Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Pavel Fuksa: Nový stát potřebuje úřady a služby

Až do konce října můžete sbírat razítka do pasu Svobodné republiky Žižkov, který je k mání v infocentru. Tvorbu originálního dokladu popisuje designér Pavel Fuksa.

Jak vznikal cestovní pas Svobodné republiky Žižkov?
Pas je součástí velkého balíku materiálů pro Svobodnou republiku Žižkov coby nově vzniklý samostatný stát v centru Prahy. Je vyveden v kombinaci žižkovské červené, bílé a zlaté. Desky nesou stylizovaná písmena Ž a zjednodušený státní znak. Vnitřní strany obsahují bezpečnostní prvky bránící očekávanému padělání a pět státních dominant — Divadlo Ponec, Betlémskou kapli, jezdeckou sochu našeho prvního prezidenta Jana Žižky, sídlo vlády, dříve radnici, a kosmodrom svobodného Žižkova, bývalou žižkovskou televizní věž. Do pasu jeho držitelé sbírají v nově ustanovených úřadech a institucích razítka, která jsem navrhl také já. Jde třeba o oftalmologické centrum Trocnov, ministerstvo sportu nebo kotviště balonů a vzducholodí.

Co bylo určující pro podobu razítek?
Nový stát potřebuje úřady a služby k tomu, aby mohl dokonale fungovat a sloužit svým občanům. Každý měsíc jsem dostal seznam míst, která se do akce sbírání razítek zapojila, a pro ně jsem navrhl nejvhodnější podobu razítek. Každé razítko musí být jasné, rozpoznatelné, protože přispívá k národnímu uvědomění mladé, křehké republiky.

Vedle občanství Svobodné republiky Žižkov získají držitelé orazítkovaných pasů také balíček předmětů s vámi vytvořenou jubilejní grafikou. Co všechno bude obsahovat?
Bude to takový startovací balíček Ž, v němž budou vedle certifikátu občanství, dříve známého pod názvem rodný list, i další překvapení, bez kterých se hrdý Žižkovák v každodenním životě neobejde.

Do kdy akce trvá?
Sběr razítek potrvá do konce října, následovat bude vyhodnocení akce, certifikáty a dárečky. Mezitím již spatřily světlo světa první kousky originálního merchandisingu, jež je možné koupit v infocentru na Jiřáku.

Co dalšího chystáte?
Čeká nás ještě vytvoření mapy Svobodné republiky Žižkov, další rozšíření soutěže a sám mám několik desítek dalších nápadů, jak nejmladšímu státu na mapě střední Evropy dodat odvahy do obtížných začátků. Vzhledem k obrovskému zájmu žižkobčanů o tuto akci chystáme na příští rok také sérii pasů určených spíše pro turisty.

Sdílet:

Eliška Stodolová, foto Pavel Fuksa

30. 09. 2021

Výpis všech článků

Další rozhovory

Simon Cheng

Simon Cheng: Hongkong a Česko mají stejné hodnoty

01. 10. 2021
IMG 4022

Mirai Navrátil: Chci lidem předávat pozitivní energii

31. 10. 2021
1F2A9874 (2)

Daniela Kolářová: Okolí Jiřáku se proměňuje k lepšímu

30. 11. 2021
Login