Oblečte se udržitelně – letní seriál o sekáčích na Trojce: Bohemian Retro Vintage a Second Shot
Zastávka ve Chvalově a Bořivojově ulici vás zanese do dvou různých světů. V tom jednom najdete krásnou sbírku české módy 20. století a ve druhém Británii 60. let.
Retro móda se opět vrací mezi mladou generaci a jestli chcete najít nějaké extravagantní a zcela jedinečné upcyklované kousky, rozhodně nesmíte minout Bohemian Retro Vintage obchod ve Chvalově ulici.
Rebecca Eastwood ho tu otevřela před deseti lety. V tu dobu ji ale lidé už znali, protože předchozích osm let měla ten samý obchod v Čajkovského ulici. „Miluju Žižkov, a proto pro mě bylo zásadní, abych vintage krámek měla právě tu. Ta komunita lidí, která tu je, je nenahraditelná,“ říká.
V tomto krásně tematicky vystylovaném obchodě najdete nejen vintage kousky od počátku 20. století až do devadesátých let, ale také různé doplňky od bižuterie, brýlí, kabelek, různých spon až po pánské motýlky, kravaty a mnoho dalšího. „Nejvíce se snažím nacházet české retro značky. Příchozí tak u nás mohou narazit například na klobouky od Tonaku, brýle z Okuly, košile ze Šohaje a další. Jednoduše pokud někde najdu nějaký starý kvalitní český výrobek, ráda si ho k sobě do krámu vezmu. Kromě české vintage módy ale u nás zákazníci najdou třeba i skutečné rarity jako jsou módní kousky od Vivien Westwood, za jejíž boty tu lidé nechají i několik tisíc. Cenově se tak pohybujeme zhruba od 200 Kč a výš,“ dodává Rebecca.
Sama majitelka je v módním průmyslu odborníkem. Původem pochází z Británie, kde vystudovala textilní design a technologie. Když se dostala do Česka, začala v Liberci sbírat a upcyklovat české retro oblečení, které pak prezentovala na módních přehlídkách a které si můžete v jejím krámku také koupit.
Poslední přehlídku svých upcyklovaných kousků, tedy oblečení z druhé ruky, které si upravila po svém, měla před pandemií covidu na akci Zažít město jinak. Momentálně ale už začíná připravovat další přehlídku, a pokud si ji nechcete nechat ujít, sledujte její obchod na Facebooku a Instagramu.
Málokdo z místních možná také ví, že Bohemian Retro Vintage je světový unikát a jezdí si do něj nakoupit i lidé z Autrálie, Japonska, Mexika, Ameriky, Anglie a mnoha dalších zemí, kde o obchodě referují tamější média. Jestli tedy chcete zažít až světovou atmosféru s velkým kusem českého retra a extravagance, určitě nezapomeňte zaskočit právě sem.
Přijďte si pro britské retro do Second Shotu
Na Bořivojově ulici, kousek od Bohemian Retro Vintage, můžete najít jinak krásný obchod se secondhandovým ale i novým zbožím. Second Shot, jak se krámek jmenuje, se specializuje na britskou módu 60. let.
Při příchodu mě s úsměvem na tváři vítá Tereza Šritrová, která společně se svým přítelem obchod otevřela před dvěma a půl lety, právě díky jejich společné lásce k této módě. „Náš název může být zavádějící, protože neprodáváme jenom kousky z druhé ruky, ale také nové zboží. Každopádně název jsme si nechali už z doby našeho webového shopu pro přátele. Tehdy to vzniklo tak, že jak my, tak i někteří naši přátelé hledali v secondhandech právě britskou modů šedesátých let. Samozřejmě sem tam jsme nějaký kus našli, ale často nám také neseděl. Bylo nám ale líto tam ty poklady nechávat, a proto jsme je začali kupovat a pak přidávat právě na náš soukromý web pouze pro přátele, jestli by jim něco z toho nepadlo. Vždycky jsme ale chtěli kamenný obchod, a tak jsme teď tu,“ říká s radostí Tereza.
Vzhledem k tomu, že se jedná o období, které silně ovlivnil hudební průmysl, můžete v Second Shotu koupit také vinyly, různé piny a nášivky, které jsou spojené právě s nejsilnějšími hudebními žánry v té době, a to s Reggae, Ska a Northern soulem.
Secondhandové oblečení si kus po kusu hledají a vybírají majitelé sami a vyberou si tu jak páni, tak i dámy. „Oblečení z druhé ruky tu máme proto, že některé kousky, které tu prodáváme, jsou často velmi známé značky a ty jako úplně nové mohou být pro běžného smrtelníka hůře cenově dostupné. Proto u nás mohou značkové secondhandové věci zákazníci najít zhruba od 400 do 500 Kč. Jsou tu samozřejmě i levnější nebo dražší kousky. S přítelem máme na naceňování zboží také vytvořenou bodovou stupnici od jedné do deseti, kdy deset je top kousek, který vůbec nevypadá, že byl nošený. Podle téhle stupnice si určíme, kam bychom daný kousek zařadili, podíváme se, od jaké značky je a na základě toho ho oceníme,“ popisuje Tereza.
V obchodě pořádají také menší akce, čímž vytváří prostor pro komunitní setkávání. „Naposledy jsme tu měli summer chill party s dj, ale míváme tu také komorní živou hudbu. Jednou u nás hrála například irská kapela Áthas na saoirse. Lidé se k nám tak mohou přijít podívat, dát si něco na zub, k pití, popovídat si a případně se kouknout, co tu prodáváme. Mimo to tu ale pořádáme také taneční workshopy northern soulu. Různých workshopů bychom ale chtěli dělat víc. Velkou výzvou do budoucna je také mít vlastní e-shop. Pokud ale lidé chtějí vědět dopředu, jaké kousky v Second Shotu najdou, můžou nás sledovat na našem Facebookovém nebo Instagramovém účtu,“ dodává Tereza.