Bezpečná místa na Praze 3? Vinohrady, Chmelnice i Jarov
Nejklidnější jsou Vinohrady, nejčastěji naopak policie zasahuje u zastaváren, ubytoven a barů, vysvětluje ředitelka policejního okrsku Praha III Josefa Jelínková.
Liší se jednotlivé lokality Prahy 3 podle výskytu kriminální činnosti?
Víc případů protiprávního jednání evidujeme v místech s větším pohybem lidí, především v hlavních ulicích, kde jsou bary, zastavárny a ubytovny. Míň zatížené jsou ulice na Královských Vinohradech, potom Vackov, Chmelnice a Jarov.
Jaká hlášení jsou nejčastější?
Přestupky proti majetku jako drobné krádeže nebo poškození cizích věcí s nízkou hodnotou, problémy v oblasti občanského soužití a rušení nočního klidu. To se týká převážně barů, kde je hlasitější hudba nebo když návštěvníci chodí ven kouřit.
Změnila se situace kolem klubu Orion v Řehořově ulici?
Od loňského roku probíhají opakovaně jednání mezi radnicí Prahy 3 zastoupenou starostou, Policií ČR, Městskou policií Praha 3 a majitelem podniku. Výsledkem bylo zvýšení ostrahy, což se odráží na situaci uvnitř klubu i před ním. Podle oznámení a prověřovaných událostí byl rok 2023 oproti předloňsku poklidnější.
Jak častá jsou různá falešná hlášení?
Falešná hlášení se vyskytují ojediněle, spíš se jedná o to, že lidé mají problém, se kterým si neumí poradit. Volají proto na linku 158 a očekávají, že jim policisté poradí a pomůžou. Loni jsme přijali například upozornění na „nálet útočných vrtulníků a laseru z vesmíru“ nebo stížnost jednoho pána na to, že ho nechtějí pustit na divadelní představení, ačkoliv má platnou vstupenku.
Jaký druh kriminality je na vzestupu?
Obecně je to internetová kriminalita, například podvodné prodeje bitcoinů, napadení účtů falešnými bankéři a inzeráty požadující vyplnění platebních údajů.
Existuje účinný způsob, jak se v podobných případech chránit?
Nejdůležitější je ověřování. Jakékoliv operace spojené s citlivými bankovními údaji se dají předem ověřit přes pobočku banky nebo na zákaznické lince. Nikdy byste neměli po telefonu poskytovat osobní údaje ani prozrazovat čísla a PIN platebních karet. Totéž platí na internetu — v žádných odkazech nevyplňujte přístupová hesla k bankovním účtům. Další pravidlo doporučuje nevybírat na základě telefonické výzvy peníze z účtu nebo uzavírat půjčky. Stejně tak je podezřelé, pokud něco prodáváte a měli byste kvůli tomu vyplnit údaje o své platební kartě.
Jaká je situace v oblasti nejtěžších zločinů?
Loni jsme řešili 72 násilných trestných činů, mezi nimi i ty, které skončily těžkou újmou na zdraví nebo smrtí. Na dopadení pachatelů se podíleli policisté z našeho ředitelství.
Mění se okruh pachatelů z hlediska státní příslušnosti nebo věku?
Vzhledem k volnému pohybu osob a současné mezinárodní situaci se mezi pachateli vyskytují častěji různé národnosti. Jejich věk se pohybuje hlavně v rozmezí 20 až 35 let. Na území Prahy 3 páchají senioři trestné činy spíš ojediněle, na vzestupu není ani protiprávní jednání mladistvých. Nejstaršímu loni dopadenému pachateli bylo 72 let, nejmladšímu 12.
Občas se ozývají hlasy volající po tom, aby strážníci a policie byli víc vidět v ulicích.
Kvůli zefektivnění výkonu služby byly pěší hlídky nahrazeny autohlídkami. Zároveň stále hledáme nové kolegy, abychom doplnili početní stavy na útvarech na Praze 3, 8 a 9.
Kolik hlídek dohlíží aktuálně na bezpečnost na Trojce?
Na území Prahy 3 se pohybují hlídky místně příslušných oddělení a prvosledové hlídky. V hlavním městě je výhodou, že v případě potřeby jsou k dispozici taky hlídky celopražských útvarů, jako jsou odbor cizinecké policie, pohotovostní motorizovaná jednotka a speciální pořádková jednotka.