Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Landscape festival ukáže umělecké intervence ve veřejném prostoru

Od 13. června do konce září oživí Žižkov a část Malešic více něž dvě desítky architektonických intervencí a uměleckých instalací. To vše v rámci Landscape Festivalu.

Festival se tradičně věnuje širším souvislostem architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění. Jeho cílem tak není pouhé zpestření městské krajiny během léta, ale nabídka a hledání možností využití veřejných míst, ať už se jedná o místa pro zábavu nebo relaxaci. Akce se koná pod záštitou náměstka primátora hl. m. Prahy Petra Hlaváčka a místostarosty Prahy 3 Pavla Dobeše.

„Praha 3 podporuje Landscape festival mimo jiné pro jeho schopnost otevírat diskuzi o budoucnosti veřejného prostoru. Festival neustrnul v minulosti, ani nesetrvává v prezentování současnosti, ale řeší i budoucí podobu jednotlivých lokalit. Dobře je to vidět například na proměnách Krenovky nebo Tachovského náměstí, o nichž Landscape festival před lety otevíral diskuzi, a dnes jsou již dokončené. Hodně se mluvilo také o vrchu Vítkov, kde už dnes probíhá první etapa rozsáhlé rekonstrukce,“ vysvětluje místostarosty Prahy 3 Pavel Dobeš a dodává: „U letošního ročníku vnímám jako zásadní téma rozvoj brownfieldu na bývalém Nákladovém nádraží Žižkov, především pak budoucnost historické budovy. Mým cílem je, aby se z této kulturní památky stalo kulturní a společenské srdce budoucí městské čtvrti. Budeme se bavit o tom, jak by toto centrum mohlo vypadat, budeme hledat inspiraci v zahraničí a řešit, proč má do této jedinečné industriální památky investovat hlavní město.“

Festival mj. naznačí zelenou linii, která se s revitalizací brownfieldu Nákladového nádraží Žižkov stane cestou propojující ve stopě bývalé železniční trati oblast Krenovky (Florenc), vrchu sv. Kříže a sérii neurbanizovaných zalesněných ploch kolem Malešického lesa. Cesta nabídne jiný pohled na urbanismus a topografii Žižkova a části Malešic, setkání města a krajiny i hledání jejich rovnováhy. Dočasnými uměleckými a architektonickými intervencemi, ale také performancemi, divadlem, pohybovým uměním nebo jinými formami participativního umění zprostředkuje hlubší zážitek z přírody a iniciuje proces objevování městské krajiny a potenciálu veřejného prostoru.

Ideou letošního ročníku je rovněž zahájení procesu „taktického urbanismu“ a „dočasného využití území“ místními obyvateli a komunitami. Fenomén dočasného využití hraje významnou roli jak při hledání budoucí podoby veřejných prostranství, tak i části areálu funkcionalistické památky Nákladové nádraží Žižkov. Proto do něj bude touto cestou zapojena kromě architektů, urbanistů, umělců a krajinářů i široká veřejnost. „Může tak vzniknout neformální městská laboratoř a experimenty prověřující úspěšnost různých způsobů využití, které propojí urbanismus, developerskou sféru, umění, aktivistické skupiny a nejširší veřejnost. Navíc nabízíme možnost navštívit a zažít ojedinělou pražskou divočinu netradiční formou,“ vysvětluje Dan Merta, zakladatel a ředitel Landscape festivalu. To ostatně potvrzuje například dočasná instalace dřevěného schodiště s názvem Žižkovská Highline od studia Archwerk u divadla Ponec, které díky Landscape festivalu svému účelu slouží od roku 2018 a nedávno prošla rekonstrukcí.

Ve čtvrtek 13. června festival odstartuje symbolicky na Nákladovém nádraží Žižkov zdarma přístupným koncertem Vladimira 518 a DJ Mika Trafika a kapely WWW Neureobeat. Festival potrvá až do 30. září 2024 a jako vždy jsou všechny akce přístupné zdarma.

Vystavující umělci & architekti (výběr)

  • Dagmar Šubrtová

  • Ehl Koumar architekti

  • MÓD architekti

  • Aleš Hnízdil

  • Epos 257

  • Ivan Kafka

  • AVU – intermedia I, intermedia II

  • Radek Kolařík

  • Jan Tyrpekl

  • Jan Zdvořák

  • Anna Beata Háblová

  • Mjölk

  • Benedikt Tolar

  • Miloš Šejn

  • U/U Studio

  • Prague Idiots

  • zerozero

Výstavy

The Tokyo Toilets
fotografická výstava představující unikátní soubor veřejných toalet v tokijské čtvrti Shibuya

Nami play
projekty inspirativních dětských hřišť/design herní intervence

Evropská cena za městský veřejný prostor
bienální cena za nejkvalitnější projekty v EU, organizovaná CCCB od roku 2000

Terény a území
semestrální projekty ateliéru Tsikoliya/Janků – Archip Praha

Zelený generel a urbanistické studie rozvoje Prahy 3
aktuální a připravované projekty týkající se daných území

Industriální topografie / Kulturní klastry / Česko – Evropa
výběr 40 proměn industriální architektury na úspěšná kulturní centra

Landscate 02
inspirativní skateboardové parky v ČR a Evropě

Spolupracující instituce

IPR Praha, AVU, Krenovka, Tanec Praha, Unijazz, CCCB Barcelona, Archip, Aerofilms, Sudop Real

Finanční podpora

Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, Hlavní město Praha, Městská část Praha 3, Nadace české architektury, Sekyra Group, Penta Real Estate, Finep, Central Group, Pražská správa nemovitostí, Metrostav Development, Geosan, Kloboucká lesní, Stora Enso, Nema, Zahradnictví Kurz, Pražské služby, Egoé, Kolektory, Vivus, Pivovar Zíchovec, PSN, Toi Toi

Výpis všech článků

Další zprávy

IMG 4584

Komplexy ukryté v podzemí Žižkova

11. 06. 2024
HK-R

Šest set let od smrti Jana Žižky. Slavného vojevůdce připomene rodinná hra i divadlo

12. 06. 2024
Metro dražba Praha 3 (1)

Ikonické obklady z metra jdou do dražby. Akce podpoří lidi s hendikepem

13. 06. 2024
Další zprávy
Login