Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Strom Olgy Havlové vyrůstá na Parukářce

Olga Havlová, bývalá první dáma a zakladatelka Výboru dobré vůle, nadace podporující osoby v těžkých životních situacích, se narodila před 85 lety. U příležitosti jejích nedožitých narozenin bude po celé republice zasazeno 85 stromů. První strom byl zasazen na Žižkově, místě, které je s životem paní Olgy pevně spojeno. 

„Paní Olga se na Žižkově narodila, žila nedaleko odsud v Chelčického ulici, jako dítě navštěvovala Milíčův dům,“ vysvětlila výběr místa na Parukářce starostka Vladislava Hujová (TOP 09). To bylo také důvodem, proč se Praha 3 jako první chopila iniciativy Výboru dobré vůle, díky které bude během roku vysazeno dalších 84 stromů dobré vůle. Olga Havlová se vdávala na žižkovské radnici a před šesti lety po ní_DSC7394001 byla pojmenována ulice u parku Židovské pece. „My bychom si jako městská část přáli, aby v rámci budoucí zástavby nákladového nádraží ulice v této lokalitě nesly jména po osobnostech roku 1989,“ uvedla starostka. Dodala, že nově zasazená lípa bude připomínat odkaz Olgy Havlové, zdravého rozumu a úcty ke svobodě.

_DSC7411001Mladý stromek posvětil a požehnal mu Václav Malý, pomocný biskup pražský, který současně pronesl přání, aby „právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo způsob života, kteří se ocitli v nouzi, nebo je stihla nemoc“. Připomenul, že paní Olga nezapomínala na začátky, ze kterých vzešla a že její život nebyl snadný. „Z nepatrného vyrostlo něco podstatného, a to symbolizuje tento strom,“ řekl._DSC7429001

Za Výbor dobré vůle se zasazení stromu zúčastnila jeho předsedkyně Milena Černá. „Stromy se vysazují na památku význačných událostí a na počest osobností, které žily spravedlivý život, v pravdě, a dělaly dobré skutky. Všechna kritéria paní Olga Havlová bezezbytku splňovala. Přála bych si, aby se toto místo stalo památným prostorem veřejného prostoru, kde lidé budou rádi pobývat a scházet se,“ řekla.

Praha 3 vybrala jako strom dobré vůle lípu. Místo bude zanedlouho opatřeno také informační tabulkou, kterou nadace Olgy Havlové věnovala Praze 3.

                                                                                                                                                    

Text: Katka Maršálová, foto: Radko Šťastný

Výpis všech článků

Další zprávy

foglar

V Křišťanově ulici bude odhalena pamětní deska Jaroslavu Foglarovi

03. 04. 2018
vychova_k_toleranci_MG_5334

Zápis do mateřských škol v Praze 3 pro školní rok 2018/2019

03. 04. 2018
_DSC1903001

Výzva organizacím pro představení sociálních a návazných služeb pro občany Prahy 3

05. 04. 2018
Další zprávy
Login