Síť Místní místním pomáhá lidem bez domova
Na Praze 3 je šest podniků sdružených v solidární síti Místní místním, které pomáhají osobám bez přístřeší.
Organizace Místní místním vnímá lidi bez domova jako zranitelnou sociální skupinu, která čelí mnoha neviditelným a nepochopeným bariérám. Ty jsou často podněcovány rétorikou užívanou ve veřejné diskuzi, která vede ke stereotypizaci bezdomovectví a vytváří předsudky. Spojování lidí bez domova výhradně s negativními situacemi způsobem vzbuzujícím strach a zdůrazňujícím jejich kriminalitu nebo alkoholismus je jednostranný a zjednodušený pohled. Lidi bez domova totiž popisuje jako homogenní skupinu. Neustálým poukazováním na její neoblíbenost zastíráme nicméně fakt, že problém bezdomovectví je systémový a celospolečenský.
Lidem bez domova brání ve znovuzačlenění do společnosti taky cílené omezování jejich vstupu a využívání veřejného prostoru ze strany ostatního aktérstva veřejného dění. Odstraňování a upravování laviček tak, aby je lidé bez domova nemohli používat, vede nejen k jejich bezmoci, ale taky k nespokojenosti části jinak znevýhodněného obyvatelstva. Veřejný prostor má ze své podstaty sloužit všem a restrikce vůči některým lidem bezdomovectví nevyřeší. Lidi bez domova a v nouzi jenom posune o kousek vedle, zhorší jim kvalitu života a utvrdí v pocitu, že o ně společnost nejeví zájem.
Co se týče velkokapacitních nízkoprahových denních center, jsou v Praze pouze dvě a městské části mnohdy na svých územích další nechtějí. Lidé bez domova tak často nemají možnost postarat se o svou základní hygienu a postrádají prostor, kde by se alespoň malou část dne mohli cítit důstojně. Proto jsou velkým přínosem místa, která patří do sítě Místní místním. Na Praze 3 jich je šest: Safe space bookstore, kulturní centrum a Kafe Vozovna, Pracovna, pobočka městské knihovny v Husitské ulici a divadlo Ponec. Jejich rozhodnutí otevřít dveře lidem bez domova a v nouzi napomáhá ke zmírnění sociálního vyloučení a ukazuje, čeho solidární přístup v praxi může dosáhnout. Všechny sdružené podniky v Praze navštíví týdně kolem 175 lidí v nouzi. Vnímají je jako místa, kde se cítí rovnocenně, bezpečně a přijímáni.