kteří po svých psech neu klízí, je třeba zaměřit pozornost i městské policie.

Jan Materna (TOP 09),zástupce starostky


Jako pejskař moc dobře vím, že problém není v samotných psech, ale v lidech. Nemůžeme se na naše čtyřnohé mazlíčky zlobit, ale měli bychom po nich uklízet, protože ulice nejsou psími toaletami. Jakmile si tohle, my všichni pejskaři, uvědomíme, problém se vyřeší. Do té doby nezbývá nic jiného, než na problém upozorňovat, důsledně ulice uklízet, snažit se šířit osvětu a jít příkladem. Když už jsme u toho, jestli znáte někoho, kdo po svém psovi neuklízí, prosím řekněte mu to. Třeba se chytne za nos.

Alexander Bellu (ODS), zástupce starostky


Ulice jsou vizitkou našeho města. My všichni jsme odpovědni za to, že je nebudeme znečišťovat a případné nečistoty po svých mazlíčcích také uklidíme. Ačkoliv tvoří znečišťovatelé jen velmi malou část psích majitelů, ostudu dělají nám všem. Skutečný milovník zvířat je zodpovědný, má zvíře řádně přihlášeno a nebojí se zvednout po svém mazlíčkovi bobek. Nechť je naším společným předsevzetím
do nového roku vzájemná ohleduplnost a pořádek.

Zdeněk Zábojník (ČSSD), koaliční zastupitel


Odpovědnost¨za psa má majitel, ten musí po svém miláčkovi uklízet. Zároveň MČ by měla více úklidové složky směřovat na tento problém.
Ale ať nezůstanu jen u obecných frází. Zkusil bych experimentovat a v místech sběrných dvorů MČ zřídit i sběrné místo psích exkrementů s kompostující jednotkou. Počítám s výkupní cenou za 1 kg, která může být z části fi nancována z místních poplatků za psa. Sběr by byl i příležitostí k aktivitě pro bezdomovce a nezaměstnané, takže pomoc Praze i v sociální oblasti.

Mojmír Mikuláš (Svobodní), opoziční zastupitel


Nepotřebuji psa – pomocníka z pracovních, zájmových nebo ze zdravotních důvodů …, žiji sám, ale necítím se opuštěný, snažím se o dobré vztahy s lidmi. Nikdy bych nechtěl mít psa jako hračku pro zábavu, který by na mne čekal většinu dne opuštěný v uzavřeném bytě, protože to považuji za týrání zvířete. Miluji přírodu. Navštěvuji ji každý volný den. Jak jste na tom Vy? Za více než čtvrtstoletí jsem neviděl policistu v akci při jakémkoliv znečišťování veřejného prostoru v Praze, ačkoliv to vykazují ve své statistice.

Pavel Ambrož (KSČM), opoziční zastupitel


Ano, ale nejedná se o jedno a rychlé řešení. Problém psích exkrementů lze řešit jedině souborem dlouhodobých a krátkodobých opatření, preventivních nebo reagujících na nastalou situaci. Ať už hovoříme o vzdělávání k spoluzodpovědnosti k prostředí kolem nás již na ZŠ,
komunikaci s pejskaři nebo pravidelnějšímu a intenzivnějšímu úklidu ulic a chodníků. Existují i originální smart řešení, třeba v Cambridge instalovali malou bioplynovou stanici, která z psích exkrementů napájí pouliční lampu.

Lukáš Haupt (Ž(n)S), opoziční zastupitel

Výpis všech článků

Další téma měsíce

farmatrhy_2

Trhy na Jiřáku: Praha 3 obstála a chystá další sezonu

31. 01. 2018
RN3-nahled_web_Stránka_12

Praha 3 chce platit opravy chodníků, ale TSK jako správce nestíhá

26. 02. 2018
NNZ_vizu1_final04-18

Druhá veřejná debata k projektu Parková čtvrť

03. 04. 2018
Login