Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Aleš Rudl: Významné stromy obohacují náš životní prostor

Praha 3 se pouští do pátrání po významných stromech na svém území. Zakladatel projektu Pražské stromy vysvětluje, proč je třeba tyto dřeviny evidovat a chránit.

Co se skrývá za spojením „významné stromy“?
Za významné stromy jsou považovány ty, které jsou spojeny s důležitou událostí, s poselstvím jisté historické skutečnosti nebo místa, kde rostou. Mohou to být také krajinné dominanty, stromy nápadné velikosti nebo dendrologicky pozoruhodné exempláře. Významné stromy jsou často nositeli kulturně-historických či biologických hodnot a obohacují náš životní prostor. Staré a rozložité stromy pak vtiskávají určitým místům jedinečný ráz. Takové stromy se stávají cílem vycházek a výletů a mohou být i objektem zájmu při ekologické výchově. V Praze jsou významné stromy zařazovány do databáze na webu prazskestromy.cz vždy po zralé úvaze a po konzultaci s odborníky.

Jaký význam má jejich registrace?
Dřevina je evidována ve volně přístupné databázi, stává se známější, a tím je jí zajištěna jistá nedotknutelnost. Pokud známe příběh daného stromu, přistupujeme k němu s větší pokorou a úctou. Pro správce zeleně je takový strom signálem, že je nutné k jeho ošetření přistupovat s maximální odborností. Strom je pravidelně sledován a v případě potřeby je upraveno jeho okolí, aby mohl nerušeně růst.

Kolik takových stromů je v Praze?
V pražské databázi je aktuálně evidováno 313 významných stromů. Některé rostou jako jednotlivci, jiné v alejích. Je tu ale řada dalších, které by mohly tento seznam rozšířit. Jejich vyhledávání probíhá již několik let. Je to ovšem náročné, protože poselství některých stromů není všeobecné známé a mnohdy jsme odkázáni na téměř detektivní pátrání či dotazování u pamětníků.

Co pražským stromům škodí?
Často se setkáváme s nešetrnými zásahy do kořenových systémů. Přitom pro zdravý a perspektivní strom je nepoškozený kořenový systém klíčový. Na to je třeba pamatovat i při výsadbách a v navazující péči, jinak se ve městě nikdy nebudeme těšit z krásných dospělých jedinců. Dalším problémem je neodborné sečení, při kterém je poškozována kůra na bázi kmene. Právě toto místo je pro strom zásadní jak z hlediska stability, tak i růstu. Nové výsadby jsou tím nevratně poškozovány a neustále nahrazovány novými výpěstky. K jejich záchraně by přitom stačilo zajistit dostatečnou ochranu kmene a proškolené pracovníky.

Kde se můžeme s významnými stromy seznámit?
Ucelený přehled najdou zájemci na tematickém webu prazskestromy.cz, který je průvodcem po památných a významných stromech Prahy. V nedávné době byly také vydány volně distribuované mapy, kde jsou zakresleny.

 

Praha 3 zahajuje pátrání po významných stromech. Více se dočtete v článku Hledáme významné stromy.

Sdílet:

Anežka Hesová

29. 04. 2021

Výpis všech článků

Další rozhovory

1F2A0321

Hana Fifková: Jsem bytostný optimista a věřím, že nevyhyneme

29. 04. 2021
1F2A1806

Kateřina Cajthamlová: Líbí se mi, jak se Žižkov o sebe stará

01. 06. 2021
Anna Strejcová

Anna Strejcová: Nejvíc jídla lidé vyhodí na úrovni domácností

02. 06. 2021
Login