Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Heda Čechová, zapsaná v Knize cti, oslavila kulaté 90. výročí svého života

Heda Čechová je bývalá televizní hlasatelka a moderátorka Československé televize a Československého rozhlasu, která oslavila v ošetřovatelském domě v Roháčově ulici 90. narozeniny.

_MG_5593K významnému jubileu ji přišla 17. července poblahopřát zastupitelka Lucie Vítkovská, která ji za městskou část Praha 3 předala kytici, dort a poukaz do prodejny v hodnotě 500 Kč. Heda Čechová zavzpomínala na svůj život, který vůbec nebyl jednoduchý. Po únoru 1948 vyhodili jejího tatínka z rozhlasu (pracoval v něm od roku 1929) a Heda Čechová se musela vyrovnat s jeho sebevraždou. Jejího strýce Františka Klímu, bratra maminky, obvinili komunisté v procesu s Miladou Horákovou a zavřeli ho na doživotí. V roce 1951 se provdala za kolegu Vladimíra Čecha a narodil se jim syn Vladimír, který se později proslavil jako moderátor soutěže Chcete být milionářem. Manželství ale dlouho nevydrželo - o sedm let později se rozvedli, svého syna vychovávala sama. Od roku 1956 uváděla v televizi velké společenské akce a moderovala hudební pořady._MG_5556

Největší lásku ale chovala k rozhlasu: Líbilo se mi dělat průvodní slovo a vymýšlet si, když jsem začala hlásit program před devatenáctou hodinou. Zprávy jsem nikdy dělat nechtěla, protože to jen přečtete a nic víc. Byla jsem ráda, že si mohu vymýšlet,“

Po roce 1968 byla sama nucena z politických důvodů opustit Československou televizi. Mohla pouze namlouvat komentáře k dokumentárním filmům a cestopisům, později pracovala v archivu. Na obrazovku se nedostala následujících dvacet let. Jako matka samoživitelka to neměla vůbec jednoduché. Živila se namlouváním magnetofonových kazet pro slepce a hlasitou četbou knih. V letech 1990 až 1992 byla poslankyní České národní rady za Občanské fórum.

Heda Čechová stále hýří optimismem, dokázala překonat bolestnou ztrátu ze smrti syna Vladimíra ( † 2013), a těší ze svých čtyř vnoučat.

 

Výpis všech článků

Další zprávy

DSCN0877

ZŠ a MŠ Chelčického má nový výtah, umožňující bezbariérový vstup

19. 07. 2018
20180719_101347_resized_1

Letní Radovánky v Zahradě

19. 07. 2018
Bellu_bezpecnost

Starosta požádal ředitele městské policie o více strážníků pro Prahu 3

19. 07. 2018
Další zprávy
Login