Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Zita Strnadová: Mám ráda živou atmosféru trhů

Oddělení správy trhů na Jiřáku vede od loňského léta. Výhodou tržiště oproti kamenným obchodům je podle Strnadové možnost popovídat si u stánku o zboží.

Kde jste působila dosud?
Pracovala jsem jako novinářka, produkční nebo zahradnice. Provozovala jsem kemp i bar, organizovala akce nebo koncerty. Výzev a změn se tedy nebojím. Za svůj život jsem toho vyzkoušela hodně, ale vždycky jsem nejradši tam, kde mohu skloubit víc činností najednou. Ráda organizuji, propojuji lidi a těší mě, když věci dostávají řád a smysl. Jsem ráda v pohybu a na čerstvém vzduchu. Mám pocit, že to všechno se při organizování farmářských trhů prolíná.

Jaký je váš vztah k trhům, k náměstí Jiřího z Poděbrad a k Trojce vůbec?
Na Trojce se pohybuji a žiji už 13 let. Žižkov se stal mým domovem, jsem žižkovský patriot a hrdá držitelka pasu Svobodné republiky Žižkov. Mám ráda živou atmosféru, kterou trhy nabízejí. Je to jiné než jít téměř anonymně nakupovat do supermarketu. Na trh se člověk rád vrací právě i díky tomu, že má vazbu s prodejci. Je tu větší prostor popovídat si nejen o zboží a jeho původu. Myslím si, že Trhy na Jiřáku jsou ojedinělé i díky Plečníkovu kostelu.

Kdo tvoří váš tým a jaká je jeho pracovní náplň?
Správu trhů zajišťují tři lidé. Já a moje kolegyně Monika Kliková jsme kancelářské myšky. Na nás je fungování celého toho živého organismu správně naplánovat, jednat s prodejci, vybírat vhodný sortiment a na konci měsíce zajistit vyúčtování. Když je čas, děláme inspekce. Dalším, velmi akčním členem týmu je správce Jiří Zoubek, kterému s oblibou říkám „dobrá duše trhů“. Vstává v časných hodinách a mnohdy v zimě i dešti dohlíží na to, aby trhovci byli na svých místech a správně parkovali.

Jsou trhy na Jiřáku v rámci Prahy něčím unikátní?
Určitě je to genius loci spjatý s kostelem Nejsvětějšího srdce Páně a koloritem místních kaváren. Trhy jeho atmosféru dokreslují. Mám pocit, že se na Jiřáku tolik nespěchá a že se na sebe lidé více usmívají.

Jaké novinky chystáte na letošní rok?
„Novinkou“ by mohly být třeba adventní trhy. Loni je vláda zrušila na poslední chvíli a nebyly ani rok předtím. Dali jsme do organizace hodně úsilí a chtěli Vánoce udělat v duchu farmářských trhů, zajistit kvalitní produkty a řemeslný sortiment. Bohužel to nevyšlo, tak budeme doufat, že letos si konečně dáme svařák pod vánočním stromem.

Připravujete se na možnost, že fungování trhů znovu omezí hygienická opatření?
Ty náhlé změny nařízení odnesla hlavně moje předchůdkyně. Ta byla ve velmi nelehké situaci, kdy převzala trh po bývalém správci a do toho přišla covidová nařízení. Myslím si, že my už s tím umíme nakládat a víme, co dělat v případě, že by k takovým opatřením opět došlo. Věřím ale, že nová vláda bude rozumnější a ve chvíli, kdy budou otevřené supermarkety, nezavře venkovní tržiště. To je přeci proti zdravému selskému rozumu.

Sdílet:

Miroslav Štochl

31. 01. 2022

Výpis všech článků

Další rozhovory

Václav Bělohradský

Václav Bělohradský: Emigrací se člověk ocitá v „mezisvětě"

28. 02. 2022
Milan Richter

Milan Richter: Viktorka potřebovala přestat žít v nejistotě

02. 03. 2022
DSC 8950

Tomáš Sedláček: Je naší povinností bojovat snížením blahobytu

01. 04. 2022
Login