Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Karel Kratochvíl: Ve Vozovně se cítím jako doma

I když KC Vozovna oslavilo už páté narozeniny, mnoho sousedů o něm stále ještě neví. Vedoucí Karel Kratochvíl by jim rád pomohl, aby si do Vozovny našli cestu.

Jaký byl pro vás rok v čele KC Vozovna?
Byl to skvělý rok plný výzev, milých a inspirativních setkání. Návštěvníci nás neopouštěli ani ve chvílích, kdy jsme museli zavřít vnitřní prostory a přesunout program, u kterého to bylo možné, ven. Nejsilnějším zážitkem je pro mě to, když mě na chodníku pozdraví někdo ze sousedů nebo diváků a společně se na sebe usmějeme. Díky tomu se ve Vozovně cítím jako doma.

Kdo Vozovnu nejčastěji navštěvuje?
Ve Vozovně se bez nadsázky potkávají všechny generace. Každou sobotu za námi chodí rodiny s dětmi na pohádky, spolupracujeme také se školkami a školami, nabízíme výtvarné dílny či baletní školu. Teenagerům jsou zase určeny páteční koncerty nebo vystoupení studentských divadelních souborů a sousedských hudebníků. Mladí i starší fanoušci se potkávají na pořadech o tramvajích, vysokoškoláci k nám zajdou do kavárny třeba s knížkou, kterou si půjčí v sousední pobočce Městské knihovny. Zejména pro seniory připravujeme ve spolupráci s třetí městskou části setkání se zajímavými osobnostmi a založili jsme i Klub seniorů Vozovna.

Co je pro vás ve směřování Vozovny prioritou?
Chci, aby Vozovna byla místem setkávání. Cítím totiž, že téma sdílení silně rezonuje nejen mladou generací, ale dominuje i způsobu, jak chtějí Žižkováci aktivně trávit svůj volný čas. Ať už jde o sdílení dovedností, znalostí nebo uměleckého pohledu na svět a kulturu obecně. Vozovna je k tomu jako stvořená — jsme malý komorní prostor, který dokáže vytvořit příjemnou atmosféru pro koncert, divadlo i výstavu.

S jakými problémy se potýkáte?
Lidé často vůbec nevědí, že tady něco takového existuje. Když Vozovnu objeví, myslí si, že jsme nějaký nově otevřený podnik — a my jsme tu přitom už více než pět let! To vnímám jako velký dluh a nejdůležitější úkol našeho týmu, aby si nás lidé všimli, začali k nám pravidelně chodit a v ideálním případě se na programu i sami podíleli.

Co připravujete pro tento rok?
Chci pokračovat v tom, co funguje, a současně nabízet nové akce a programy. Důležité je pro mě také propojování se sousedskými organizacemi. Určitě bych rád navázal na spolupráci s kostelem svatého Vojtěcha a farností na Balkáně. Našimi dalšími partnery jsou spolek Sdílny generací, Městská knihovna a Kino Aero. Dlouhodobě se mi osvědčuje spolupráce se středními a vysokými školami, jejich studentům chci i nadále nabízet jinak nevyužívané prostory Vozovny pro umělecké rezidence. My od nich pak na oplátku získáváme tvůrčí výstupy z jejich projektů. V neposlední řadě se zapojíme do oslav výročí založení tramvajové Vozovny Žižkov, ale neomezíme se jen na naši lokalitu — hned v lednu si připomeneme 130 let od narození J. R. R. Tolkiena. A rozhodně se těším na pokračování loni úspěšně založeného festivalu malých nakladatelů KniŽižkov.

Sdílet:

Anežka Hesová

04. 01. 2022

Výpis všech článků

Další rozhovory

1F2A2974

Marta Jandová: Jiřák jsem milovala, ještě než byl „in“

30. 01. 2022
IMG 6798

Zita Strnadová: Mám ráda živou atmosféru trhů

31. 01. 2022
Václav Bělohradský

Václav Bělohradský: Emigrací se člověk ocitá v „mezisvětě"

28. 02. 2022
Login