Podpora Romů má podobu asistence i kulturních akcí
Už přes rok působí v rámci projektu Podpora romské menšiny na území městské části Praha 3 specializovaná poradkyně. Pomáhá například při jednání s úřady.
Veronika Polášková pracuje na pozici romské poradkyně od listopadu 2021. Komunitě místních Romek a Romů nabízí podporu a poradenství například v oblasti bydlení, vzdělávání a sociální problematiky nebo doprovod na úřad. Spolupracuje s expertní skupinou složenou z romského koordinátora hlavního města, členů proromských organizací, pracovníků odboru sociálních věcí úřadu Prahy 3 a taky ze zástupců partnerských organizací Slovo 21 a R-Mosty. Právě u nich absolvovala odborné stáže: „V loňském roce jsem měla možnost seznámit se s realizací festivalu Khamoro, který pořádá Slovo 21. Vedle toho jsem poznávala práci kolegů z organizace R-Mosty ve službách jejich poradny, azylového domu a nízkoprahového zařízení pro děti a mládež.“
Jako užitečnou vnímá taky možnost seznámit se s podobnou problematikou v zahraničí. Loni navštívila například Košice a Prešov, kde poznávala činnost komunitního centra neziskové organizace Rómsky inštitút — Roma Institute. „Komunitní centra tam slouží nejen k setkávání a trávení volného času, ale současně jako místa, kam si obyvatelé chodí pro pomoc a radu. Zároveň jsem si uvědomila, jak důležitá je spolupráce mezi samosprávami a neziskovým sektorem,“ popisuje praxi u sousedů Veronika Polášková. V letošním roce pojede získávat zahraniční zkušenosti
do Norského království.
Jako součást podpory romské menšiny jsou v plánu na nejbližší měsíce i workshopy zaměřené například na sociokulturní specifika klientů sociálních služeb, jejich osobnostní rozvoj a zlepšování životních kompetencí. V srpnu se pak uskuteční kulturní akce k uctění památky obětí romského holokaustu. „Romskou kulturu jsme v prosinci představili taky v rámci festivalu Djelem, djelem, jehož součástí byla výstava fotografií, divadelní představení a koncert,“ připomíná Polášková.
Projekt je financován z Norských fondů 2014—2021.