Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Tamara Pomoriški: Dějiny přibližujeme poutavou formou

Divadlo Paměti národa uspořádá v létě tvůrčí dílny, které seznámí mladé lidi s autentickými příběhy z moderní historie. Projekt představuje Tamara Pomoriški.

Jak vzniklo Divadlo Paměti národa?

Vzniklo v roce 2019 s cílem zpřístupnit obzvlášť mladší generaci dějiny poutavou formou. Sázíme hlavně na interaktivní přístup. Na organizaci se podílí jedenáctičlenný tým a já jako umělecká vedoucí. Projekt podporuje řada měst a městských částí včetně Prahy 3.

Co konkrétně nabízíte?

Jsou to například divadelní kurzy, v nichž si děti a mladí lidé ve věku od 12 do 18 let zkoušejí pod vedením lektorů dramatickou tvorbu. Pro všechny generace jsou pak určené mezigenerační dílny, kde děti tvoří společně se seniory a při tom se navzájem učí. Vedle toho pořádáme divadelní inscenace, které oživují autentické příběhy pamětníků a zprostředkovávají je veřejnosti. Organizujeme taky letní divadelní dílny. Ty dětem umožní seznámit se se skutečnými osudy pamětníků. Holky a kluci pak na základě toho vytvářejí vlastní divadelní představení.

Jak budou vypadat letní dílny letos?

Letos se budou konat v červenci a srpnu v Praze a Brně. O program se znovu stará tým zkušených pedagogů a divadelníků. Teď ohledně účasti oslovujeme školy včetně těch z Prahy 3. Dílny se dají přirovnat k příměstskému táboru. Děti se během pěti dní zaměří na vybrané osobnosti z českých dějin a při tom se seznámí s dramatickými hrami, pamětními místy a pamětníky, aby byly co nejblíž jejich autentickým vzpomínkám. Předchozí ročníky se soustředily například na život exulanta Jaroslava Hutky nebo na okupaci v roce 1968 a boj o Český rozhlas.

Kde budou k vidění vaše představení?

Do 29. června běží v šesti městech celorepublikový divadelní festival s premiérami inscenací ateliérů. Od 17. do 21. května v Praze a od 21. do 25. června v Německu se potom uskuteční česko-německý divadelní projekt zaměřený na rok 1989. Plán máme už i na leden, kdy u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu připravujeme premiéru v rámci projektu Paměť jsme my. Další informace o našich aktivitách se dozvíte na webu divadlo.pametnaroda.cz.

Sdílet:

Miroslav Štochl

13. 06. 2024

Výpis všech článků

Další rozhovory

1F2A9276

Karel Šíp: Mimo okruh Vinohrad a Žižkova bych si nezvykl

20. 06. 2024
beranova

Tereza Beranová: Chceme v dětech probudit zvědavost

09. 07. 2024
DSCF6490

Markéta Nausch Sluková: Ze schodů na Vítkov mě ještě teď bolí nohy

31. 07. 2024
Login