Poznávejte skryté krásy Žižkova
Dlouholetý cyklus architektonických procházek Žižkov známý i neznámý pořádá Praha 3 taky letos. Doplňují ho besedy se zajímavými osobnostmi a program pro děti.
Už patnáct let historičky umění a pedagožky Dana Schlaichertová a Kateřina Lopatová provázejí zájemce ulicemi Prahy 3 a zprostředkovávají jim kouzlo zdejší čtvrti. Komentované vycházky se konají jednou za měsíc a jsou zdarma. „Stejně jako v uplynulých letech i letos představíme jednotlivé objekty a místa v rámci širšího historického i urbanistického kontextu,“ vysvětluje Kateřina Lopatová.
Cyklus má řadu pravidelných účastníků, vítáni jsou ale samozřejmě i nováčci. „Náš výklad často doplňují postřehy a vzpomínky těch, kteří se k nám připojí,“ dodává Dana Schlaichertová. Podle ní je dobře, když se lidé o své okolí zajímají a budují si k němu vztah. Úzké vazby na Prahu 3 má taky jejich cyklus Setkání s… „Vybíráme si nejen umělce, ale taky historiky nebo například galeristy, jejichž práce se pojí se Žižkovem, a obohacuje tak místní kulturní dění,“ upřesňuje Lopatová.
Další iniciativou Dany a Kateřiny jsou kreativní workshopy Město jako učebnice zaměřené na děti ve věku od 9 do 13 let. „Odehrávají se většinou v místě, které je dětem sice známé, ale jemuž přesně nerozumějí. Setkání s umělci, řemeslníky i pamětníky je nenásilně vede k zájmu a porozumění,“ uvádí Schlaichertová. Součástí programu jsou i tvořivé dílny v infocentru na Jiřáku. Díky finanční podpoře Evropské unie jsou setkání zdarma a děti se jich můžou účastnit i s dospělým doprovodem.
Do konce školního roku je čeká například návštěva bydliště Jaroslava Haška, připomínka místních tiskařských podniků a experimentální tisk z vodní plochy, setkání s malířkou Věrou Geislerovou a tvorba mozaiky, připomenutí židovského svátku Pesach nebo návštěva art re use centra a tvoření s ohledem na udržitelný rozvoj. Více informací se dozvíte na mestojakoucebnice.cz a facebooku.