Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Táňa Vozková: V Žižkostelu vzniká úplně nová komunita

Komunitní centrum na náměstí Barikád obnovilo po rozsáhlé rekonstrukci svoji činnost. Peripetie, které stavbu provázely, popisuje ředitelka Táňa Vozková.

Proč Žižkostel postupně zchátral? 

Původní kostel vznikl roku 1925 jako provizorní stavba, která měla fungovat jen tři roky. Pak tu měl vyrůst nový velký kostel a vedle činžovní dům. To se ale nestalo, takže starý Žižkostel existoval téměř jedno století. Pak začal padat na hlavu. Nám. 

Jak vypadal objekt před rekonstrukcí? 

Nic nefungovalo. Když jste zapnuli vodu, přestala téct. Když jste vzali za kliku, upadla. Když jste rozsvítili, vypadl proud. Problémy byly s vytápěním, do střechy teklo, rozpadaly se krovy. S každou další opravou jste odkryli nové místo v naprosto dezolátním stavu, které vyžadovalo opravy. Za první republiky se totiž stavělo z toho, co měl kdo po ruce. Ve zdech byly místo cihel nastrkané staré papíry, místo jedné zdi byla kovová roleta z obchodu, nosné zdi tvořila prkénka svázaná provázky. Celé to bylo velké provizorium, které se začalo hroutit.

Vy jste ale včas zasáhli. 

Proběhlo několik vyjednávání a stavební úřad nakonec dal výstavbě zelenou. Nejhorší byly fáze čekání — na nový projekt, šest měsíců zase na jedno razítko ze stavebního úřadu. Jednu chvíli se nic nedělo celý rok a půl, ceny stavebnin přitom rostly Přicházejí k nám staří známí a kamarádi, ale i noví lidé a zdivo se rozpadalo. To už jsem se rozpadala i já. Kdykoliv se mě někdo zeptal, jak to jde, začala jsem brečet. Už jsem se raději s nikým nebavila a chtěla od všeho utéct a dělat, že se to nestalo. Byla jsem zoufalá, měla pocit, že jsem asi prokletá, a tušila, že jsem si vzala moc velké sousto. Rodina byla ale skvělá a podržela mě. 

Pak přišel rok 2022 a věci se daly do pohybu. 

Ano, začalo se stavět a my měli obrovskou radost. Zároveň jsme ale museli někde sehnat 50 milionů. Měla jsem regulérní úzkost z toho, že se to nepodaří. Teď Žižkostel znovu stojí a já tomu pořád nemůžu uvěřit. Přicházejí k nám staří dobří známí a kamarádi, ale i noví lidé. Vzniká úplně nová komunita. 

Podařilo se vám už sehnat veškeré potřebné finance? 

Skoro všechny peníze, které měly jít do vybavení, jsme dali do stavby. Na dokončení prací si musíme ještě půjčit. 

Na jaký program se můžou návštěvníci těšit v letošním roce? 

Až do června máme každé úterý taneční jam pro jednotlivce i páry. Každý čtvrtek tu pak Tanec Praha pořádá kroužek tance pro děti z Ukrajiny. Připravujeme taky Žižkovskou noc, která se koná 22. a 23. března, nebo kurzy závěsné akrobacie. Samozřejmě pomáháme dětem, chodí k nám ukrajinské, romské i české. Výhledově plánujeme otevřít kavárnu a propojit ji s dětským koutkem a zahradou. Chceme mít cirkusovou školu, lekce jazyků pro cizince, koncerty, terapie, sociální služby i projekt mezináboženského dialogu. 

Sdílet:

Josef H. Mysliveček

22. 02. 2024

Výpis všech článků

Další rozhovory

1F2A8667

Václav Žmolík: Rád zpovídám lidi, kteří jsou aktivní

21. 03. 2024
foto já

Bezpečná místa na Praze 3? Vinohrady, Chmelnice i Jarov

09. 04. 2024
DSCF3092

Marie Kašparová: Nechci, aby u nás byla jenom prázdná zábava

12. 04. 2024
Login