Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Monika Podrábská: Sledujeme schopnosti, osobnost a zájmy

Jak probíhá testování školáků ohledně volby povolání, popisuje ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 3 Monika Podrábská Skotnická.

Komu je kariérní poradenství určeno?
Žákům ZŠ a SŠ v období, kdy zvažují změnu stupně vzdělání. Je vhodné, aby do poradny přicházeli ti, kteří nemají v dalším profesním směřování jasno. Proto se na nás nejčastěji obracejí rodiče nebo žáci, kteří vybírají mezi možnostmi, nebo ti, kteří vůbec nevědí. Testování profesní orientace probíhá na ZŠ v průběhu června, přes prázdniny se nashromážděné testy vyhodnocují a na začátku školního roku během září až listopadu se výsledky konzultují. Žáci 9. ročníků a jejich rodiče tak dostávají informaci dostatečně v předstihu před přihláškami na střední školy. U žáků SŠ je obdobím skupinových vyšetření březen, duben a konzultací květen, červen, případně září. Tak mají studenti informace již na počátku maturitního ročníku. Klienti se mohou hlásit i individuálně, držíme si prostor pro podzimní opozdilce.

Jak probíhá testování?
Ve dvou fázích. První je samotné testování, které většinou probíhá skupinovou formou, potom následuje individuální konzultace výsledků. V posledních dvou letech se osvědčila spolupráce s jednotlivými školami, do kterých se podařilo první fázi přesunout. Skupiny mají kolem 20 žáků a test trvá 3,5 až 4 hodiny. Sledujeme rozumové schopnosti, osobnost a zájmy. Individuální konzultace zjištěných výsledků probíhají již v poradně. Při nich probíráme výsledky a představy klienta a rodičů. Sdělíme jim, jaký typ školy by byl pro žáka vhodný, dostanou kontakty na školy a informace, co je na škole čeká a jak náročná bude. Může ale zaznít informace i o tom, že zvolená škola vhodná není.

Rozeznáte, na co má žák talent?
Každý z kvalifikovaných psychologů používá vlastní standardizované testy, které mu nejvíce vyhovují. Součástí testování je podrobný test rozumových schopností a často i osobnostní dotazník, protože na úspěchu při studiu se podílejí jak rozumové schopnosti, tak i mimointelektové činitele — píle, vůle, motivace. Někdo volí osobnostní projektivní test, dotazník pracovních a profesních zájmů, u volby SŠ často didaktický test českého jazyka a matematiky. Součástí testování je ale také anamnestický dotazník. Zjišťování talentu není součástí testování, protože talent je velmi specifická schopnost. Těžko rozeznáme talent ke hře na housle nebo výtvarný či sportovní talent. V těchto případech odkazujeme na konzultaci na konkrétní umělecké školy, případně přípravné kurzy k talentovým zkouškám nebo sportovní svazy. Více informací a přihlašovací formulář najdete na ppp3.cz.

Sdílet:

Eliška Stodolová

30. 08. 2021

Výpis všech článků

Další rozhovory

David Vávra 11

David Vávra: Žižkov se mi líbí i se svými chybami

31. 08. 2021
BH2 foto-AnežkaHesová

Bára Hrzánová: Pod Žižkovskou věží se mi hraje dobře

29. 09. 2021
foto Pavel Fuksa

Pavel Fuksa: Nový stát potřebuje úřady a služby

30. 09. 2021
Login