Náhradní rodinná péče není snadná, ale pomáhá
Manželé Monika a Roman Garajovi si před čtrnácti lety vzali do pěstounské péče čtyřletého Tomáše. Zpočátku to ale nebylo lehké.
Začátky pro něj byly obtížné, protože předtím pobýval v rodině, která ho vrátila zpátky do dětského domova. V té době měli Garajovi doma taky vlastního syna Romana, který je o 15 let starší než Tomáš. Možná i díky tomu, že spolu hráli fotbal a florbal, působí teď už 18letý Tomáš jako trenér florbalu pro děti.
Tomáš měl být jediné dítě, které si rodina do pěstounské péče vzala. Po čase k němu ale přibyla Tereza. I ta se předtím potýkala s nepřízní osudu. Garajovi museli proto využít intenzivní péče lékařů a psychologů, aby se její situace zlepšila. Letos nastoupila do nové školy a rodiče věří, že by se všechno mohlo dostat do správných kolejí.
Před třemi lety se dnes desetileté Tereze začalo stýskat po sourozenci, který by jí byl svým věkem blíže. Právě tehdy dospěli Monika a Roman k rozhodnutí přibrat do pěstounské péče další dítě. Tentokrát to byl pětiletý Mirek. Všichni sourozenci se mají rádi, tráví spolu spoustu času a Tomáš se stal pro Terezu a Mirka velkým bráchou, ke kterému vzhlížejí.
Pěstounství je naprosto odlišné od klasického rodičovství. Garajovi museli být proto v mnoha ohledech trpěliví a zažili i náročné chvíle. Pomoc a oporu našli v rodinném centru Routa a u orgánu sociálně-právní ochrany dětí Prahy 3. Momentálně využívají taky služby komunitních center Paleček a Nová Trojka. Ta pořádají pro děti osvojené nebo v pěstounské péči bezplatně zájmové kroužky, soutěžní odpoledne nebo například příměstské tábory.
Další příběhy pěstounů představuje kampaň Láska se nedělí. Láska se násobí. Jejím cílem je zvýšit povědomí o náhradní rodinné péči a motivovat k ní další možné zájemce. Podrobnosti najdete na webu pestouni.praha.eu, který zřídil magistrát hlavního města.