Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Ateliéry budou přidělovány podle jasných pravidel

Kultura je vlajkovou lodí naší městské části. Málokterá radnice se může pochlubit, že každoročně investuje prostřednictvím grantů do uměleckých projektů stejnou částku jako Praha 3. Vedle řady dalších má Praha 3 jeden umělecký primát, který se dotýká hlavně výtvarných umělců.

Žižkovská radnice spravuje bezkonkurenční množství uměleckých ateliérů - má jich dobrou stovku.

Díky těmto nebytovým prostorám je především Žižkov ostrovem výtvarných umělců. Aby jím zůstal i nadále, vytvořili jsme jasná transparentní pravidla jejich přidělování.

Bude ukončena dosavadní praxe, kdy byl na uvolněné ateliéry vytvořen jakýsi pořadník, jenž preferoval především nájemce označené jako „začínající umělce," kteří prostory získávali za symbolické nájemné. Nikdo přitom na radnici dnes neví, jak byl tento seznam vytvořen, kdo o něm a za jakých podmínek rozhodoval, ani neexistuje žádná transparentní metodika, která by výběr a preference jednotlivých nájemců zdůvodňovala. Ateliéry, které jsou již historicky velmi často zneužívány k bydlení místo umělecké činnosti, tak byly přidělovány za směšné nájmy podle velmi neprůhledných pravidel.

Podle nových pravidel budou naopak uvolněné ateliéry soutěženy v otevřených výběrových řízeních, v nichž vedle nájmu bude přihlíženo také například k „benefitům," jež vyplývají ze skutečnosti, že daný umělec bude tvořit v Praze 3.

Lucie Vítkovská,
zastupitelka za ODS

Výpis všech článků

Další názory zastupitelů

david_gregor

Spravedlivá bytová politika - můj cíl

29. 03. 2015
Haupt

Záměr, nebo neschopnost?

29. 03. 2015
ambroz_pavel

Do některých obchodů a za službami daleko

29. 03. 2015
Login