Oblečte se udržitelně – letní seriál o sekáčích na Trojce: La Boema a Redlips cocktail Vintage
Krámky s oblečením z druhé ruky, které jsou vedené srdcem a kde si koupíte elegantní oblečení z kvalitních látek, najdete v Radhošťské a Baranově ulici.
Český hudební skladatel Josef Václav Mysliveček byl v Itálii známý jako Il Boemo. Ženský ekvivalent tohoto názvu je La Boema, jímž sourozenci Arima a Jakub Pokorní, kteří mají rádi vážnou hudbu, pojmenovali svůj rok a půl starý secondhand na Radhošťské ulici.
„Už nějakou dobu jsem chtěla podnikat a když jsem přišla za bratrem s tím, že bych si chtěla otevřít secondhand, chtěl se přidat, a tak jsme do toho šli spolu. Já do krámu přinesla svoji vášeň skrze oblečení a můj bratr přes starožitnosti. Proto u nás zákazníci mohou koupit i staré rámy na obrazy, sklo, porcelán a další. Starožitností tu máme samozřejmě méně než oblečení, ale nově jsme si založili i e-shop, kde jich bude více. Budou na něm všechny věci, které nemáme v našem kamenném obchodě,“ říká Arima.
Místo, které by bylo vhodně pro jejich obchod ale nehledali namátkově. Když se s rodiči přestěhovali z Děčína na Prahu 3, dostala se jim natolik pod kůži, že z ní nechtěli odcházet ani pracovně. „Byli jsme rádi, že jsme našli místo na Trojce. Zároveň jsme ale na začátku měli trochu strach. Kousek od nás v tu dobu, kdy jsme otvírali začal krachovat jiný secondhand, Přestupní stanice, kterou jsem jako zákaznice měla opravdu moc ráda. Když ale začali opravdu upadat, odkoupili jsme od nich nějaké kusy včetně vybavení nábytku do našeho obchodu, abychom je alespoň tímto podpořili,“ zmiňuje Arima a pokračuje s tím, že i přesto si našli své stálé zákazníky. Ti noví, kteří chodí jsou buď cizinci anebo náhodní kolemjdoucí, kteří obchod objeví.
V krámě najdete z většiny přírodní látky od kašmíru, hedvábí až po len za relativně přijatelné ceny. Cenový průměr takových šatů je v La Boema okolo 250 Kč a kabátu okolo 450 Kč. V rámci secondhandů jde o takovou cenovou nižší střední třídu, kde ale pořád najdete kvalitu. „Máme tu i syntetiku, ale v mnohem menší míře. Zakládáme si spíše na přírodních látkách, vintage kouscích. Zákazníci tak u nás najdou většinou módu 70. a 80. let. Chceme, aby oblečení, které tu máme, bylo něčím zajímavé a atypické,“ vysvětluje.
La Boema má zavedený také komisní prodej. Lidé tak mohou své kousky nafotit a poslat je do obchodu na zhodnocení. Pokud bude oblečení prodejné, v obchodě s vámi uzavřou smlouvu a zboží vystaví. Pokud se do měsíce neprodá, pošlou vám ho zpět, pokud se prodá, vyplatí vám smluvenou částku. Oblečení ale samozřejmě Arima a Jakub hledají především v hrabárnách nebo objednávají z českých velkoskladů. Komisní prodej je pro ně spíše doplňková služba.
„Před měsícem jsme zavedli něco také jaké náš ‚merch‘. Jmenuje se Pudr a benzín, což odkazuje k našim oblíbencům Werichovi a Voskovcovi, kteří komponovali hudbu do svého prvního filmu Pudr a benzín, kde si i zahráli. Jedná se o koncept upcyklace. Veškeré oblečení, které k nám přijde, pereme, žehlíme a u toho samozřejmě nacházíme nedostatky jako chybějící knoflíky, dírky, fleky a podobně. Méně roztržené oblečení zašijeme, ale fleky, které nejdou vyprat a více potrhané zboží, chceme opravovat. Momentálně jsme začali zakrývat fleky, a to tak, že naše maminka Jana a dědeček Karel na oblečení malují přírodní motivy. Máme z toho takový rodinný byznys. Babičku jsme zapojili taky, ta nám právě žehlí anebo stříhá cedulky,“ dodává s úsměvem Arima.
Jestli hledáte oblečení ke každodennímu nošení nebo něco elegantnějšího ve velmi dobré kvalitě a dobré ceně, rozhodně si tu vyberete, a to jak dámy, tak i páni. Klobouky, boty, kabelky a další doplňky tu jsou samozřejmostí společně s příjemným prostředím.
Pro osobně vybírané módní kousky si zajděte do Redlips cocktail Vintage
Stačí dvě minuty chůze krokem a od La Boema se dostanete do krásného vintage krámku k Simoně Hynkové. „Název Redlips cocktail Vintage vznikl jednoduše z mojí osobní značky ‚redlips‘, tedy červené rty. Jen výjimečně by mě někdo potkal s nenamalovanou pusou na červeno. Druhé slovo ‚cocktail‘ značí moji lásku k mixologii ale v názvu obchodu spíš zdůrazňuje cocktail jako mix zboží, stylů, i servisu, který své klientele poskytuji,“ říká Simona, která do sekáčů nadšeně chodila už se svými rodiči. „To byly devadesátky a taky doba po roce 2000. Second handy a kvalita starého šatstva mě nepřestaly nikdy fascinovat a provází mě celým dosavadním životem. Lovit a hledat to nejlepší i přes hromady obyčejných a někdy nekvalitních věcí, to je moje. Přirozeně z toho pak vyplynulo, že moje cesta povede tímto směrem.“
Do krámku se Simoně vrací už spoustu stálých zákazníků, kteří si odtud neodnáší jenom nové radosti do své šatní skříně, ale také tzv. slow tipy. Simona se snaží každému příchozímu předat stylingové rady k tomu, aby ještě než si finálně vybere a zaplatí vybrané kousky, věděl, že v jeho šatníku nebo domácnosti má daná věc opravdu místo, a bude správně a aktivně využitá.
„Oblečení nakupuji všude, kde je příležitost. Mám svá osvědčená místa, kam jezdím na nákupy, ale nikdy dopředu nevím, jestli přivezu pět nebo padesát kusů. Hodně také cestuji, a to vždy obnáší minimálně jeden den z výletu nebo dovolené ukrojit pro lovení pokladů pro své milé zákazníky. Hledám všude možně od bleších trhů po podobné butiky, jako mám já,“ popisuje Simona a pokračuje s tím, že výběr oblečení je pro ni intuitivní. Soustředí se především na kvalitu a méně pak na značky.
„Zastávám názor, že značka není důležitá, ale kvalita provedení, materiál, barvy, střih a originalita jsou to, na čem opravdu záleží. Ne vždy je značková věc taková pecka, jak si někteří myslí. Redlips cocktail Vintage je pro každého minimálně k ochutnání. Chutná pokaždé trochu jinak, ale stojí za to ho zkoušet znovu a znovu, protože nikdy nevíte, která variace vám přijde vhod,“ dodává Simona.