Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Památku Zelenky Hajského opět připomíná pamětní deska

Dům číslo 4 v Biskupcově ulici na Žižkově znovu zdobí pamětní deska upozorňující kolemjdoucí, že v jednom ze zdejších bytů ukončil svůj život hrdina protinacistického odboje Jan Zelenka. Pomník zaplnil prázdné místo, které na fasádě domu zůstalo poté, co byla původní bronzová deska počátkem roku odcizena.

132756_54529_zelenka_hajsky_puvodni_pametni_deska.jpg

Jan Zelenka (narozen 3. března 1895) byl řídícím učitelem a náčelníkem severočeské župy sokolské. Do dějin se ale zapsal především jako bojovník proti nacismu. Prostřednictvím sokolské odbojové organizace Jindra se pod krycím jménem Hajský (podle obce Háj u Duchcova, kde pobýval před podpisem Mnichovské dohody) aktivně postavil německým okupantům.

Od jara 1942 pomáhal parašutistům Janu Kubišovi a Josefu Gabčíkovi, kteří spáchali atentát na Reinharda Heydricha. Kromě úkrytu jim poskytoval také důležité informace o místech, kde se Heydrich pohyboval. Nakonec byl, stejně jako parašutisté, prozrazen. Gestapo se ho 17. června 1942 pokusilo zatknout, ovšem neúspěšně. Jan Zelenka se totiž po přestřelce ve svém bytě otrávil. Stejným způsobem ukončil svůj život ještě týž den také Zelenkův syn Milič.

Nacistická pomsta tak dopadla na Zelenkovu manželku Františku, která byla popravena 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausen. Na tomtéž místě a v tentýž den pak byl vykonán rozsudek smrti na členech rodiny poštovního úředníka Václava Růta bydlícího ve stejném domě jako Zelenkovi. Pamětní deska proto připomíná i jejich jména.

Významné osobnosti, které v minulosti žily na Praze 3, hodlá žižkovská radnice cíleně připomínat i nadále. Do budoucna tak např. plánuje osadit některé další domy spjaté s osudy slavných rodáků či obyvatel třetí městské části pamětními deskami.

Výpis všech článků

Další zprávy

FT_166

Oslavy českého medu na farmářském tržišti

08. 10. 2012
mammahelpky_tisk_9

Na Parukářce se pochodovalo s mammahelpkami

09. 10. 2012
radnice_005

Volby do Senátu Parlamentu České republiky

15. 10. 2012
Další zprávy
Login