Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Nejsilnější zbraní proti epidemii na Trojce je solidarita

a icKrizové centrum na náměstí Jiřího z Poděbrad během největšího náporu v prvních březnových dnech odbavilo přes sto hovorů denně. Dotazy se nejvíce vztahovaly na dostupnost roušek a dezinfekce, fungování úřadu městské části i praktické dotazy ohledně vyplácení sociálních dávek a příspěvků na bydlení. Mnoho volajících žádalo okamžitou pomoc. Na té se podílel sedmdesátičlenný tým dobrovolníků, který zajišťoval rozvoz plakátů i výrobu ochranných pomůcek. „Zapojilo se 133 šiček. Vedle jednotlivkyň nám hodně roušek doneslo třeba rodinné centrum Nová Trojka a bar Behind The Curtain,“ upřesňuje vedoucí Informačního centra Praha 3 Eva Slezáková. Několik set kusů ušili i zaměstnanci městské části. Rozdalo se jich přes šest tisíc, především seniorům, sociálním pracovníkům, zdravotnickému personálu, ale také lidem bez domova.

Do tisíců litrů šel i výdej dezinfekce. Místním podnikům byl pak určený speciální dezinfekční balíček, který obsahoval pět litrů roztoku, rozprašovač a sto roušek. Ani tím ale škála služeb krizového centra na Jiřáku nekončila. „Snažili jsme se vyhovět komukoli, kdo se na nás obrátil. Seniorce, která potřebovala léky v čase, kdy její lékař neordinoval, jsme sehnali nejenom je, ale i náhradního lékaře. Další dámě, která ztratila klíče a kabelku, jsme zajistili zámečníka,“ dodává vedoucí infocentra, které se počátkem května vrátilo ke svému poslání – místním znovu nabízí klientský servis včetně služeb CzechPOINT, pomáhá i turistům.

Během dubna se k infocentru připojilo krizové středisko, které vzniklo v budově městské knihovny Za Žižkovskou vozovnou. Kromě sběru a distribuce šitých roušek a dalších ochranných pomůcek tu příchozí i volající dostali informace o provozu úřadu i možnostech ochrany před infekcí. Vozovna zároveň koordinovala činnost dobrovolníků – třeba v případě, kdy někdo žádal doručení roušky a dezinfekce z důvodu imobility. Do podniků odtud vedle dezinfekce a rozprašovačů putovaly i tři tisíce jednorázových roušek.a ic2

Taky pro osazenstvo Vozovny platilo, že se snažilo vyhovět i méně obvyklým požadavkům. „Jednou před koncem provozní doby si přišel starší pán pro roušku. Následně poprosil o horkou vodu na zalití kávy. Mezitím jsme se dali do řeči, ze které vyplynulo, že je bez domova. Ptal se, zda nevíme, kde by mohl přespat. Začalo kolečko telefonátů, které skončilo tím, že jsme mu domluvili schůzku s vedoucí pobočky organizace Naděje,“ líčí Lucie Babinská z KC Vozovna.

Do rozdávání roušek se zapojilo i Atrium na Žižkově, které pravidelně pořádalo takzvané rouškobraní. Každý kdo šel kolem, si mohl sklidit svůj kousek přímo z rouškovníku na plotě před areálem v Čajkovského ulici. „Za každou rouškou lze vidět osobní příběh,“ říká ředitelka sdružení Za Trojku Marie Kašparová, pod něž Atrium i Vozovna patří.

Podobně jako v oblasti distribuce ochranných pomůcek nebo obědů přijala Praha 3 aktivní roli i v oblasti testování nákazy koronavirem. Jako první začala na vlastní náklady preventivně ověřovat přítomnost infekce u personálu ošetřovatelského domu, terénních sociálních služeb a krizových center – ještě před tím, než testování zahájil stát. Třetí městská část přistoupila k tomuto kroku jako k opatření, které razantně zmenšuje riziko zavlečení nákazy do domů pro seniory. Reagovala tak na liknavý přístup hygienické stanice, která v žádném zařízení testy neprováděla, dokud se v něm nákaza nevyskytla. „V preventivních opatřeních v sociálních službách jsme pořád o krok napřed před státem. Včasným odhalením nákazy lze zabránit jejímu šíření mezi klienty. Přináší to také značnou úlevu a jistotu pečujícím zaměstnancům, kteří jsou dnes pod obrovským tlakem,“ upozorňuje místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut. Podle něj má smysl v takové praxi pokračovat: „V Ošetřovatelském domově Praha 3 jsou rychlotesty na protilátky nově dokonce povinné v rozmezí 14 dnů, zároveň ale budeme pokračovat s laboratorními testy. V Pečovatelské službě provádíme také rychlotesty na protilátky a budeme pokračovat, i když tam to není státem nařízené.“ Odběru vzorků se ujal přímo zdravotnický personál zařízení, testů pak soukromá laboratoř. „V našem případě pracujeme s malým vzorkem zhruba stovky lidí. Nákaza a ani protilátky nebyly nikomu detekovány,“ shrnuje dosavadní výsledky starosta Jiří Ptáček.aioc3

V rámci komplexních preventivních opatření Praha 3 zároveň přikročila k opakované dezinfekci 26 nezamykatelných dětských hřišť a 33 dalších frekventovaných míst v okolí prodejen, institucí a větších zastávek MHD. K nim následně přibylo i 36 stanovišť s podzemními kontejnery na tříděný odpad. Důkladné ošetření dezinfekčními prostředky pak provede například i na grilovacích místech a pítkách před jejich zpřístupněním veřejnosti.

I když riziko spojené s epidemií ještě zcela nepominulo, radnice už se chystá mírnit škody, které pociťují například místní živnostníci. Uleví proto na nájemném těm, kteří užívají nebytové prostory v její správě nebo majetku. Platbu za duben a květen odpustí nájemcům, kteří v důsledku vládních nařízení nemohli vykonávat podnikatelskou činnost. Pokud se někoho mimořádná opatření dotkla pouze částečně, uhradí za stejné období poloviční nájem. Stačí, když o slevu požádá odbor vedlejší hospodářské činnosti a doložení omezení výkonu podnikání.

Miroslav Štochl

 

 

Sdílet:

Mgr. Martin Hošna

29. 04. 2020

Login