Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Tomáš Krajník: Na očkování jsme připraveni

Nemocnice sv. Kříže je oficiálním očkovacím místem Prahy 3. Ředitel Tomáš Krajník ale připomíná, že očkování je závislé na distribuci vakcín.

V roce 2019 se provoz žižkovské nemocnice v Kubelíkově ulici vrátil po 70 letech do rukou Milosrdných sester sv. Kříže. V jakém stavu byla?
udova nemocnice nutně potřebuje řadu investic, oprav a nového vybavení. Chceme jí vrátit její původní lesk, aby se líbila a stala se další dominantou Žižkova. Letos nás čeká oprava přízemí s hlavním vstupem. Snažíme se nemocnici otevřít veřejnosti, a proto zde bude i nově rekonstruovaná terasa pro možné setkávání.

Kdo modernizaci nemocnice financuje?
Modernizaci financují majitelky, tedy Česká provincie Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže z Kroměříže. Považuji to za velmi dobrou ukázku toho, jak peníze získané katolickou církví slouží veřejnosti, v tomto případě také obyvatelům Prahy 3.

V čem se církevní nemocnice liší od ostatních?
Určitě dostanete zdravotní péči v očekávaném standardu, ale myslím, že pro toho, kdo má zájem, je tu navíc i další, duchovní rozměr. Snažíme se z nemocnice vytvořit zajímavou alternativu velkým fakultním nemocnicím a poliklinikám, s rodinnou atmosférou a osobním přístupem. V nemocnici se pohybuji, s pacienty mluvím a reaguji na jejich potřeby a podněty.

Jakou roli hraje Nemocnice sv. Kříže v současné pandemické krizi?
Vzhledem k tomu, že nejsme nemocnice s akutní intenzivní péčí, není naše hlavní zaměření na akutní stavy nemocných, ale doléčení postcovidových stavů. Řešíme následky a diagnostiku nemocí a teď ve spolupráci s městkou částí Praha 3 i prevenci, kterou je hlavně očkování. Jsme oficiální očkovací centrum pro Prahu 3, máme denní kapacitu 200 až 400 lidí a věříme, že takto nejvíce pomůžeme zachránit životy a vrátit se do normálu. Jsem rád, že vedení městské části se zájmy obyvatel zabývá, a i přesto, že očkování je spíše věcí vlády a ministerstva zdravotnictví, aktivně hledá pro místní obyvatele řešení.

Jaký je aktuální stav ohledně očkování a dostupnosti vakcín?
Z naší strany je vše připraveno. Proces očkování ale není v našich rukou, je závislý právě na distribuci vakcín.

Kolik vakcín připadne na Prahu 3?
K tomu je důležité, aby se lidé na očkování registrovali na webu ministerstva zdravotnictví na webu registrace.mzcr.cz a jako očkovací místo označili Nemocnici sv. Kříže Žižkov. Od března se mohou hlásit lidé od 70+. Podle počtu registrací se má pak přidělovat počet vakcín. Podstatný je tedy zájem místních obyvatel.

Kdy je možné přijít na očkování?
Očkovací místo v Nemocnici sv. Kříže Žižkov je otevřeno každý všední den od 8 do 16 hodin. Informace poskytujeme na telefonu 221 012 271 nebo e-mailu ockovacicentrum@nskz.cz.

 

Sdílet:

Text: Anežka Hesová, Foto: archiv Nemocnice sv. Kříže

01. 03. 2021

Výpis všech článků

Další rozhovory

VK2

Vojta Kotek: Jak se narodíte tady, tak se vám odsud nechce

01. 03. 2021
Pascal Cornips

Pascal Cornips: Srdcem Rezidence Nádraží Žižkov bude park

26. 03. 2021
Cover Analog edit1 SQ 1

Igor Orozovič: Žižkovská energie mě strašně nadchla

28. 03. 2021
Login