Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Kuchařky ze školních jídelen se proškolily

V souvislosti se změnou vyhlášky o školním stravování se zřizovatel školních jídelen, městská část Praha 3, rozhodl, že kuchařky proškolí v přípravě dietních pokrmů. Městská část objednala odborné lektory z Vyšší odborné a střední školy zdravotnické, 5. května, Praha 4, která vychovává nutriční terapeuty. Tři profesorky před zahájením školního roku proškolily naše kuchařky v základech výživy i přípravy dietních pokrmů.

jídelnaPrvní den dopoledne se kuchařky věnovaly teorii a technologii, odpoledne se pustily do přípravy šetřící diety. Praxe ukázala, že v našich školních jídelnách pracují zkušené profesionálky, neboť uvaření dietních pokrmů pro ně nebyl žádný problém. V krátkém čase připravily zkušební pokrmy, které také vzájemně ochutnaly, aby poznaly, jak se šetřící strava liší od té běžné. A výsledek? Na chuti se dietní strava nepozná.

Druhý den se připravovaly pokrmy pro bezlepkovou dietu, diabetickou a redukční. Nejčastěji se totiž budou kuchařky setkávat právě se strávníky s celiakií, a proto je pro ně důležité, aby věděly, jak mají postupovat při přípravě stravy s nízkým obsahem lepku nebo bezlepkové. Lektorka, která měla výklad o této dietě na starosti, má sama zkušenost s ceilakem ve své rodině, takže své poznatky předala našim kuchařkám. Soustředila se na konstatování, s kterými surovinami se mohou setkat, které jsou vhodné na přípravu jakých pokrmů, na co si dát pozor, co hlídat a co je pro přípravu stravy důležité.

Jaroslava Suková, radní pro školství, tuto aktivitu přivítala, sdělila, že nabyté zkušenosti nejsou jediným předpokladem pro dietní stravování ve školních jídelnách, je ještě mnoho věcí, které se musí splnit, aby se mohlo provozovat dietní stravování dle platné legislativy. Dodala, že městská část Praha 3 průběžně pracuje na vytvoření systému i na zlepšení technických podmínek ve školních jídelnách, abychom mohli strávníkům vyjít vstříc.

Výpis všech článků

Další zprávy

IMG_3703

Zahrajte si fotbal o putovní pohár a ceny

14. 09. 2015
IMG_7277

Zástupce starostky Alexander Bellu poblahopřál k výročí v Ošetřovatelském domě Praha 3 v Habrové ulici

15. 09. 2015
Lupacova

ZŠ Lupáčova připravila pro seniory kurzy práce s internetem, tabletem a fotografiemi

16. 09. 2015
Další zprávy
Login