Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Nová Opencard? Od srpna za 100 Kč a s několika novými službami!

Každý zájemce o novou kartu Pražana by se měl připravit na to, že za její vydání bude muset od 1. srpna zaplatit 100 Kč. Kromě poplatku za kartu budou ale zavedeny také některé nové služby, které by měly Pražanům užívání karet naopak zpříjemnit. Vedení města o změnách rozhodlo na jaře tohoto roku a na svém zasedání 29. května je schválila Rada hl. města Prahy.

126413_51427_Opencard_MG_6452.jpg

Nejen obyvatelé Prahy 3 si budou muset zvyknout na nová pravidla používání karet Opencard. Počínaje 1. srpnem totiž bude zaveden stokorunový poplatek za její vydání a stejnou částku si pak budou muset připravit i její držitelé, kteří zažádají o výměnu z důvodu krádeže, ztráty nebo mechanického poškození. Vydávání a výměny karet Opencard přitom byly doposud prováděny zdarma. Podle představitelů pražského magistrátu ale není možné tyto služby nadále plně dotovat. „Vzhledem k tomu, že náklady na vydání jedné Opencard se pohybují okolo 110-120 korun, rozhodli jsme se přistoupit k promítnutí těchto nákladů také do pořizovací ceny této karty,“ vysvětlila pražská radní pro oblast informatiky Eva Vorlíčková.

126277_51419_Opencard_MG_6479.jpg

Zaplatit za novou kartu bude od začátku srpna možné hotově v Zákaznickém centru Opencard, a to při podání žádosti nebo při převzetí karty. Od 1. září by pak měla začít fungovat i možnost bezhotovostních plateb za tuto službu. Zájemci, kteří si zažádají o zaslání karty poštou, pak za její doručení zaplatí 150 Kč. Kromě zmiňovaných poplatků ale na držitele karet čekají také některé nové služby, které by naopak uživatelům měly přinést větší komfort. To se týká třeba zavedení identifikačního kódu DIC i pro anonymní a osobní karty bez evidence, které jejich držitelům umožní v případě potřeby kartu vyměnit nebo zablokovat, což až doposud mohli provést pouze držitelé tzv. osobních karet. Velkým plus je také posílení on-line služeb, ať už jde o možnost zaregistrovat novou kartu nebo požádat o její výměnu či zablokování prostřednictvím webových stránek. A přes internet půjde z pohodlí domova či kanceláře požádat také o vydání nové anonymní karty.

126243_51417_Opencard_MG_6485.jpg

Opencard v současné době slouží jako průkazka v Pražské integrované dopravě a jako čtenářský průkaz ji přijímá také síť 38 automatizovaných poboček Městské knihovny v Praze. Kartu je ale také možné použít třeba při placení v parkovacích automatech, a to na území Prahy 1, 2, 3 a 7. Opencard, kterou metropole postupně zavádí od roku 2006, dnes vlastní přibližně 1 000 000 obyvatel a návštěvníků Prahy.

Bližší informace ke zpoplatnění karet Opencard získáte:

Výpis všech článků

Další zprávy

Palecek_97bigP1200507

Rodinné centrum Paleček poradí i po telefonu

03. 08. 2012
Bez obrázku

První sběrný dvůr na území MČ Praha 3

06. 08. 2012
M_MG_6505

Delegace z Pekingu navštívila Prahu 3

07. 08. 2012
Další zprávy
Login