Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

10 věcí, které pro vás udělala radnice

Referendum o Parukářce, dostatek míst ve školkách, nové slavnosti Husité na Vítkově a Žižkovské pivobraní. Také to přinesly roky 2010–2014 na Žižkově a Vinohradech.

1. Otevřenost radnice

Radnice Prahy 3 začala po vzniku koalice TOP 09, ČSSD a Ž(n)S v roce 2012 veřejně komunikovat o důležitých krocích a rozhodnutích s občany. Zásadní záležitosti, týkající se rozvoje třetí městské části předkládala k diskuzi obyvatelům prostřednictvím nově koncipovaných Radničních novin a webu Prahy 3, lidé se mohli k návrhům radnice vyjadřovat také v anketách a veřejných diskuzích. Poprvé v historii městské části budou moci občané rozhodnout v místním referendu, a to o budoucnosti lokality Parukářka.

V rámci transparentní politiky jsou průběžně na webu Prahy 3 zveřejňovány všechny zápisy z konání zastupitelstva nebo rady městské části a nechybí ani kompletní zveřejňování zápisů všech výborů a komisí. Jednání zastupitelstva mohou občané navíc sledovat on-line na webových stránkách městské části.

Otevřenost radnice dokládá i skutečnost, že Praha 3 zveřejňuje všechny smlouvy a objednávky nad 100 000 Kč bez DPH, které souvisí s čerpáním rozpočtu městské části, v Registru smluv na Portálu veřejné správy spravovaném ministerstvem vnitra ČR. Přístup na portál je z webu Prahy 3. Právě nové webové stránky městské části a Radniční noviny v nové grafické podobě, jejichž vnější proměna dovršila obsahové změny tohoto listu, jsou otevřenými zdroji informací k závažným tématům.

Webový portál Prahy 3, který usnadňuje uživatelům co, kde a jak můžou na úřadě vyřídit, prošel důkladnou proměnou. Domovská stránka je rozdělena na tři hlavní části – Úřad městské části, Samospráva a Radniční noviny. Otevřenost radnice se dotkla všech zmiňovaných sekcí. Kromě vyhledání zápisů z jednání zastupitelstva, rady městské části, výborů a komisí si tak občané mohou jednoduchým a přehledným způsobem zjistit informace, které potřebují k vyřízení svých záležitostí, a také přečíst aktuality z městské části.

Koncepční i grafické změny webu městské části a Radničních novin se projevily i na umístění v soutěžích. Nový web Prahy 3 se umístil v soutěži Zlatý erb o nejlepší webové stránky měst a obcí mezi pražskými radnicemi na 6. místě, Radniční noviny dokonce získaly třetí místo v kategorii Nejlepší noviny státní správy a samosprávy soutěže Fénix content marketing, která se zaměřuje na obsah a kvalitu sdělovaných informací.

Řadu veřejných služeb a kvalitní informační servis poskytuje od letošního května i nově vybudované informační centrum městské části v přízemí domu na rohu náměstí Jiřího z Poděbrad a Milešovské ulice.

Připomenout slavnou historii Prahy 3, podpořit sounáležitost lidí k místu, kde žijí, nebo je prostě jen pozvat k tomu, aby se přišli společně bavit, bylo motivem slavností pořádaných městskou částí. K tradičnímu Žižkovskému masopustu a Vinohradskému vinobraní přibyly slavnosti Husité na Vítkově a Žižkovské pivobraní, které navštívily desetitisíce lidí. Velký zájem zaznamenaly i dva nově zavedené koncerty – adventní a k povýšení Žižkova na město.

2. 2631 zprivatizovaných bytů

Na podzim roku 2012 schválila rada městské části rámcový harmonogram, podle něhož prodej jednotek v bytových domech v Praze 3 probíhá. Privatizace, by podle něho měla skončit prodejem posledních bytů jejich oprávněným nájemcům na sklonku roku 2016. Do privatizace je zahrnuto všech 117 bytových domů, jejichž odprodej je rozdělen do několika fází. Od prosince 2012 schválilo zastupitelstvo do prodeje bytové jednotky v téměř všech cihlových bytových domech, 53 panelových domů bude přivatizováno po dokončení rekonstrukce fasád. Za celé volební období pak byly do prodeje schváleny jednotky ve 123 budovách s tím, že za stejné období se uskutečnil prodej 2631 jednotek.

Změnou prošla také pravidla prodeje bytových jednotek v domech ve vlastnictví hl. m. Prahy, svěřených městské části, která byla zastupitelstvem schválena rovněž v druhé polovině roku 2012 a následně v březnu roku letošního novelizována v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku. Pravidla obsahují řadu nových ustanovení, která usnadní privatizaci oprávněným nájemcům a současně omezují spekulativní nákupy bytů. Novou formu např. dostala sleva z kupní ceny bytu, kterou lze poskytnout kupujícím, pokud se zaváží byt po určenou dobu neprodat. Tuto slevu může městská část nově přiznat nejen zpětně, ale také předem přímo při uzavírání smlouvy o koupi bytu, přičemž dodržení závazku byt neprodat je zajištěno dohodou o zaplacení smluvní pokuty a právem zpětné koupě ve prospěch městské části jako dalším zajišťovacím prostředkem. Nově jsou rovněž upraveny podmínky pro poskytnutí 20% slevy z kupní ceny bytu v návaznosti na lhůtu pro uplatnění předkupního práva. Tu nový občanský zákoník zkrátil na 6 měsíců, městská část však poskytuje nájemcům další šestiměsíční lhůtu tak, aby celková délka lhůty činila jeden rok.

Volné byty a byty, které nebyly prodány v minulých obdobích privatizace tvoří bytový fond, který slouží pro bytové potřeby obyvatel Prahy 3. Od roku 2012 bylo přiděleno 179 bytů.

3. 70 milionů korun získaných z EU

Rozpočty na každý kalendářní rok uplynulého volebního období byly koncipovány tak, aby docházelo k trvalému klesajícímu trendu celkových výdajů. Během celého období byla městská část plně financováníschopná, neměla žádné platební problémy, dostála všem svým finančním závazkům a nečerpala žádný úvěr ani půjčku. Praze 3 se rovněž podařilo získat finanční prostředky z EU v celkovém objemu 69,7 mil. Kč.

V uplynulých čtyřech letech bylo úřadem městské části vydáno 323 platebních výměrů na nedoplatky na místních poplatcích v celkové výši 4,7 mil. Kč, z toho bylo vymoženo 4,4 mil. Kč. Dále bylo nařízeno 53 exekucí na celkovou částku 813 760 Kč a vymoženo z této částky 741 963 Kč. Přes stále narůstající počet faktur a platebních poukazů zajišťoval ekonomický odbor včasné a řádné plnění všech finančních závazků městské části se stále stejným počtem zaměstnanců.

V oblasti školství byla v posledních čtyřech letech realizována celá řada investičních akcí vedoucích ke snížení energetické náročnosti. Komplexní rekonstrukcí a zateplením prošly MŠ U Zásobní zahrady a MŠ Jeseniova, rozsáhlou přestavbu zažila také MŠ Vozová. Městská část zároveň pokračovala v kontinuálním zlepšování stavu stravovacích zařízení v mateřských a základních školách.

K začátku nového školního roku pak byla dokončena komplexní rekonstrukce objektu v Cimburkově ulici, kam se přestěhovala ZŠ Havlíčkovo náměstí. Došlo rovněž ke kompletnímu zateplení objektu jeslí v Roháčově ulici. V objektu ZŠ V Zahrádkách pak byla v letošním roce zahájena výstavba zcela nové čtyřtřídní mateřské školy.

Praha 3 nezanedbávala ani spolufinancování obnovy mozaikových chodníků, kterých bylo během posledních čtyř let položeno téměř 22 tisíc m2, a to především v památkové zóně městské části. V květnu 2014 pak bylo slavnostně otevřeno nové Informační centrum Prahy 3 ve zrekonstruovaném prostoru na náměstí Jiřího z Poděbrad.

4. Stop nákladným přestavbám panelových domů

V minulých dvou letech změnila radnice způsob oprav panelových domů. Nákladné komplexní přestavby vystřídaly levnější a efektivnější opravy plášťů a zateplení. Sérii oprav panelových domů odstartovala kompletní výměna oken. Pro panelové bloky už také Praha 3 zadala zpracování projektů, resp. architektonických návrhů na revitalizaci fasád.

Praha 3 se zároveň připojila k trestnímu oznámení, které bylo podáno na neznámého pachatele v souvislosti s rozsáhlou rekonstrukcí panelového bloku v Lupáčově ulici, kde podle znaleckých posudků mohla městské části vzniknout škoda až 99 mil. Kč.

V srpnu 2013 došlo ke sloučení čtyř akciovek, které pro Prahu 3 zajišťovaly provoz a správu jejího majetku do Společnosti Správa majetkového portfolia Prahy 3 a. s., čímž městská část za loňský rok ušetřila 10 mil. Kč. Za první pololetí letošního roku pak dosáhla úspora oproti loňskému roku 6,5 mil. Kč.

Vedení radnice se podařilo scelit veškerý movitý i nemovitý majetek v areálu žižkovské Viktorky. Podařilo se tak ukončit problém, který se začal řešit již před dvanácti lety. Zároveň se podařilo ukončit smlouvu o výpůjčce mezi městskou částí Praha 3 a společností Viktoria Žižkov a. s., kdy pozemky pod stadionem byly v rámci nevypověditelné výpůjčky na 80 let k dispozici této akciové společnosti.

5. Obnovené tramvajové spojení Jarov–Vinohrady

V rámci rozvoje veřejného prostoru, veřejné zeleně a organizace dopravy se v uplynulém čtyřletém období podařilo zrealizovat řadu významných akcí, které změnily tvář Prahy 3 k lepšímu.

Městské části se podařilo obnovit přímé tramvajové spojení Jarov-Vinohrady, o které obyvatelé Prahy 3 přišli po zrušení linek 16 a 19. Od července 2013 toto spojení zajišťuje tramvajová linka číslo 11.

V červnu byla dokončena revitalizace vyhlídkové trasy Pražačka a zahájena výstavba hřiště pro teenagery na Jarově, která by měla být dokončena na jaře 2015. S koncem letošního roku by pak měla skončit přestavba Havlíčkova náměstí. Ke spolufinancování obou realizovaných staveb využila Praha 3 evropské dotace ve výši přes 25 mil. Kč.

Evropské peníze chce městská část využít také v projektu vybudování nástupů na Vítkov, kterými hodlá propojit oblast Husitské a Koněvovy ulice s oblíbenou cyklostezkou. Letos v květnu tak radnice podala žádost o stavební povolení na stavby v Lukášově a Jeronýmově ulici, další nástup hodlá vybudovat v ulici Pod Vítkovem.

Velkou podporu v oblasti péče o zeleň měly projekty zabývající se koncepční obnovou zeleně. V uplynulých čtyřech letech tak bylo z prostředků městské části v ulicích Jagellonská, Velehradská a Hájkova vysazeno 40 nových stromů. Městská část pak v roce 2012 získala první místo v celostátní soutěži Park roku za obnovu vnitrobloku Za Žižkovskou vozovnou. Jsou připraveny studie a projekty na rekonstrukci Komenského náměstí, Kostnického a Tachovského náměstí.

V dubnu 2014 podepsali zástupci Prahy 3, magistrátu, ministerstva kultury, Českých drah a developera Žižkov Station Development memorandum o vzájemné spolupráci při přípravě konverze Nákladového nádraží Žižkov, které bylo o rok dříve prohlášeno kulturní památkou, na kulturně-vzdělávací centrum.

V minulých dvou letech městská část podpořila také řadu projektů na zvýšení bezpečnosti chodců a zklidnění dopravy. Modernizací prošly např. přechody v Ondříčkově ulici, v ulicích Na Jarově, U Rajské zahrady, Jeseniova, Seifertova, Na Balkáně nebo v Prokopově ulici. Přestavěny byly rovněž křižovatky Táboritská-Ondříčkova, Milešovská-Ondříčkova, Jičínská-Šrobárova a celá dalších byla vybavena novým světelným signalizačním zařízením. Výrazného zklidnění se dočkal také prostor v okolí Olšanského náměstí před ZŠ Lupáčova.

6. Stovky zrušených hracích automatů

V roce 2010 bylo na území Prahy 3 na 120 heren. Radnice vyhlásila boj hazardu a zbývá ještě 46 heren s videoloterijními terminály (VLT), které má v kompetenci ministerstvo financí, a ty zmizí z ulic třetí městské části nejpozději do konce roku. Rychlost, s jakou budou tyto provozovny zrušeny, záleží na úřednících ministerstva financí. Buď ministerstvo stihne tyto herny zrušit ještě před koncem letošního roku tak, jak to radnice Prahy 3 požaduje, nebo tyto provozovny ze zákona skončí k 31. prosinci 2014.

Městská část zrušila ke konci roku 2012 povolení všem téměř šesti stovkám výherních hracích automatů, které spadaly do její kompetence, a od června 2013 povolila provozovat hazard pouze v sedmi kasinech se zpřísněným provozním režimem. Všechny zbylé provozovny, ve kterých jsou videoloterijní terminály, podléhají zrušení ministerstvem financí.

Povolení sedmi kasin, které zůstanou v Praze 3 v provozu i po 31. prosinci 2014, vyvolal magistrátní způsob přerozdělování peněz z odvodů z hazardu. Výše vyplácených finančních prostředků na podporu sportu a zájmové činnosti totiž závisí na počtu výherních automatů. Radnice tak na sportovní aktivity dětí a mládeže získala již 49 milionů korun.

Zvýšit bezpečnost v ulicích Prahy 3 pomáhá od roku 2012 nová služebna městské policie v Lupáčově ulici. V operačním středisku vybaveném nejmodernější technikou mohou strážníci na šesti velkoplošných monitorech přesně lokalizovat pohyb pěších i motorizovaných hlídek nebo pomocí více než dvou desítek kamer monitorovat problematická místa na Žižkově. Dispečink je zároveň napojen na městský kamerový systém.

Městská část Praha 3 také pomáhá Policii ČR zápůjčkami materiálního vybavení, jako jsou například záznamové kamery do aut, tablety či notebooky. Tato technika pomáhá protidrogovému oddělení a dopravním policistům.

7. Telefonní linka Pomoc seniorům

V sociální oblasti se podařilo vytvořit personální a organizační kapacitu poskytování služeb sociálního poradenství a pomoci v ambulantní i terénní formě pro občany ve všech složitých životních situacích, ať již se jedná o zdravotní znevýhodnění, problémy s bydlením, domácí násilí, předlužení, pěstounskou péči, sociálně právní ochranu dětí nebo osoby bez přístřeší. Při řešení problémů občanů městská část spolupracuje se širokou sítí neziskových organizací.

Značná podpora byla směřována na pomoc seniorům. Konkrétně se jednalo o zřízení telefonní linky „Pomoc seniorům“, sociální práci v domácnostech seniorů, služby prostřednictvím příspěvkových organizací (domovy pro seniory, pečovatelská služba, odlehčovací služby, dům s pečovatelskou službou) a neziskových organizací (tísňová péče, osobní asistence). Senioři měli také možnost zúčastnit se volnočasových programů – pořádány byly výlety, přednášky nebo taneční odpoledne. Důležité informace najdou senioři také ve specializované sekci na internetových stránkách městské části

S velkým zájmem veřejnosti se setkal Veletrh sociálních služeb zaměřený na propagaci neziskového sektoru, akce Poznejme se, sousedé cílená na soužití cizinců a většinové populace na Praze 3, soutěž Dobrovolník roku propagující oblast dobrovolnictví, Oslavy mezinárodního dne seniorů, Mikulášská nadílka pro sociálně znevýhodněné děti a soutěž Antifetfest zaměřená na prevenci negativních sociálních jevů pro děti a mládež. 

Byl přijat nový komunitní plán rozvoje sociálních a návazných služeb na období 2015–2019. Vytvořena byla také nová transparentní metodika rozdělování prostředků pro fyzické a právnické osoby v rámci Fondu sociálního a zdravotního. Realizovalo se 12 projektů v oblasti zaměstnávání (Návrat do práce), prevence kriminality a integrace cizinců (ve čtyřech jazykových mutacích nabízejí důležité informace také internetové stránky městské části), které byly podpořeny v rámci dotačních titulů.

8. Nová místa v mateřských školách

Letošní zápisy do mateřských škol opět ukázaly, že se do nich hlásí více tříletých a starších dětí, než je počet míst uvolněných po dětech, které ze školky v září nastoupily do prvních tříd. Jako nejschůdnější řešení, jak rozšířit kapacity mateřských škol, se ukázalo navýšit počty míst v mateřské škole na náměstí Jiřího z Lobkovic a v mateřské škole Pražačka. Drobnými stavebními úpravami získala další třídu i Waldorfská MŠ.

Tímto opatřením se vytvořilo dalších 70 míst a od 1. 9. 2014 je celková kapacita školek 1941 míst.

Městská část Praha 3 však nadále hledá další možnosti, jak navýšit kapacity mateřských škol. V roce 2014 byla zahájena stavba nové čtyřtřídní mateřské školy v areálu ZŠ V Zahrádkách s plánovanou kapacitou 112 míst. Úpravou prostor ZŠ a MŠ Jaroslava Seiferta budou stávající prostory mateřské školy rozšířeny o další dvě třídy s 53 místy. Obě opatření by navýšila kapacitu mateřských škol od roku 2015.

Budovy základních škol jsou v řadě případů již historické a jejich údržba a modernizace je náročná. Přesto byla v roce 2014 dokončena rekonstrukce objektu v Cimburkově ulici a přestěhován provoz ZŠ Havlíčkovo náměstí do těchto prostor.

Experimentálně se v této škole také ověřuje provoz dětské skupiny pro děti ve věku od 3 do 5 let.

Jako zřizovatel MŠ a ZŠ zajišťovala městská část modernizaci výukových prostředků, jako jsou například interaktivní tabule pro základní školy, nebo MAGIC BOXy pro mateřské školy, což je obdoba interaktivních tabulí. Jsou však přizpůsobeny potřebám dětí předškolního věku.

Městská část se také organizačně podílela na sportovních aktivitách, mezi něž patřily například plaveckoběžecký pohár nebo fotbalový turnaj škol na Viktorii Žižkov.

Praha 3 také podporovala formou grantů sportovní organizace dětí a mládeže sídlící na území městské části, během posledních dvou let jim bylo organizacím přiděleno necelých 16 milionů korun.

Již tradičně organizuje městská část oslavy Dětského dne na náměstí Jiřího z Poděbrad.

9. Granty včas, snáz a rychleji

Během posledních čtyř let se významně změnila grantová problematika a agenda s ní spojená. V roce 2011 byly vytvořeny nové propracované Zásady grantového a podpůrného fondu, včetně elektronického formuláře. Další navazující změna se uskutečnila v roce 2013, kdy se vytvořily tzv. „rychlé granty“, které umožňovaly podávat žádosti průběžně celý rok na projekty reagující na aktuální společenské a komunitní dění v Praze 3. Za toto období bylo podáno 1057 žádostí, z toho 645 úspěšných, mezi které bylo rozděleno 53 565 500 Kč. Do rychlých grantů bylo do června 2014 podáno 44 projektů, uspělo 18 žadatelů, kteří si rozdělili částku 358 789 Kč.

10. Příprava zápisu Plečnikova kostela do seznamu UNESCO

Jednou z priorit v oblasti kultury byla koordinace aktivit a příprava nominace kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na seznam památek UNESCO. V letech 2011 až 2014 byly odborem kultury úspěšně zpracovány žádosti o finanční příspěvek z Programu na podporu památek UNESCO MK ČR, díky němuž se podařilo zpracovat první tři etapy management plánu. Kromě toho vyšlo několik publikací o kostelu, včetně prezentace na veletrhu Památky 2012 a CR Madi v následujícím roce. Významného úspěchu dosáhla městská část v péči o městskou památkovou zónu prostřednictvím účasti v Programu regenerace MPR a MPZ. V rámci programu se podařilo díky kvalitně zpracovaným žádostem získat pro žadatele celkem 900 000 Kč.

V roce 2013 bylo Nákladové nádraží Žižkov prohlášeno kulturní památkou a od té chvíle se započaly práce pro nové využití budovy a rozvoj celého území tak, aby sloužil obyvatelům Prahy 3. Městská část koordinovala prestižní výstavy o současném umění Prague Biennale 6 nebo Designblok, které přilákaly tisíce návštěvníků do industriálního areálu. Během letošního roku prostory nákladového nádraží nabídly kulturní program, který byl rozdělen do čtyř dramaturgií: divadla, filmu, hudby a architektury. Pozornost si zasloužily divadelní představení Miroslava Bambuška Cesty energie: Ropa, výstava krajinářské architektury Landscape festival nebo projektové dny Principy pohyblivého obrazu. V kolejišti mezi perony se také promítal film Gott­land na motivy prozaického díla Mariusze Szczygieła.

Novinkou je realizace prvního ročníku osazení vrchu Vítkova sochami, které vytvořili studenti vysokých uměleckých škol. Výstava pod širým nebem proběhne od 2. října a potrvá celých 12 měsíců. Na Vítkově budou vystavena díla Oltář pro Vítkov, Noc, Trychtýře, která odborná porota vybrala, aby nejen ozdobila Vítkov atypickou galerií, ale zároveň aby po celý rok soutěžila svou formou a umístěním mezi sebou. Poté odborná komise vybere vítězný návrh, který městská část odkoupí. V dalších ročnících se bude postupovat stejně, dokud nevznikne trvalá venkovní výstava. Záměr instalace výtvarných děl je řešený v souladu s projektem revitalizace vrchu Vítkova. 

Výpis všech článků

Další téma měsíce

Bez obrázku

Nesměli jsme bydlet ani ve svém domě

06. 11. 2014
Bez obrázku

Knížka Sejdeme se v Denveru zachycuje Československo na pozadí lidského příběhu v nejtěžších obdobích

06. 11. 2014
rn1_2015_t1

Havlíčkovo náměstí se znovu otevřelo veřejnosti

06. 01. 2015
Login