Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Nejznámější pražský squat je na Žižkově

Více než rok obývají dle soudního rozhodnutí aktivisté nelegálně budovu Kliniky v Jeseniově ulici 786/60, která patří státní organizaci Správa železniční dopravní cesty. Soudní příkaz k vyklizení ignorovali, a také se obrátili na soud. Předpokládají, že do konce léta bude Autonomní sociální centrum stále v provozu. SŽDC mezitím připravuje projekt na rekonstrukci budovy.

klinikaSituace kolem kliniky rozděluje i veřejnost. Co jedni vnímají jako komunitní aktivity, jiní chápou jako trestný čin. O osudu nejznámějšího pražského squatu budou muset zřejmě rozhodnout soudy.

Squattery obsazenou budovu převzala státní organizace SŽDC na základě rozhodnutí vedení společnosti loni od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových s tím, že ji využije pro přesun svých zaměstnanců. Stalo se tak poté co, ÚZSVM neprodloužil Klinice roční výpůjčku. V lednu letošního roku pak soud nepravomocně rozhodl o vyklizení Kliniky a podle vyjádření SŽDC aktivisté budovu využívají protiprávně. V současnosti běží odvolací řízení.

„Společně s naším právníkem Pavlem Uhlem jsme se proti rozsudku odvolali, podle nás soud nevzal v potaz argumenty, že neprodloužení smlouvy Klinice ze strany ÚZSVM bylo v rozporu s dobrými mravy,“ uvedl za kolektiv Kliniky Tadeáš Polák. „Odvolání je zákonné právo účastníka soudního sporu a my tuto skutečnost respektujeme. Tento krok se dal předpokládat. Vyčkáme rozhodnutí odvolacího soudu. Očekáváme potvrzení rozhodnutí prvoinstančního soudu a jeho následné respektování ze strany aktivistů,“ sdělila k tomu za SŽDC vedoucí tiskového oddělení Kateřina Šubová.

Podle Poláka se squatteři snaží upozorňovat i na to, že nevyužívaných domů s ideálními dispozicemi pro účely SŽDC je ve vlastnictví státu v Praze několik. „Protože ale bylo podle všeho převedení na SŽDC čistě účelovou a politickou hrou s cílem zabránit další existenci Kliniky, obáváme se, že SŽDC v hledání jiného objektu příliš úsilí nevyvine,“ uvedl. Tvrzení Kliniky popírá v rozhovoru pro LN ze 17. dubna náměstek SŽDC pro správu majetku Tomáš Drmola: „My jako Správa železniční dopravní cesty nemáme v Praze žádnou volnou budovu. Klinika je naše, ale je obsazená aktivisty.“

Bez ohledu na soudní tahanice zatím klinika funguje stejně jako v posledních dvou letech. „I přes to, že nám byla ze strany SŽDC vypnuta voda, kterou jsme do domu sami nainstalovali, platili ji a dál platit chtěli,“ říká Tadeáš Polák. Čtyři dny v týdnu probíhají v Klinice jazykové kurzy, schází se zde svépomocný rodičovský klub MamaTata, je tu levicově zaměřená knihovna, kavárna s dobrovolnými cenami, freeshop s oblečením pro všechny zdarma, v plánu jsou koncerty a bude zde startovní místo jednoho tradičního pražského cyklofestivalu. Klinika pořádá také levicově orientované přednášky a mítinky. Na podporu žižkovského sociálního centra se v dubnu sešlo při demonstraci několik stovek lidí. Budovu kliniky průběžně navštěvují také projektanti SŽDC „Připravujeme projekt na kompletní rekonstrukci objektu, kterou bychom rádi zahájili, co nejdříve to bude možné. S ohledem na charakter a rozlohu objektu bylo rozhodnuto o přemístění organizační jednotky SŽDC Správa železniční geodézie Praha, která má aktuálně 46 zaměstnanců. Pro tuto organizační jednotku nemáme dostatečné vlastní prostory a v současnosti je v komerčních prostorách za komerční nájemné,“ vysvětluje Kateřina Šubová.

Termín odvolacího soudu se očekává na přelomu konce léta a podzimu a působení centra se podle Poláka odvine od jeho výsledku. „Jsme připraveni využít zbývající čas k tomu, aby Klinika mohla fungovat dál tam, kde je teď. Chceme dál jednat o našem působení do doby, než bude reálně zahájená rekonstrukce budovy,“ dodal.

Katka Maršálová

Co je squatting?
Obsazování opuštěných nebo neobývaných pozemků či budov (obvykle obytných), které squatter nevlastní, nemá v nájmu nebo nemá zákonné povolení k užívání. Obsazený objekt bývá zpravidla využit pro kulturní a společenské aktivity, často spojené s politickým protestem. V Česku takovéto jednání může být posuzováno jako trestný čin (přečin) podle § 208 trestního zákoníku (neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru).

Nejznámější pražský squat je na Žižkově
Více než rok obývají dle soudního rozhodnutí aktivisté nelegálně budovu Kliniky v Jeseniově ulici 786/60, která patří státní organizaci Správa železniční dopravní cesty. Soudní příkaz k vyklizení ignorovali, a také se obrátili na soud. Předpokládají, že do konce léta bude Autonomní sociální centrum stále v provozu. SŽDC mezitím připravuje projekt na rekonstrukci budovy.

Výpis všech článků

Další téma měsíce

dss_jarov_vizu

Zastupitelé projednali petice občanů o zeleni a domu sociálních služeb

29. 06. 2017
odpad

Jak dál s tříděním odpadu v Praze 3?

30. 08. 2017
nadrazi

Nekonečný příběh nákladového nádraží

11. 10. 2017
Login