Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Vážení rodiče

konec ledna se každým rokem pro mnoho šestiletých dětí stává významným obdobím. A to proto, že jdou poprvé do školy. Sice zatím k zápisu, ale už se jednou nohou cítí být prvňáčky. V Praze 3 se zápisy do 1. tříd uskutečnily 20. a 21. ledna 2016.

Budoucí prvňák by měl zvládnout základní sebeobsluhu, např. převlékání, udržování pořádku. Měl by mít schopnost udržet pozornost, správně uchopit tužku, umět stříhat nůžkami, znát pravidla slušného chování k ostatním dětem a dospělým. Měl by umět souvisle a srozumitelně vyprávět a měl by znát svoje jméno a příjmení, místo narození, jména rodičů a adresu bydliště. V každé naší základní škole pro budoucí prvňáky vzniklo příjemné prostředí, v němž se uskutečnil rozhovor, a kde dítě prokazovalo jednoduchou manipulaci s různými učebními pomůckami.

Podle školského zákona musí rodiče dítě do školy přihlásit do 15. února daného roku a o přijetí dítěte poté rozhodne ředitel školy ve správním řízení. A tak v mnoha rodinách se ve druhé polovině února netrpělivě čeká na výsledek. Rozhodnutí ředitele je totiž limitováno zákonnými podmínkami: je to trvalý pobyt, věk dítěte a kapacita školy zapsaná ve školském rejstříku.

Prvňáčci v Praze 3 mají možnost navštěvovat deset základních škol rozmístěných strategicky po celém „trojkovém" území, kde na ně čeká 22 běžných tříd, jedna mikrotřída a pět vyrovnávacích tříd.

Předpokládá se, že do roku 2018 naroste počet dětí, které půjdou do školy, oproti roku 2014 zhruba o 12 %. Rodiče však nemusejí mít obavy, celková kapacita základních škol, jejichž zřizovatelem je městská část Praha 3, je využívána přibližně ze 70 %.

Velmi si vážím zodpovědné práce učitelů i všech zaměstnanců ve školství, a proto jsem ráda, že 1. 4. 2016 se bude pořádat 1. Učitelský ples Prahy 3, a věřím tomu, že se tato akce stane tradicí a poděkováním nás všech u příležitosti Dne učitelů.

Jaroslava Suková
radní pro oblast školství

Výpis všech článků

Další názory zastupitelů

starostka_hujova

Regenerace Lupáčova - policejní šetření pokračuje

01. 02. 2016
vitkovska_lucie

Rekonstrukce ulic Husitská a Koněvova

01. 02. 2016
zabojnik_zdenek

Dotace nesmí jít na aktivismus

01. 02. 2016
Login