Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Valeri Prymak: Pohyb pomáhá ve chvílích psychické zátěže 

V Rodinném a pohybovém centru Pražačka už druhým rokem pomáhá s vedením táborů a kroužků. Teď se Ukrajinec Valeri zapojil do pomoci dětem z uprchlických rodin.

Odkud pocházíte?
Pocházím ze zakarpatské oblasti nedaleko Užhorodu. V Česku žiji už téměř tři roky.

Co bylo vaší první myšlenkou, když na Ukrajině vypukla válka?
Cítil jsem velký smutek a nepochopení světa.

Jak to zvládají vaši příbuzní a blízcí?
Moji příbuzní jsou velice stateční. Nechtějí opouštět svoje domovy, zatím k tomu vzhledem k relativnímu klidu v regionu ani nejsou nuceni. Faktem ale je, že se celý region stal tranzitní oblastí, takže běženců potkávají hodně. Například moje rodné městečko se nachází zhruba tři kilometry od hranic a momentálně je tam víc běženců než stálých obyvatel. Třeba kamarád v Užhorodě se aktivně angažuje při třídění a přípravě humanitárního materiálu. Rozhodně se tedy snaží pomáhat. 

Co říkáte na reakci Čechů?
Reakce Čechů mi připadá jako zářný příklad toho, že lidskost a chuť pomáhat stále existují. Jsem velice mile překvapen, kolik finančních prostředků dal a stále dává dohromady český národ, jak efektivně se přizpůsobuje proudění uprchlíků a organizuje humanitární pomoc, ubytování, nejrůznější úřední úkony a začleňování běženců všech věkových kategorií do společnosti.

Jak jste se k pomoci ukrajinským dětem dostal vy sám?
Spolupracoval jsem s RPC Pražačka, zejména na letních příměstských táborech a během školního roku na sportovních kroužcích. Pan ředitel Roman Rozbroj se na mě tedy obrátil s prosbou, jestli bych mohl vypomoci i v tomto případě, kdy mohu vedle pedagogické praxe uplatnit i svoji jazykovou výbavu. 

Můžete uvést konkrétní příklady aktivit, jimž se spolu s dětmi věnujete?
Trávím s nimi čas podobně jako na klasických kroužcích — hrajeme fotbal a provozujeme další pohybové aktivity. Sám vím, jak ve chvílích psychické zátěže dokáže pohybová aktivita pomoci. Takže věříme tomu, že zároveň se sportovním vyžitím dětem nabízíme i psychickou podporu, kdy mohou na své trápení alespoň na chvíli zapomenout. Také poskytujeme trochu volného času rodičům, kteří vědí, že jsou jejich děti v dobrých rukou. Některé ukrajinské rodiny bydlí v okolí našeho sportovního areálu, takže to k nám nemají daleko.

Co v tuto chvíli ukrajinské rodiny v Česku nejvíc potřebují?
Aby skončila válka a jejich život mohl zase být takový jako předtím. 

Sdílet:

Anežka Hesová

03. 04. 2022

Výpis všech článků

Další rozhovory

Kacha Kastner

Kacha Kastner: Člověk nemusí hned všechno pochopit

30. 04. 2022
fotoDiana1

Diana Cam Van Nguyen: Můj film původně neměl být tak osobní

02. 05. 2022
Pavel Liška 05 foto Anežka Hesová 02

Pavel Liška: Hrát podivíny je hrozně výhodné

04. 06. 2022
Login