Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Jana Doudová: Záleží nám na propojování kulturních světů

Spolek Curatorial Collaborative sídlící v Jeronýmově ulici realizuje projekty u nás i v Německu. Podílel se taky na tvorbě publikace Husitská zine.

Kdy sdružení Curatorial Collaborative vzniklo a kdo ho založil?

Spolek vznikl v roce 2016 v návaznosti na výstavní projekt Baugruppe ist super!, realizovaný v roce 2015. Původním záměrem byl rozvoj aktivit spojených se zmíněnou výstavou, časem se ale naše portfolio rozšířilo na vývoj nových výstavních projektů v oblasti sdílených a kreativních praktik, současných přístupů v architektuře, urbanismu a umění. Spolek jsme založily já a sestra Helena (na snímku vlevo).

Co je jeho posláním?

Společně s výstavními projekty působíme i v oblasti poradenství a kurátorství, vzdělávání, teoretické a publikační činnosti v rámci České republiky i zahraničí.

Které dosavadní projekty považujete za nejúspěšnější?

Za pozornost stojí právě výstava Baugruppe ist super!, prezentující fenomén Baugruppe bydlení v německém Berlíně, která zaznamenala značný zájem veřejnosti. Organizovali jsme také festival ke stoletému výročí Bauhausu. Vedle toho pořádáme výstavy současných mladých umělců a realizujeme komunitní aktivity. Příkladem je publikace Husitská zine, kterou loni vydala žižkovská galerie INI Prostor. Formou rozhovorů se v ní představilo 10 místních podniků se zajímavým konceptem.

Jak se liší vaše činnost v jednotlivých zemích?

Česko a Německo jsou kulturně velice provázané země, činnosti se tedy spíš doplňují. Na různých programech spolupracujeme například i s Česko- -německým fondem budoucnosti. Velmi nám záleží na propojování kulturních světů a pohledů.

Které partnery vybízíte ke spolupráci nebo kteří se na vás mohou obrátit?

Působíme převážně v neziskové sféře. Naše aktivity vznikly ve spolupráci s Goethe Institutem, českými centry a dalšími institucemi. Partnery oslovujeme v závislosti na zpracovávaném tématu. Jsme kooperativní, a tedy otevřeni novým výzvám a spolupracím.

Co vyplývá ze srovnání současného stavu umění v Česku a v Německu?

Roli hraje jistě velikost umělecké scény, zájem veřejnosti a podpora umění ze strany nadací a státní správy, která je v Německu jistě štědřejší. Umělci obou zemí zpracovávají nicméně podobná témata.

Jak se liší vztah veřejnosti k umění a k architektuře u nás a u sousedů?

V Německu jsou obecně velmi diskutovaná a přijímaná témata související s udržitelností, ekologickou architekturou a elektromobilitou. V Čechách se zatím nedaří z veřejných zdrojů realizovat současnou reprezentativní architekturu, jako jsou muzea, koncertní síně a podobně. Situace se naštěstí lepší díky vyhlašování architektonických soutěží. Podobně kontroverzně je tu přijímaná architektura druhé poloviny 20. století, jako například brutalismus. Za oběť tomu už bohužel padla řada hodnotných budov.

Sdílet:

Miroslav Štochl

20. 04. 2023

Výpis všech článků

Další rozhovory

1F2A7140

Eva Pelechová: Dá se říct, že hlína je dneska hodně sexy

05. 05. 2023
Barbora+Týcova foto+2018

Barbora Týcová: Praha 3 je plná hodnotných vnitrobloků

17. 05. 2023
P1164154 kopie

Patrik Banga a Alžběta Bublanová: Dialog o literatuře

05. 06. 2023
Login