Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Praha 3 zahájila Dny žižkovského kulturního dědictví 

U příležitosti 140. výročí povýšení Žižkova na město byla v budově radnice otevřena stálá expozice věnovaná historii Žižkova od roku 1881 do roku 1922. 

Praha 3 slavnostně otevřela stálou expozici. „Významnou součástí Prahy 3 je Žižkov. Je to svébytná čtvrť s pestrou historií, o kterou se zajímá neobyčejné množství lidí, a často se na nás obracejí. Expozicí Žižkov 1881–1922 detailněji přibližujeme vývoj Žižkova. Od jeho založení, přes povýšení na město, až do roku 1922, kdy se stal součástí Velké Prahy,“ vysvětluje starosta Prahy 3 Jiří Ptáček. Expozice je tvořena kromě panelů i trojrozměrnými předměty a doplněna zajímavým fotokoutkem v podobě makety dobové tramvaje.

Radnice také nově nabídne občerstvení v podobě tradiční argentinské kuchyně. Bistro La Paisanita v Galerii pod radnicí je otevřené od 10 do 20 hodin každý všední den. Jsem velmi rád, že mohu být přítomen jako host zahájení oslav významných výročí, která si Žižkov v těchto dnech připomíná. Po mnoha měsících máme zase možnost setkat se osobně s přáteli a známými. Jsem tady samozřejmě také proto, abych argentinské bistro La Paisanita oficiálně otevřel. Argentina a Česká republika jsou země geograficky vzdálené, přesto je spojuje velké přátelství a uznání a jsou to země, které se vzájemně doplňují a obě mohou mnoho získat s rozšiřováním a prohlubováním našich vztahů. Také spolupráce Městské části Praha 3 a velvyslanectví různých zemí má dlouhou tradici a je velmi aktivní“, uvádí velvyslanec Argentinské republiky Roberto Alejandro Salafia.

Následně proběhlo zahájení Dnů žižkovského kulturního dědictví, které tradičně pořádá Praha 3 v návaznosti na Dny evropského dědictví (dále EHD). Jejich cílem je zpřístupnit veřejnosti nejzajímavější památky a místa všech druhů tj. architektonické, archeologické, sakrální, technické, a další prostory, které jsou nositeli mimořádné hodnoty kulturního dědictví. Součástí jsou doprovodné akce - přednášky, koncerty, vycházky a další kulturní programy. V návaznosti na téma EHD jsou koncipovány některé akce i pro neslyšící. „V letošním roce je program také propojen s oslavami 140. výročí povýšení Žižkova na město a 130. výročí otevření žižkovské radnice, které musely být z důvodů epidemických opatření přesunuty z jara na podzim. V průběhu září chystáme například jízdy historickou tramvají, architektonické procházky, koncerty, literární večery a spoustu dalších událostí“, popisuje Pavel Křeček, radní pro kulturu Prahy 3.


Dny žižkovského kulturního dědictví 2021 - program na září — říjen 

2. 9. ⟶ Slavnostní zahájení DŽKD a připomenutí 140. výročí povýšení Žižkova na město

Dobový happening na Havlíčkově nám., otevření stálé expozice „Žižkov 1881—1922“ v Galerii pod radnicí, představení „ŽižKabaret“, komentovaná prohlídka radnice k 130. výročí jejího otevření (lektorky K. Lopatová, D. Schlaichertová) Sraz v 16 h ve vestibulu radnice, max. počet účastníků 30 Rezervace na prohlídku nutná na rezervace.kultura@praha3.cz 15—18 h, Havlíčkovo náměstí a radnice

4. 9. / 11. 9. / 18. 9. ⟶ Jízdy historickou tramvají (nejen) Žižkovem

U příležitosti 140. výročí povýšení Žižkova na město Odjezd Vozovna Žižkov 14.00 a 14.45 h, počet účastníků jízdy 24 Rezervace nutná na rezervace.kultura@praha3.cz 4. 9.

4. 9. ⟶ Vítkov „100 let Československých legií“

Dobový tábor, vojenská technika, soutěže pro děti, odborné přednášky o historii československého vojenství, setkání potomků čs. legionářů, odbojářů a válečných veteránů 14—17 h, park Vítkov a budova Národního památníku na Vítkově.

8. 9. ⟶ KC Vozovna „Křeslo pro hosta: Jan Přeučil a variace na Jaroslava Seiferta“

Večer věnovaný 120. výročí narození slavného žižkovského rodáka 17 h, Za Žižkovskou vozovnou 2687/18

9. 9. ⟶ Architektura reprezentující proměnu Žižkova na město

Architektonická vycházka z cyklu Žižkov známý i neznámý, lektorky K. Lopatová, D. Schlaichertová Sraz v 17 h před pomníkem K. H. Borovského na Havlíčkově nám.

12. 9. ⟶ Památky a jejich příběhy I

Netradiční dobově laděná procházka dolním Žižkovem s Ing. arch. Ivanem Vavříkem a osobnostmi žižkovské historie Sraz ve 14 h před divadlem Ponec, max. počet účastníků 25 Rezervace nutná na rezervace.kultura@praha3.cz

16. 9. ⟶ Umění pro všechny — pražské metro

Architektonická vycházka z cyklu Žižkov známý i neznámý, lektorky K. Lopatová, D. Schlaichertová Sraz v 17 h před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na nám. Jiřího z Poděbrad

19. 9. ⟶ Památky a jejich příběhy II: Olšanské hřbitovy

Tři komentované okruhy s lektory Správy pražských hřbitovů: funerální umění 9—10.30 h; vojenská pohřebiště 11—12.30 h; osobnosti 13—14.30 h (tento okruh je koncipován i pro neslyšící). Sraz u hlavního vchodu, max. počet účastníků na okruhu 30 Rezervace nutná na rezervace.kultura@praha3.cz

21. 9. ⟶ SUPŠ — Koncert na schodech „Jubilanti v hudbě i slově“

Komponovaný pořad, hudba Jaroslava Ježka a úryvky z básní Jaroslava Seiferta, účinkují: Ladislav Horák, Pavel Švestka (zpěv a housle), Jakub Šafr (klavír), Michal Pazderka 18 h, VOŠUP a SUPŠ Praha 3, Žižkovo náměstí 1

22. 9. ⟶ KC Vozovna „Literární večer: ŽižKabaret aneb Slavné mordy žižkovské“

Netradičně pojaté autorské divadlo, účinkují 3D Company, Divadlo Puls a hosté 18 h, Za Žižkovskou vozovnou 2687/18

25. 9. ⟶ Památky a jejich příběhy III

Netradiční dobově laděná procházka Žižkovem s Ing. arch. Ivanem Vavříkem a osobnostmi žižkovské historie u příležitosti výročí J. Seiferta a J. Ježka, vycházka je koncipována i pro neslyšící Sraz ve 14 h v Ježkově ulici čp. 1, max. počet účastníků 25 Rezervace nutná na rezervace.kultura@praha3.cz

26. 9. ⟶ Galerie pod radnicí: Komentovaná prohlídka stálé expozice „Žižkov 1881—1922“ pro neslyšící

Sraz ve 14 h ve vestibulu radnice Havlíčkovo nám. 9, max. počet účastníků 20 Rezervace nutná na rezervace.kultura@praha3.cz

30. 9. ⟶ Sport a volný čas na Balkáně II

Architektonická vycházka z cyklu Žižkov známý i neznámý, lektorky K. Lopatová, D. Schlaichertová Sraz v 17 h před budovou TJ Sokol II (Na Balkáně 812/21)

14. 10. ⟶ Nová výstavba na Vackově

Architektonická vycházka z cyklu Žižkov známý i neznámý, lektorky K. Lopatová, D. Schlaichertová Sraz v 17 h na zastávce autobusu Vackov (Malešická × Na Vackově)

16. 10. ⟶ Betlémská kaple: „Orchestr Ježkovy stopy: Pocta Jaroslavu Ježkovi“

Díky autentickému zvuku i vzhledu celého orchestru zažijí posluchači jedinečnou atmosféru 30. a 40. let minulého století 17 h, Prokopova 4

30. 10. ⟶ Olšanské hřbitovy: Příběhy „adopcí“ hrobů žižkovských osobností

Výstava v obnovené hrobové kapli rodu Eissner von und zu Eisenstein, komentovaná vycházka „Olšanská procházka za Projektem adopcí“. Sraz v 13 h u hlavního vchodu, lektor SPH, max. počet účastníků 25 Rezervace nutná na rezervace.kultura@praha3.cz Výstava bude zpřístupněna od 9 do 16.30 h.

Stáhněte si

Program Dnů žižkovského kulturního dědictví
09. 09. 2021
85 kB

Sdílet:

Zuzana Křížková

03. 09. 2021

Výpis všech článků

Další zprávy

IMG 1054

Začíná festival Žižkovská spojka

06. 09. 2021
Žižkovské mezidvorky ilustrační foto z rok 2020

Desátý ročník festivalu Žižkovské mezidvorky proběhne už v sobotu

07. 09. 2021
zažít město jinak

Sestavte si Prahu 3 podle sebe a zažijte město jinak

11. 09. 2021
Další zprávy
Login