Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. (Další informace)

Přeskočit na hlavní obsah

Festival Open House Praha proběhne 2. – 8. srpna

V rámci letošního 7. ročníku festivalu Open House Praha můžete na Praze 3 navštívit Městské lázně Žižkov, Novou Krenovku, dům Radost a kaplové hrobky na Olšanských hřbitovech.

Festival se bude konat o víkendu od 7. do 8. srpna. V týdnu od 2. srpna ale bude probíhat doprovodný program, který bude zahrnovat komentované procházky, přednášky a debaty o městské architektuře. Akce se koná pod záštitou starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka.

Na území městské části Praha 3 zpřístupní organizátoři festivalu celkem 4 žižkovské objekty.

Novinkou jsou letos Městské lázně Žižkov, z počátku 20. století, které navštěvoval i František Josef I. Neoklasicistní dům plnil funkci lázní až do roku 1984. Městská část Praha 3, která je jejich vlastníkem, dala chátrající objekt v loňském roce do správy organizaci Tanec Praha, jejíž snahou je zde vybudovat Dům tance. Ten by na původní lázně měl navázat konstrukčně i symbolicky a oživit i přilehlý veřejný prostor. Návštěvníci festivalu se budou moct podívat například do hlavního sálu s původním bazénem.

Stejně jako v minulých letech se na festivalu představí také Nová Krenovka. Objekt stojí na úpatí dřívějšího šibeničního vrchu. Počátkem 19. století zde bývalo pohostinství, později budovu koupily železniční dráhy a zdejší prostory se upravily na kanceláře. Díky novému majiteli se Krenovka má brzy stát multikulturním centrem. I letos se návštěvníci mohou dozvědět více o funerální architektuře.

Na Olšanských hřbitovech budou zpřístupněny čtyři nedávno zrestaurované kaplové hrobky z 19. století.

Opět se také otevře vstup do Všeobecného penzijního ústavu, dnes domu Radost. Monumentální funkcionalistická stavba patří k nejvýznamnějším prvorepublikovým realizacím, které se dočkaly světového uznání. Jednou ze zajímavostí je, že jako první v Československu byla tato budova vybavena americkou klimatizací Carrier. Kromě kavárny se zde nachází i butikové kino a návštěvníci zde uvidí místnosti s původním vybavením a výtahem se mohou nechat vyvézt až na střechu.

Kompletní program je k dispozici na webu Open house Praha.

Do organizace akce se můžete zapojit i jako dobrovolníci, více se dozvíte na facebooku. Nábor dobrovolníků pro letošní ročník byl již zahájen. Zájemci se mohou hlásit zde.

Festival zpřístupní zdarma veřejnosti 80 budov a zajímavých prostorů celkem v 10 městských částech. Na prohlídky se není třeba nijak registrovat. Vstupné je zdarma.


Seznam festivalových budov v MČ Praha 3

1. Městské lázně Žižkov – budoucí Dům tance

2. Nová Krenovka

3. Olšanský hřbitov – komplex hrobek

4. Všeobecný penzijní ústav – dům Radost

Sdílet:

Eliška Stodolová

16. 06. 2021

Výpis všech článků

Další zprávy

Bořivojova 103 (cherubín)

Praha vyhlašuje dotační program na památkovou péči

21. 06. 2021
201353822 481804193118766 5237799265585908906 n

Spolek Krasomil oslavil povýšení Žižkova

22. 06. 2021
Charitativní kontejnery Klok.tex

Vytíženost kontejnerů kloktex hlídají čidla

24. 06. 2021
Další zprávy
Login