Oblečte se udržitelně – letní seriál o sekáčích na Trojce: Catchy a Colour
Tohle léto vás vezmeme obhlédnout sekáče na Praze 3. Uvidíte, že výběr a jejich různorodost je nezměrná. První zastávkou je Catchy a Colour v okolí Kostnického náměstí.
Pojem móda a oblečení jsou dvě rozdílné věci. Málokdo by si s módou také spojil už dlouho se rozšiřující secondhandy, a přesto jich je několik, které dokazují, že móda a udržitelné oblékání k sobě patří. Jedním z nich je secondhand a vintage butik Catchy, který před rokem v dubnu otevřeli na Kostnickém náměstí Kristýna a Jakub Brožkovi.
„Catchy je v anglickém překladu ‚chytlavý‘, a protože jsme chtěli mít právě chytlavé místo, jehož název se snadno zapamatuje, dostal i takové jméno,“ říká Kristýna, která s manželem vede obchod jako rodinný podnik. Když společně našli vhodné místo, kde by vintage butik mohl být, zjistila, že je těhotná. To trochu změnilo plány vést secondhand úplně sama. V krámku nakonec prodává její manžel a Kristýna do něj chodí dvakrát až třikrát týdně, během kterých mimo jiného naceňuje došlé zboží.
„Zákazníci u nás najdou především italskou módu od šedesátých let do současnosti, v menší míře tu pak máme věci z Británie a Francie. Všechny kousky, které k nám přijdou samozřejmě musíme vyprat, usušit a v samotném krámku je pak ještě žehlíme. Celý koncept Catchy je ale hlavně o kvalitních materiálech. Najdete tu hedvábí, kašmír, len, svetry z mohéru, jednoduše přírodní látky. Zároveň jsem ale chtěla prodávat kvalitní zboží, které bude dostupné například pro maminku dvou dětí jako jsem já. V průměru se tedy pohybujeme zhruba od 300 Kč až například po opravdu krásné hedvábné šaty za 1 200 Kč, které v klasickém obchodu stojí až 5 000 Kč. Ceny určuju tedy hlavně podle materiálu,“ vysvětluje Kristýna.
Catchy ale není jedinečné jenom tím, co dělá, ale i tím, jak to dělá. Velmi osobitý, respektující a zároveň přátelský přístup ke každému zákazníkovi vytváří z obchodu opravdu chytlavé místo. Při vstupu do krámku se vám tak pravděpodobně stane, že vás Jakub, trávící v obchodě nejvíce času, osloví, krátce vám řekne o módě, kterou tu najdete a nabídne vám i kávu nebo prosecco.
Introvertní typy nechá v klidu si prohlížet zboží a se smělejšími zákazníky se velmi rád pobaví. Když se po příjemném rozhovoru dostanete k prohlížení stojanů, najdete opravdu krásné kousky přes sukně, kalhoty, šaty, halenky, kabelky, boty, šperky a samozřejmě tu nechybí ani pánské oblečení.
Není divu, že se sem pro krásné a jedinečné kousky vrací i z ciziny nebo herečky z místního Divadla Járy Cimrmana jako například Vilma Cibulková, Barbora Štěpánová, Radka Pavlovčinová a další. V Catchy tak během jednoho roku zvládli vytvořit nejen fungující a ojedinělý secondhand a vintage butik, ale vytvořili příjemné místo pro setkání místních, kteří milují udržitelnou módu.
Barvy najdete ve Štítného ulici
Secondhand Colour (překlad barvy) nemá svůj název jen tak pro nic za nic. Barvy jsou totiž to, na čem mladé zakladatelce obchodu, Evgeniye Gokhvays, kromě udržitelné módy záleží nejvíce.
Colour si otevřela loni v létě především díky zájmu o udržitelnou módu a snaze začít samostatně podnikat. O udržitelnou módu se Evgeniya zajímá zhruba pět let a stejnou dobu se obléká především už jen z větších hrabáren se zbožím z druhé ruky, kde nakupuje oblečení i pro svůj obchod ve Štítného ulici.
„Oblečení do obchodu vybírám hlavně podle svého vlastního vkusu. Mám hodně ráda barvy, a kromě toho se snažím vybírat i oblečení z přírodních materiálů. Pokud ale najdu pěkné designové kousky, které jsou například ze syntetiky, tak si je k sobě do obchodu také vezmu. Takové oblečení tu mám ale v menší míře,“ říká Evgeniya.
Prostory pro svůj obchod hledala majitelka především podle oblastí, kde to má ráda a zakotvit se jí nakonec podařilo na Trojce. Pokud se do krámku rozhodnete zavítat, můžete čekat oblečení devadesátkových let a pak různou směsici toho, co Evgeniya najde. Šperky jí sem většinou odkládají kamarádi, její další kamarád z instagramového účtu really_big_size (překlad opravdu velká velikost) tu odkládá na prodej pánské oblečení a jiná slečna z instagramového profilu neonskin_store, požádala Evgeniyu o kousek místa v jejím krámku, aby v něm mohla prodávat své upcyklované, tedy upravené oblečení z druhé ruky. Cenový průměr obchodu se pohybuje v průměru 300 korun.
Tenhle malý, útulný krámek se zajímavými ručně vytvářenými kolážemi na zdech, chce majitelka časem posunout dál. „Na co bych se do budoucna chtěla určitě zaměřit, je oblečení pro nadměrné velikosti, které se v secondhandech opravdu těžko hledá.“
Momentálně svoji klientelu nachází přes sociální sítě a prodávat by časem chtěla také na eshopovém webu pro secondhandové oblečení Vinted. Není proto divu, že mezi její nejčastější zákazníky patří hlavně mladší lidé mezi 20 až 30 lety. Pokud chcete mít tedy pořádně barevné léto, nezapomeňte se sem zajít podívat.