Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Pascal Cornips: Srdcem Rezidence Nádraží Žižkov bude park

Nizozemské studio Benthem Crouwel Architects představuje vítězný návrh bytového komplexu pro severovýchodní část území kolem bývalého nákladového nádraží.

Jaké je vaše krédo při projektování bytových domů?
Naším heslem je Víc než jen architektura. To znamená, že naše projekty přesahují pouhý vzhled budov a přinášejí společnosti kvalitní a cenově dostupné bydlení v udržitelném životním prostředí.

Čím je váš návrh Rezidence Nádraží Žižkov specifický?
Na tomto projektu jsme spolupracovali s pražským ateliérem RA15. Rozhodli jsme se pro zajímavé konstrukční řešení, kde jsou všechny domy situovány po obvodu pozemku. Tím vzniká v srdci zástavby jedinečný otevřený prostor a každému, kdo tu žije, to přináší dojem, že bydlí ve svěžím, zeleném parku.

Pracovali jste s příběhem toho místa?
Ano, vycházeli jsme ze stávajícího zeleného prostoru, který odpovídá tvaru bývalých kolejí. Zachováním tohoto prvku jsme získali pocit otevřenosti a dialogu mezi budovami, obrysem pozemku a povahou parku.

Jak váš návrh zapadá do plánované zástavby okolí?
Používáme schodové terasové moduly, které citlivě člení masu a výšku budov a navazují na okolní stavby. Zároveň si však zachovávají architektonický rukopis Rezidence Nádraží Žižkov: hrdé a silné entity představující novou perspektivu Prahy 3.

Co pro vás bylo největší výzvou?
Jako výzvu vnímáme zachování co největších kontrastů: rozmanitosti a jednoty, variací a opakování, soukromí a komunity.

Zajistit soukromí a zároveň budovat komunitu zní jako protimluv. Jak toho dosáhnete?
Tahle rovnováha funguje na všech úrovních: společným místem je veřejný park vytvářející prostor mezi budovami. Jsou členěny tak, že každý vstup slouží menší komunitě, obyvatelům 10 až 12 sousedních bytů. Jednotlivé byty pak poskytují soukromý venkovní prostor s výhledem do zeleně.

Váš návrh zaujal porotu velkorysým přístupem k městské zeleni. Jak jste nad ní uvažovali?
Naším cílem je vytvořit živý městský park. Nejen nějakou trávu na střeše garáží nebo pár malých zahrádek u paty věže, ale opravdový park. Bude mít charakter a kvalitu, nabídne obyvatelům jak větší otevřené prostory, tak i klidnější zákoutí.

Komu je bydlení v Rezidenci Nádraží Žižkov určeno?
Je tu široká škála bytů, která nabízí dostupné bydlení pro všechny cílové skupiny, od jednotlivců až po větší rodiny. Mix obyvatel podpoří dynamickou a přívětivou atmosféru.

Sdílet:

Anežka Hesová

26. 03. 2021

Výpis všech článků

Další rozhovory

Cover Analog edit1 SQ 1

Igor Orozovič: Žižkovská energie mě strašně nadchla

28. 03. 2021
Rudl A

Aleš Rudl: Významné stromy obohacují náš životní prostor

29. 04. 2021
1F2A0321

Hana Fifková: Jsem bytostný optimista a věřím, že nevyhyneme

29. 04. 2021
Login