Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Aleš Rudl: Významné stromy obohacují náš životní prostor

Praha 3 se pouští do pátrání po významných stromech na svém území. Zakladatel projektu Pražské stromy vysvětluje, proč je třeba tyto dřeviny evidovat a chránit.

Co se skrývá za spojením „významné stromy“?
Za významné stromy jsou považovány ty, které jsou spojeny s důležitou událostí, s poselstvím jisté historické skutečnosti nebo místa, kde rostou. Mohou to být také krajinné dominanty, stromy nápadné velikosti nebo dendrologicky pozoruhodné exempláře. Významné stromy jsou často nositeli kulturně-historických či biologických hodnot a obohacují náš životní prostor. Staré a rozložité stromy pak vtiskávají určitým místům jedinečný ráz. Takové stromy se stávají cílem vycházek a výletů a mohou být i objektem zájmu při ekologické výchově. V Praze jsou významné stromy zařazovány do databáze na webu prazskestromy.cz vždy po zralé úvaze a po konzultaci s odborníky.

Jaký význam má jejich registrace?
Dřevina je evidována ve volně přístupné databázi, stává se známější, a tím je jí zajištěna jistá nedotknutelnost. Pokud známe příběh daného stromu, přistupujeme k němu s větší pokorou a úctou. Pro správce zeleně je takový strom signálem, že je nutné k jeho ošetření přistupovat s maximální odborností. Strom je pravidelně sledován a v případě potřeby je upraveno jeho okolí, aby mohl nerušeně růst.

Kolik takových stromů je v Praze?
V pražské databázi je aktuálně evidováno 313 významných stromů. Některé rostou jako jednotlivci, jiné v alejích. Je tu ale řada dalších, které by mohly tento seznam rozšířit. Jejich vyhledávání probíhá již několik let. Je to ovšem náročné, protože poselství některých stromů není všeobecné známé a mnohdy jsme odkázáni na téměř detektivní pátrání či dotazování u pamětníků.

Co pražským stromům škodí?
Často se setkáváme s nešetrnými zásahy do kořenových systémů. Přitom pro zdravý a perspektivní strom je nepoškozený kořenový systém klíčový. Na to je třeba pamatovat i při výsadbách a v navazující péči, jinak se ve městě nikdy nebudeme těšit z krásných dospělých jedinců. Dalším problémem je neodborné sečení, při kterém je poškozována kůra na bázi kmene. Právě toto místo je pro strom zásadní jak z hlediska stability, tak i růstu. Nové výsadby jsou tím nevratně poškozovány a neustále nahrazovány novými výpěstky. K jejich záchraně by přitom stačilo zajistit dostatečnou ochranu kmene a proškolené pracovníky.

Kde se můžeme s významnými stromy seznámit?
Ucelený přehled najdou zájemci na tematickém webu prazskestromy.cz, který je průvodcem po památných a významných stromech Prahy. V nedávné době byly také vydány volně distribuované mapy, kde jsou zakresleny.

 

Praha 3 zahajuje pátrání po významných stromech. Více se dočtete v článku Hledáme významné stromy.

Sdílet:

Anežka Hesová

29. 04. 2021

Výpis všech článků

Další rozhovory

1F2A0321

Hana Fifková: Jsem bytostný optimista a věřím, že nevyhyneme

29. 04. 2021
1F2A1806

Kateřina Cajthamlová: Líbí se mi, jak se Žižkov o sebe stará

01. 06. 2021
Anna Strejcová

Anna Strejcová: Nejvíc jídla lidé vyhodí na úrovni domácností

02. 06. 2021
Login