Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Pořadatelům venkovních akcí poradí příručka Zábory bez zábran 

Praktickou příručku, která vás provede procesem žádosti o zábor lidskou řečí a dá vám doplňující tipy, představuje komunitní koordinátorka pro Prahu 3 Vendula Guhová.

Jak zažádat o zábor? Jak dlouho to bude trvat? Kolik za to přibližně zaplatím? Na koho se mám s žádostí obrátit? Jak si vytvořím přílohy k žádostem? Jaké prostranství se pro moji akci hodí? Kde mohu hledat zdroje financí? Na co si mám dát pozor? Jak na busking?

Záměrem příručky je podpořit oživení veřejného prostoru a dodat impuls energii zdola pro kulturní i sousedské akce. To si zaslouží na Praze 3 i ne tolik využívaná místa, jako je třeba parčík u zastávky Chmelnice na Jarově (a spoustu dalších). Tam by se taková sousedská snídaně vyjímala krásně.

Na příručce jsem pracovala půl roku. Problematika záborů je opravdu komplexní záležitost. Z jakého konce ji tedy uchopit? Na začátku jsem měla dojem, že snad skoro neexistuje člověk, který by celé problematice záborů rozuměl jako celku a dokázal by mi vysvětlit rozdíly v různých případech žádání o zábor. Každý rozumí především svému výseku problematiky nebo případům, se kterými se setkal.

Počáteční vodítko pro hrubé zorientování se v problematice mi poskytl manuál Jak na kulturní a komunitní akce ve veřejném prostoru? hlavního města Prahy. Příručka Zábory bez zábran měla ovšem za cíl uživatele navést konkrétněji, co se týče postupů žádání o zábor na Praze 3. Následovalo množství dalších rešerší: zjišťování pravidel, jaké jsou postupy pro který typ pozemku, zjišťování speciálních případů. Dále obvolávání desítek úředníků, vícečetné schůzky s dotčenými odbory, konzultace formulací a zapracovávání zpětných vazeb. A také třešničky na dortu jako vytipovávání vhodných míst ve veřejném prostoru pro pořádání akcí nebo míst pro busking.

Velký oříšek spočíval potom v tom, jak informace podat tak, aby pořád ještě byly věcně správně, ale byly podané srozumitelným jazykem pro ty, kteří o tématu nikdy neslyšeli. Byla jsem proto ráda za získávání i uživatelského pohledu na věc (díky zpětné vazbě od Nerudný Fest, Zažít město jinak nebo příspěvkovky Za Trojku) a za proces zjednodušování formulací společně s kolegy. Další, příjemnou, vrstvou projektu bylo ještě lazení grafické koncepce příručky a vybírání těch správných fotek tak, aby měly energii, byly převážně z Prahy 3, ale přitom nebyly zavádějící.

Koneckonců, pár měsíců po dopsání Záborů bez zábran mi přišla příručka vhod, když jsem pořádala akci v zeleni spravované hlavním městem Praha. Musím říct, že funguje!

Stáhněte si příručku Zábory bez zábran - jak uspořádat akci pod otevřeným nebem

Pokud jste v příručce objevili nějakou chybu, nebo vám pomohla, budu ráda, když mi napíšete na komunitni.koordinatorka@praha3.cz.

Sdílet:

Vendula Guhová

31. 01. 2023

Login